Italijanski senat je danes potrdil sporni odlok šolske ministrice Mariestelle Gelmini, zaradi katerega že skoraj mesec dni potekajo protesti po vsej državi. Ukrep, ki bo zmanjšal število zaposlenih v šolah in predvidena proračunska sredstva za šole, je s potrditvijo v senatu postal zakon.
Za odlok Gelmini je glasovalo 162 senatorjev, 134 jih je bilo proti, trije pa so se glasovanja vzdržali. Gelminijeva je po sprejetju predloga zakona poudarila, da se italijanska šola sedaj spreminja. "Vračamo se v šolo resnosti, vrednosti in vzgoje," je dejala in dodala, da ukrepe, ki jim protestniki najbolj nasprotujejo, kot so uvedba državljanske vzgoje in ocene vedenja v osnovnih šolah, omejitev porabe sredstev za učbenike in zmanjšanje proračunskega denarja, predvidenega za vzgojno-izobraževalne ustanove, podpira velik del Italijanov.
Ministrica za šolstvo, visoko šolstvo in raziskovanje je še napovedala, da bo v tednu dni predstavila načrt za spremembe v delovanju univerz.
Po vsej Italiji medtem še vedno potekajo protesti proti spremembam šolske zakonodaje, za četrtek pa je napovedana splošna stavka zaposlenih v šolah, ki jo organizirajo predvsem levičarski sindikati. Opozicijski senatorji so po potrditvi zakona govorili celo o referendumu. Vodja senatorjev levosredinske Demokratske stranke Anna Finocchiaro je dejala, da je referendum dobra ideja za odziv na ravnanje italijanske vlade pod vodstvom Silvia Berlusconija, "ki si maši ušesa in usta". Vlada bi morala po njenih besedah pri temah, kot je šola, izoblikovati predloge, ne pa izvajati diktat. Finocchiarova je še napovedala, da se italijanskim družinam obetajo težki časi. Sicer pa so kmalu po sprejetju zakona na ulicah Rima izbruhnili spopadi med policijo in protestniki, ki zakonu nasprotujejo. Policija jih je več aretirala.
Negotovost tudi za zamejske Slovence
"Občutki niso najboljši," je po potrditvi odloka šolske ministrice dejala slovenska senatorka Tamara Blažina. "Splošni aspekti, ki so negativni za italijanski šolski sistem, so negativno vplivali tudi na slovenske šole. Glede teh pa lahko izrazim zadovoljstvo, da je bil sprejet dnevni red, ki obvezuje vlado, da pri nadaljnjih izvršilnih ukrepih upošteva specifičnost šol s slovenskim učnim jezikom in torej upošteva naš model, ki ga imamo v šolah tako na Tržaškem in Goriškem kot tudi v Videmski pokrajini," je še dodala.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.