Razsodba Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v procesu proti tako imenovani vukovarski trojki je močno razburila hrvaško javnost. Tako zelo, da jih je približno 1.000 protestiralo. Predstavnik združenja hrvaških žrtev Zdravko Komšić je ob protestih dejal: "Zahtevamo nov postopek, ki bo pravičen in nepristranski, in razsodbo, ki bo prinesla mir in zadoščenje svojcem žrtev!"
Iz urada hrvaškega predsednika Stipeta Mesića so sporočili, da so kazni absolutno nesprejemljive - tako po svoji višini kot po obrazložitvi.
Hrvaški premier Ivo Sanader pa je izjavil, da predstavljajo razsodbe "poraz idej haaškega sodišča". Ob tem je v petek generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Munu poslal protestno pismo, v katerem je med drugim ocenil, da je omenjena razsodba sodišča sramotna in "postavlja pod vprašaj nepristranskost in pravičnost haaškega sodišča". Nastopil je čas, da se resno preverijo vsa področja delovanja haaškega sodišča, še posebej v kontekstu njegove neuspešnosti, da bi uravnoteženo, enakomerno in nepristransko služil pravici," je med drugim zapisal Sanader.
Radićeva vrnitev v Beograd
Nekdanji poveljnik JLA Miroslav Radić, ki ga je Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu minuli teden oprostilo, se je v petek pozno zvečer vrnil v Beograd. Na letališču so ga pričakali svojci in prijatelji ter številni novinarji in fotoreporterji, med njimi pa ni bilo predstavnikov srbske vlade.
Radič, ki je bil z Miletom Mrkšićem in Veselinom Šljivančaninom obtožen pokola približno 260 civilistov nesrbske narodnosti na farmi Ovčara pri Vukovarju novembra 1991, je ob prihodu v Beograd izrazil upanje, da ni zadnji Srb, ki ga je mednarodno sodišče osvobodilo. "Obstaja pravica," je dejal Radić in pozval vse srbske osumljence, "naj se borijo za svojo resnico in pravico".
Razsodba razburila Hrvaško
Hrvaški predsednik Stipe Mesić se je v petek v Washingtonu sestal z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom. Na srečanju je dobil zagotovilo, da bo Ban storil vse, kar je v njegovi moči in da bo članice ZN obvestil o dogodkih, povezanih z razsodbo. "Več od tega ne more storiti, vendar že to pomeni, da se takšni primeri naj ne bi več dogajali," je dejal Mesić.
Premier Sanader je o nesprejemljivosti razsodbe sodišča za Hrvaško obvestil nemško kanclerko Angelo Merkel. Z njo se je srečal ob robu kongresa nemške konservativne Krščanskosocialne unije (CSU), ki se je v petek začel v Münchnu. Sanader je stališče Hrvaške predstavil tudi dolgoletnemu voditelju CSU Edmundu Stoiberju in nekaterim drugim evropskim voditeljem, ki so se udeležili kongresa, ter poslancem Evropskega parlamenta.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.