Republikanka Lisa Murkowski je glasovala proti kandidatu, ki ga je predlagal predsednik ZDA Donald Trump, demokrat Joe Manchin iz Zahodne Virginije pa za in s tem prestopil k republikancem.
Ko je republikanska senatorka iz Maina Susan Collins napovedala, da bo glasovala za Kavanaugha in je enako storil Jeff Flake iz Arizone, je postalo jasno, da ima kandidat dovolj glasov in Manchin je za ohranitev upov na ponovno izvolitev 6. novembra v zvezni državi, kjer je Trump popularen, taktično prestopil strankarski breg.
Nasprotniki Kavanaughove kandidature, ki so v zadnjih dneh ogorčeno protestirali okoli kongresa, pred vrhovnim sodiščem in znotraj pisarniške zgradbe Hart, kakor tudi drugje po ZDA, še vedno ohranjajo upanje, da se bo glasovanje o potrditvi morda razpletlo drugače. Pritisk na Collinsovo in Flaka kakor tudi Manchina se bo v naslednjih urah zelo povečal.
Flake je v odboru za pravosodje pred tednom dni najprej glasoval za potrditev Kavanaughove kandidature, nato pa pod pritiskom žensk zahteval dodatno preiskavo obtožb na račun kandidata s strani FBI. Kratka preiskava je bila opravljena, republikanci trdijo, da ni ugotovila ničesar obremenilnega, demokrati pa, da je bila pomanjkljiva, ker jo je Bela hiša ovirala glede obsega in temeljitosti.
Republikanci imajo v senatu 51 glasov, demokrati z dvema neodvisnima na njihovi strani pa skupaj 49. Za "torpediranje" Kavanaughove nominacije demokrati potrebujejo prestop dveh republikancev. V primeru enega prestopa bi bilo razmerje 50 proti 50, odločilni glas za Kavanaugha pa bo potem v soboto prispeval podpredsednik ZDA Mike Pence.
Kavanaugha je Christine Blasey Ford obtožila, da jo je pred 36 leti spolno napadel, Deborah Ramirez ga je obtožila spolnega nadlegovanja prav tako pred tremi desetletji, Kavanaughovi sošolci so povedali, da je v mladih letih pogosto pil do onemoglosti, nekdanji vrhovni sodnik John Paul Stevens pa je ostro kritiziral njegov napadalen strankarski nastop v odboru za pravosodje, ko se je zagovarjal pred obtožbami.
Kavanaugh je na predvečer glasovanja v senatu za Wall Streeet Journal priznal, da je nastopal preveč čustveno, vendar zagotovil, da bo v svojih sodnih odločitvah nepristranski. Demokrati mu ne verjamejo, republikanci ga prav zaradi tega podpirajo, saj si na vrhovnem sodišču želijo konservativca, kot si demokrati želijo liberalca.
Trump je danes zjutraj pred glasovanjem izstrelil tvit, v katerem je ženske, ki protestirajo proti Kavanaughu, označil za plačanke liberalnega donatorja Georga Sorosa in drugih njemu podobnih. Obtožbo je utemeljil s tem, da transparenti protestnikov delujejo zelo profesionalno. Po glasovanju v senatu pa je tvitnil, da je zelo ponosen na senat, ker je glasoval za napredovanje nominacije sodnika Kavanaugha.
Izbruhnili protesti
Pred vrhovnim sodiščem ZDA v Washingtonu se je sicer včeraj zbralo kakih 3000 protestnikov, protesti so potekali po vseh ZDA, tudi pred Trumpovo stolpnico v New Yorku, kongresna policija pa je v senatni zgradbi Hart aretirala več kot 300 ljudi, med njimi igralki Amy Schumer in Emily Ratajkowski.
Protestnike je vzpodbujala newyorška senatorka Kirsten Gillibrand in jim izrekala pohvale, da so prišli protestirat v skrbi za prihodnost.
Kakšna bo prihodnost pravic delavcev, žensk in homoseksualcev?
Razmerje na vrhovnem sodišču ZDA je trenutno štiri proti štiri med liberalnimi in konservativnimi sodniki, v primeru potrditve Kavanaugha ali kogarkoli drugega iz zaloge kandidatov ameriškega predsednika Donalda Trumpa pa se po mnenju demokratov obeta slaba prihodnost za pravico do splava, druge pravice žensk, delavcev in homoseksualcev, obenem pa več pravic za orožarje, krščanske cerkvene skupnosti in velike korporacije.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.