
Protestni shod je organiziralo gibanje Samoodločba, ki nasprotuje predlogu o prihodnjem statusu Kosova, katerega avtor je posebni odposlanec Združenih narodov Martti Ahtisaari. Protest se je končal brez incidentov.
Oblasti na Kosovu niso prepovedale protesta, čeprav se je podobni 10. februarja, prav tako v organizaciji gibanja Samooodločba, sprevrgel v nerede, ki so terjali dve smrtni žrtvi in več kot 80 ranjenih.
Policija je takrat priprla 14 oseb, vključno z vodjo gibanja Albinom Kurtijem, ki mu je lokalno sodišče odredilo enomesečni pripor.

Tožilstvo je proti nekdanjemu vodji kosovskih študentov podalo obtožnico, v kateri ga bremeni kršitve štirih določil kazenskega zakonika, vključno s pozivanjem k uporu in ogrožanjem varnosti pripadnikov policijskih sil misije ZN na Kosovu (UNMIK).
Gibanje je sicer v petek sporočilo, da bo današnji protestni shod potekal mirno le, če ne bo policijskega kordona kot 10. februarja. Takrat so protestniki prebili barikade in se začeli približevati policijskemu kordonu na osrednjem prištinskem trgu, zaradi česar je policija uporabila solzivec in - kot je pokazala poznejša preiskava - tudi gumijaste naboje.

Danes je policija že štiri ure pred začetkom shoda za promet zaprla glavno prištinsko ulico Marija Terezija, pozneje pa tudi ulico Luana Haradinaja, v kateri so sedeži OVSE, lokalne policije in policijskih sil UNMIK.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.