Papeža Benedikta XVI. je nocoj v središču Madrida pozdravila množica več sto tisoč mladih, ki se v španski prestolnici udeležujejo letošnjega svetovnega dneva mladih. Mladi so ob ulicah, po katerih se je v papamobilu peljal 84-letni poglavar Katoliške cerkve, mahali z zastavami in navdušeno vzklikali.
Papež se je s svojim vozilom pripeljal do Puerta de Alcala, enega od petih zgodovinskih vhodov v Madrid. Tam je izstopil iz papamobila, madridski župan Alberto Ruiz-Gallardon pa mu je simbolično predal ključe mesta. Papež se je nato sprehodil skozi "vrata" v mesto, pri tem pa ga je spremljalo 50 mladih romarjev, po deset z vsake od petih celin.
Benedikt XVI. si je zatem ogledal predstavo s konji, nato pa se je s papamobilom odpeljal naprej na trg Cibeles, prizorišče treh od štirih osrednjih dogodkov v okviru svetovnega dneva mladih, na katerem pričakujejo več kot milijon vernikov.
Na trgu je papež pozval mlade katoličane, naj se uprejo skušnjavi, da bi sledili "modnim idejam" in da bi jih vodile "trenutne muhe". Kot je dejal, bi morali svoje življenje graditi na "trdni skali" in se upreti napadom slabosti. "To je v nasprotju s tistimi, ki gradijo na pesku – nečem, kar je v tistem trenutku videti kot raj –, vendar pa se njihovo delo zruši ob prvem sunku vetra," je papež v nagovoru mladim uporabil staro krščansko prispodobo.
"Vsi, ki sledijo modnim idejam, iščejo zatočišče v sedanjosti, ob tem pa pozabljajo na pravo resnico. Ali pa se zatečejo k lastnim mnenjem, namesto da bi iskali preprosto resnico," je še dejal. Po njegovih besedah je pomembno, da se mladi ne vdajo takšnim skušnjavam, ker potem le obstajajo brez smernic in uživajo v svobodi brez Boga. "Ob šibkosti, ki nas včasih prevzame, se lahko vedno zanesemo na milost Boga, ki nam je vedno pripravljen pomagati," je poudaril.
Na letalu na poti v Španijo je papež v pogovoru z novinarji obsodil miselnost, ki zagovarja profit za vsako ceno. Dejal je, da je tovrstna miselnost vzrok trenutne ekonomske krize, ter se zavzel za večjo vlogo morale in etike pri oblikovanju bodočih ekonomskih politik.
''Človek mora biti v središču ekonomije, ekonomije pa ne smemo presojati po maksimizaciji profita, ampak po njenem prispevku k skupnemu dobremu,'' je dejal papež.
''Španija naj ohrani zaklad svoje krščanske identitete''
Papeža je na letališču Barajas pozdravilo okoli 2000 mladih, med dostojanstveniki in predstavniki države pa so mu dobrodošlico izrekli tudi premier Jose Luis Rodriguez Zapatero in kralj Juan Carlos s soprogo Sofio.
Papež je ob sprejemu pozval vse bolj sekularno Španijo k ohranitvi krščanske identitete, obenem pa ostro kritiziral sodobno kulturo. Mladi katoliki so po njegovih besedah priče "prevladujoči plitvosti, potrošništvu in hedonizmu, široko razširjeni banalizaciji seksualnosti, pomanjkanju solidarnosti in pokvarjenosti".
Nekateri mladi poleg tega izkušajo "odkrit ali prikrit prezir ali preganjanje" zaradi krščanske vere, v javnem življenju pa so "prikrajšani za prisotnost Kristusa", je še dejal papež.
Kot so poročale tuje tiskovne agencije, se je na madridske ulice v sredo zvečer podal pisan nabor različnih skupin in posameznikov, ki Cerkvi očitajo različne stvari.
Povod za nezadovoljstvo so stroški papeškega obiska od krize zdelane Španije
Večino pa so razjezili na dobrih 50 milijonov evrov ocenjeni stroški šest dni trajajočih praznovanj ob letošnjih svetovnih dnevih mladih ter štiridnevnega obiska papeža v španski prestolnici.
Čeprav Cerkev vztraja, da bodo okoli 80 odstotkov stroškov pokrili s prispevki okoli milijona mladih romarjev, preostanek pa z donacijami, nekateri ocenjujejo, da bodo stroške – ki bodo po njihovem dejansko dosegli kakih sto milijonov evrov – na koncu pokrili predvsem davkoplačevalci.
To je še posebej občutljivo vprašanje v Španiji, ki sta jo gospodarska in finančna kriza hudo prizadeli in za katero se vse bolj ugiba, da bo zaradi vse hujše dolžniške krize potrebovala mednarodno pomoč. V protestu je tako med drugim sodelovalo gibanje 15-M, ki zaradi nestrinjanja s tem, kako se vlada spopada z gospodarsko krizo, demonstracije pripravlja že vse od 15. maja.
Nasilje je v sredo zvečer med drugim izbruhnilo na trgu Puerta del Sol, ki je bilo tudi žarišče protivladnih protestov v minulih tednih. Policisti so sicer poskušali predvsem ločiti protestnike na eni in katoliške romarje na drugi strani, ki so se medsebojno zmerjali in nekajkrat tudi spopadli. Osem ljudi so aretirali zaradi "napada na uradno osebo", je povedal neimenovan predstavnik policije.
Slovenski romarji so v redu in deležni ''posebne milosti''
Vodja Medškofijskega odbora za mladino Gregor Kunej je v pogovoru za radio Ognjišče povedal, da se vsi slovenski romarji, ki so se ob tej priložnosti odpravili v Madrid, dobro počutijo in da ni razloga za skrbi.
Kot pojasnjuje Kunej, romarji, ki so naleteli na protestnike, pravzaprav sploh niso vedeli, za kaj gre. Nekateri so bili deležni brc in pljunkov ter zasmehovanja. Vendar pa po njegovih besedah dogodek ni bil tako viden in odmeven, kot to izgleda iz Slovenije.
"Vsi Slovenci smo v redu, vsi smo dobro razpoloženi. Vsaka skrb je zaenkrat povsem odveč," je še povedal Kunej in dodal, da imajo Slovenci nekakšno milost, saj so nastanjeni v zahodnem delu Madrida – El Escorialu, kjer bo prenočeval tudi papež.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.