V turški prestolnici Ankara se je danes zbralo več sto tisoč ljudi iz vse države, ki protestirajo proti kandidaturi konservativnega turškega premiera Reccepa Tayyipa Erdogana na majskih predsedniških volitvah v Turčiji. Konservativni turški premier Erdogan, ki je v politiko vstopil kot islamist, a se danes opredeljuje kot "konservativni demokrat", sicer še ni uradno razglasil, da bo kandidiral za predsednika. Protestov se udeležuje več kot 80.000 ljudi, ki nosijo turške zastave in slike očeta sodobne Turčije Mustafe Kemala Atatuerka ter vzklikajo protiislamistična gesla.
Turškega predsednika voli enodomni parlament, v katerem ima trenutno večino, 354 od 550 sedežev, Erdoganova konservativna Stranka za pravičnost in razvoj (AKP). Parlament predsednika izvoli v največ treh krogih, in sicer jih morajo tokrat izvesti najkasneje do 16. maja. Desetdnevni postopek zbiranja kandidatur bo začel teči v ponedeljek.
Položaj predsednika države je v Turčiji večinoma protokolaren, a ima predsednik pravico do veta na zakone in končno besedo pri imenovanju visokih vladnih predstavnikov. Pod sedanjim predsednikom Ahmetom Necdetom Sezerjem, zagovornikom laicizma, je ta funkcija postala simbol sekularizma. Sezer, nekdanji ustavni sodnik, je namreč podal veto na številne zakone, ki so bili po njegovem mnenju v nasprotju s sekularnostjo države.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.