Jutri bo slovensko veleposlaništvo prazno, nam je povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Gregor Šuc. Dejal je, da budno spremljajo dogajanje v Srbiji. Za varnost v okolici veleposlaništva bodo poskrbeli srbski policisti.
Kosovski parlament je na rednem zasedanju sprejel postopke, ki bodo parlamentu omogočile, da v 24 urah sprejme zakone, povezane z razglasitvijo neodvisnosti Kosova. Postopke je podprlo 79 poslancev, šest jih je bilo proti, štirje pa so se vzdržali.
Parlament je postopke spremenil tako, da bodo omogočili hitrejše sprejemanje zakonov, ki jih morajo sprejeti oblasti v Prištini v skladu z načrtom posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija o nadzorovani neodvisnosti. Te zakone bodo sprejeli po razglasitvi neodvisnosti.
Kosovski premier Hashim Thaqi je danes na novinarski konferenci dejal, da Kosovo zre v prihodnost. Ni pa želel potrditi datum razglasitve neodvisnosti, čeprav so iz njegovega urada predhodno sporočili, da bo to storil. Tuje tiskovne agencije pa poročajo, da so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da bo Thaqi na tiskovni konferenci tudi uradno potrdil, da bo kosovski parlament razglasil neodvisnost 17. februarja ob 17. uri.
Thaqi je napovedal, da bo njegova vlada ustanovila poseben urad, ki se bo ukvarjal z zaščito manjšin. Poudaril je, da se kosovska vlada trudi za izboljšanje položaja manjšin, zlasti srbske, za ustanovitev urada pa bo namenila milijon evrov. "Kosovo bo država prihodnosti za vse njegove državljane. V neodvisnem Kosovu ne bo noben državljan diskriminiran," je zagotovil Thaqi.

Thaqi in Gruevski o vprašanju meje
EU bo po razglasitvi neodvisnosti Kosova, predvideni za nedeljo, sicer poskušala najti skupno stališče do razglasitve neodvisnosti v obliki politične izjave ali sklepov, v katerem naj bi tudi potrdila skupno zavezanost evropski prihodnosti Kosova brez izrecne omembe neodvisnosti, so še pojasnili.
Meja med Makedonijo in Kosovom nikoli ni bila uradno določena. Makedonija trdi, da si je Kosovo prisvojilo 2000 hektarjev njenega ozemlja. Kosovo ni nikoli priznal sporazuma o meji med Makedonijo in Srbijo iz leta 2001, češ da Beograd nima nikakršnih pristojnosti pri določanju meje z njegovo južno sosedo.
Makedonski mediji so sicer poročali, da sta se Thaqi in Gruevski na neformalnem srečanju pogovarjala o prihodnjem sodelovanju in mejnem sporu, druge podrobnosti pa niso znane. Makedonija si je prizadevala, da bi mejni spor s Kosovom rešila še pred rešitvijo končnega statusa pokrajine.
Če bo Slovenija hitela s priznanjem Kosova, je mogoče pričakovati še hujše odzive s strani Srbije, kot je bila bomba pred Mercatorjem, meni predsednik SNS Zmago Jelinčič. Povedal je, da naj bi Slovenija "zaradi pritiska Bruslja in ZDA morala biti 6. država po vrsti", ki bo priznala neodvisnost Kosova. "S tem se ne strinjamo," je poudaril Jelinčič in dodal, da mora Slovenija vztrajati, da gre za pokrajino, ki je integralni del Srbije. Ob tem je opozoril, da je mir na Balkanu zelo krhek, zato lahko zelo hitro pride do novih spopadov. "Če bi Kosovo razglasilo neodvisnost, lahko pričakujemo, da bo to naredila tudi Republika srbska v BiH," je še povedal.
Medtem so v javnost pricurljale tudi prve podrobnosti iz deklaracije o neodvisnosti, ki jo bo sprejela kosovska skupščina. Deklaracija bo vsebovala tri temeljna vprašanja - razglasitev neodvisnosti, obveza izpolnitve Ahtisaarijevega načrta in poziv misiji EU, naj pride na Kosovo, ter poziv zvezi Nato, naj tam ostane, poroča danes kosovski dnevnik Zeri.
Deklaracija naj bi vsebovala tudi dele preambule predloga nove ustave Kosova, v katerem piše, da je Kosovo država vseh njegovih državljanov. Na seji, na kateri bo razglašena neodvisnost, bo skupščina sprejela tudi zakon o zastavi in grbu. Vprašanje himne naj bi bilo rešeno kasneje, na slovesni seji pa naj bi zaigrali evropsko himno, o čemer je v četrtek govoril tudi Thaqi.
Znan predviden scenarij razglasitve neodvisnosti Kosova
Kosovski parlament naj bi v nedeljo na plenarnem zasedanju okoli 17. ure sprejel deklaracijo o neodvisnosti, zgodovinski dan za Kosovo pa naj bi se sklenil z ognjemeti na štirih koncih Prištine, se je izvedelo iz virov v Bruslju.
Thaqi naj bi v nedeljo dopoldne pozval k izrednemu zasedanju kosovskega parlamenta, ki naj bi bilo javno objavljeno ob 11. uri. Ob 13. uri naj bi se začel ves parlamentarni postopek, ob 15. uri pa plenarno zasedanje parlamenta. Plenarno zasedanje naj bi trajalo približno tri ure, deklaracija o neodvisnosti pa naj bi bila razglašena okoli 17. ure. Po plenarnem zasedanju naj bi bila, predvidoma ob 18. uri, skupna novinarska konferenca Thaqija in kosovskega predsednika Fatmirja Sejdiuja.
Uradnemu delu naj bi sledilo slavje, najprej koncert kosovske filharmonije in nato koncert na odprtem v Prištini. Po koncertih naj bi Thaqi in Sejdiu na osrednjem trgu v Prištini nagovorila zbrano množico. Dan razglasitve neodvisnosti Kosova pa naj bi se sklenil z ognjemeti na štirih koncih Prištine, se je izvedelo iz virov v Bruslju.
Tadić posvaril pred samoizolacijo Srbije
Boris Tadić, ki je danes zaprisegel za svoj drugi mandat na položaju predsednika Srbije, je na svoji prvi novinarski konferenci po zaprisegi izjavil, da se bo Srbija znašla v "zamrznjenem konfliktu" z vsemi državami, ki bodo priznale neodvisnost Kosova. Kot je dodal, bodo diplomatski odnosi s temi državami na nižji ravni kot doslej.

Tadić je dejal, da mora biti cilj vsake odločitve, ki jo bo Beograd sprejel v odnosu do držav, ki bodo priznale neodvisno Kosovo, zaščititi interese Srbije. "Prekinitev diplomatskih odnosov pa ogroža naše interese na Kosovu. Zato sem proti prekinitvi odnosov z državami, ki se nagibajo k priznanju neodvisnosti," je poudaril novi-stari predsednik.
Tadić je sicer ocenil, da diplomatski odnosi z omenjenimi državami ne bodo na isti ravni in enake kvalitete, kot so danes, ampak se bodo v skladu z ravnanjem teh držav spremenili. "Če se Srbija odloči iz nekaterih držav odpoklicati svoje veleposlanike, to še ne pomeni, da končuje komunikacijo in prekinja dvostranske odnose s temi državami, ampak se ti le spuščajo na nižjo raven," je še poudaril.
Kot je še pojasnil, Srbija kot izolirana država ne bi bila sposobna braniti svojih interesov na Kosovu, saj "bi z izgubo odnosov s pomembnimi državami izgubila tudi svoj potencial". "Samo gospodarsko močna in stabilna Srbija lahko brani svoje interese, naš interes pa je, da živimo kot evropski narod v stabilni državi. Nihče se nima pravice odreči Kosova, saj ni nikogaršnja zasebna lastnina, toda nihče tudi nima pravice onemogočiti Srbiji, da uresniči svojo pravico do boljše prihodnosti v EU," je poudaril Tadić.
Kosovski Srbi bodo ustanovili svoj parlament
Kosovski Srbi pa so se v petek odločili, da bodo v soglasju z Beogradom ustanovili svoj parlament. "Skupščina srbskih občin in mest je odločila, da bodo v sodelovanju z Beogradom 11. maja pripravili lokalne in regionalne volitve, na katerih bodo izvolili parlament Kosova," je sklenila skupščina po seji v Kosovski Mitrovici. Skupščina je ob tem zavrnila napovedano razglasitev neodvisnosti pokrajine. "Deklaracija (o neodvisnosti) separatistov nam ne prinaša nobenih obveznosti," je sporočila skupščina, ki se je odločila, da bo delovala "v soglasju z oblastmi v Beogradu".

Vsi srbski politiki na Kosovu zamisli o ustanovitvi srbskega parlamenta na Kosovu ne podpirajo. Srbi na jugu pokrajine bi namreč to lahko razumeli kot znak za beg, meni Oliver Ivanović, vodja Srbske liste za Kosovo.
Kosovski Srbi sicer za ponedeljek, dan po predvideni razglasitvi neodvisnosti pokrajine, pripravljajo proteste v štirih večjih srbskih občinah na Kosovu. Kot je sporočil vodja združenja srbskih občin Marko Jakšić, bodo protesti potekali v Kosovski Mitrovici, Gračanici, Štrpcu in Ranilugu.
Eksplozija blizu misije EU
V severnem, srbskem, delu Kosovske Mitrovice je v četrtek zvečer odjeknila silovita eksplozija za poslopjem, kjer je nameščeno osebje predhodnice bodoče misije Evropske unije na Kosovu. Ranjenih ni bilo, razbila pa so se okna bližnjega poslopja, je povedal tiskovni predstavnik mestne policije Besim Hoti.
Kot je dodal, poteka preiskava o tem, ali gre za eksplozijo kakega eksplozivnega telesa, in ali je šlo za namerno dejanje. Do eksplozije je prišlo v hiši, kjer živita dve verjetno srbski družini, je še povedal in dodal, da so moškega iz te hiše odpeljali na zaslišanje. Več podrobnosti bo policija sporočila danes.
Ponoš: Srbiji ne grozi vojna

Načelnik generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš je v oddaji Poligraf na srbski televiziji B92 dejal, da Srbiji ne grozi vojna. Meni, da se je vlada pravilno odločila, ko je sprejela odlok o vnaprejšnji razveljavitvi razglasitve neodvisnosti Kosova.
Ponoš je povedal, da srbska vojska v okviru svojih pristojnosti nadzira razmere na območju, je zapisano na srbski spletni strani B92. Dodal je, da so dobro informirani o razmerah na Kosovu in da ima srbska vojska že od lanskega aprila sestavljen akcijski načrt. Z vojaškega stališča je možna vojaška intervencija, toda le-ta v trenutnih razmerah ni realna.
"Ali se lahko srbska vojska izogne kosovskim varnostnim institucijam? Lahko. Toda to je le predpostavka - to vprašanje se ni nikoli postavljalo.“
Ponoš je tudi dejal, da osebe, ki bi lahko predstavljale nevarnost za mir v pokrajini, delujejo na območju tako imenovanega trikotnika, ki obsega območja severne Makedonije, Kosova, Preševa in Bujanovca. Meni, da so organizirani na ravni banditov, ki ne predstavljajo večje grožnje. Ponoš je zatrdil, da ima Srbija moč obračunati z močnim sovražnikom in da ne bodo tolerirali napade na lastnino srbskih prebivalcev.
"KFOR je partner srbske vojske. Vse dokler se bodo ravnali v skladu z resolucijo 1244 in dokler bodo zagotavljali mir ter varnost vsem kosovskim prebivalcem, bo srbska vojska še naprej sodelovala z njimi,“ je še dejal. Na koncu je Ponoš zaključil, da ne obstajajo načrti za morebitno sodelovanje z misijo EU.
VS ZN brez odločitve o Kosovu
Varnostni svet ZN je v
četrtek na izrednem zasedanju na zahtevo Srbije in Rusije razpravljal o
Kosovu in po pričakovanju ni sprejel nikakršnih odločitev. Na zaprti
seji je nastopil srbski zunanji minister Vuk Jeremić, ki je dejal, da bo Srbija nasprotovala enostranski odcepitvi Kosova z vsemi "diplomatskimi, političnimi in gospodarskimi sredstvi". Ne glede na grožnjo o uporabi vseh sredstev je Jeremić jasno povedal, da Srbija vojaške sile ne bo uporabila.