Potem ko se je Varnostni svet Združenih narodov na zahtevo Francije spet sestal, tudi tokrat niso prišli do dogovora o resoluciji o Gruziji. Kot je dejal ruski veleposlanik pri Združenih narodih Vitalij Čurkin, Rusija ne more podpreti francoskega predloga resolucije, saj zahteva takojšen umik ruskih enot iz Gruzije, kar pa po njegovih besedah ni tisto, kar sta se pred dnevi dogovorila ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in Nicolas Sarkozy.
Čeprav je večina članic VS ZN predlog resolucije podprla, pa o njem niso niti glasovali, saj ima Rusija kot stalna članica pravico veta, kar avtomatično pomeni, da predlog ne bi bil sprejet. Kot je dejal Čurkin, je umik ruskih enot pogojen s šestimi načeli, o katerih sta se dogovorila Sarkozy in Medvedjev. "Šest načel iz dogovora mora biti sprejetih v celoti. Rusija ne sprejema takšnega pristopa po kosih, ki si ga je sedaj privoščila Francija in ki postavlja vse dogovorjeno na glavo," je po zasedanju novinarjem povedal Čurkin.
Ruski veleposlanik je dejal, da ima šest načel določen vrstni red, po katerem se morajo najprej gruzijski vojaki umakniti v svoje vojašnice, kar se še ni zgodilo, nakar bodo ruske sile sprejele dodatne varnostne ukrepe za svoje mirovne sile in nato začele umik.
Gruzija in nekatere zahodne države z ZDA na čelu še naprej ostajajo močno kritične do Rusije. Tako je gruzijski veleposlanik pri ZN Irakli Alasania dejal, da Rusija še naprej krši mirovni načrt in da deli Gruzije ostajajo pod rusko okupacijo. Prav tako ji očlita, da je odločena uničiti Gruzijo in zato ruši mostove, predore ter drugo infrastrukturo.
Alasania je šel v svojem govoru v VS celo tako daleč, da je ruske vojake obtožil ropanja opreme gruzijske vojske, teroriziranja civilnega prebivalstva, ter etničnega čiščenja Gruzijcev iz Južne Osetije in Abhazije.
Medtem pa je ameriški predstavnik Alejandro Wolff zahteval takojšen umik ruske vojske iz Gruzije in jo obtožil, da ovira dostop humanitarnih delavcev do pomoči potrebnih. Dejal je, da ne more biti nobene razprave, da sta Južna Osetija in Abhazija del gruzijskega ozemlja. Čurkin je vse obtožbe zavrnil kot propagandne napade.
Parlament v Abhaziji za neodvisnost
Parlament v gruzijski regiji Abhazija je danes glasoval v prid pozivu njihovega predsednika Sergeja Bagapša, da zaprosijo Rusijo, naj Abhazijo prizna kot neodvisno državo. Poleg tega bodo Rusijo pozvali še k nadaljnji prisotnosti njene vojske na njihovem ozemlju. Ruski svet federacij naj bi se na izrednem zasedanju, na katerem bo odločal o priznanju neodvisnosti obeh regij, sestal že v ponedeljek.
Obe pokrajini sta sicer za mednarodno skupnost del Gruzije. Sami sta neodvisnost razglasili že v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja, vendar te ni priznala nobena država. Abhazija si trenutno prizadeva za priznanje samostojnosti, medtem ko se Južna Osetija želi priključiti Rusiji
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.