Italijansko kasacijsko sodišče v Rimu je potrdilo tesno zmago levosredinske koalicije Romana Prodija na parlamentarnih volitvah, ki so v Italiji potekale 9. in 10. aprila, je poročala italijanska televizija Sky TV.
Kasacijsko sodišče je Prodijevo zmago potrdilo po ponovnem pregledu okoli 5200 glasovnic, ki jih ob prvem štetju niso upoštevali, saj iz njih ni bilo jasno razvidno, kateremu taboru - Prodijevi levi sredini ali desni Hiši svoboščin pod vodstvom italijanskega premiera Silvia Berlusconija - bi jih bilo treba prišteti. Sodišče naj bi potrditev volilnih rezultatov uradno sporočilo še danes.
Premier Berlusconi doslej ni želel priznati zmage Prodijeve leve sredine, ki je po podatkih notranjega ministrstva prejela največ glasov na volitvah, in je zaradi domnevnih številnih nepravilnosti zahteval ponovni pregled spornih glasovnic. Teh naj bi bilo po prvih navedbah dobrih 80.000, kasneje pa se je izkazalo, da jih je le dobrih 5200. Do napake naj bi prišlo zato, ker so spočetka spornim glasovnicam prišteli tudi neveljavne in neizpolnjene volilne lističe.
Različne reakcije na odločitev sodišča
Nekateri zavezniki Berlusconija pa tudi po odločitvi vrhovnega sodišča ne želijo priznati rezultatov volitev. Minister za gospodarstvo Giulio Tremonti je zahteval nadaljnjo preučitev volilnih lističev, ki bi jo morala izvesti prizivna sodišča in parlamentarni odbori. Po mnenju Tremontija naj bi pri preučevanju glasovnic prihajalo do "hudih anomalij", sedanja vlada pa po njegovih besedah tudi še ni priznala poraza.
V nasprotju s Tremontijem pa je vodja UDC, članice Berlusconijeve desnosredinske koalicije, Lorenzo Cesa po odločitvi vrhovnega sodišča že čestital za zmago in mu zaželel uspešno delo, "ki bo v interesu Italije in Italijanov".
V skladu z začasnimi izidi je na volitvah v 630-člansko poslansko zbornico Prodijeva Unija prejela 49,8 odstotka glasov, tako da bo imela 340 sedežev, desno Hišo svoboščin pod vodstvom Berlusconija pa je podprlo 49,7 odstotka volivcev in ji s tem zagotovilo 277 poslanskih sedežev. Razlika med zavezništvoma je bila sicer le 25.000 glasov. V 315-članskem senatu je Prodijeva Unija dobila 158 sedežev, Berlusconijeva Hiša svoboščin 156, en sedež je neodvisen, ostali pa so dosmrtni senatorji.
Poslanci in senatorji se bodo na ustanovni seji parlamenta sešli 28. aprila, v začetku maja pa naj bi v poslanski zbornici in senatu izvolili predsednika in oblikovali poslanske skupine. Predsednika obeh domov parlamenta naj bi nato odločila, ali bo parlament najprej izvolil novega predsednika države ali glasoval o zaupnici vladi. Sedanjemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju se namreč sedemletni mandat izteče 18. maja.
Če predsednika poslanske zbornice in senata odločita, da bodo o zaupnici vladi glasovali pred izvolitvijo predsednika, bo Prodiju kot zmagovalcu volitev mandat za oblikovanje vlade podelil sedanji predsednik Ciampi. Novi premier bi nato parlament zaprosil za glasovanje o zaupnici.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.