Italijanski senatorji so levosredinski vladi pod vodstvom Romana Prodija izglasovali nezaupnico. Glasovalo je 318 senatorjev. 156 jih je zaupnico vladi podprlo, pet več pa jih je bilo proti. En senator se je glasovanja vzdržal.
V spodnjem domu zaupnica, v zgornjem ne
Italijanskega premierja Romana Prodija, ki je včeraj v spodnjem domu parlamenta dobil zaupnico, je danes čakal veliko trši oreh. Podporo je namreč iskal še v senatu, in to kljub temu, da mu je takšno odločitev odsvetoval celo predsednik države. Giorgio Napolitano je na sestanku na kvirinalu premierja danes pozval, naj se izogne nezaupnici in takoj ponudi odstop.
Možnosti, da bo vlada preizkušnjo v zgornjem domu parlamenta prestala, pravzaprav ni bilo, tako da se je glasovanje izšlo po pričakovanjih. Prodijevi levosredinski koaliciji sta po odhodu poslancev iz stranke UDEUR do večine v senatu namreč manjkala dva poslanska sedeža. Odločilni so bili tako glasovi dosmrtnih senatorjev, a tudi teh Prodi ni imel dovolj. "Zaupnice ne bo dobil, vendar bo padel častno, saj se je boril do konca,“ je njegovo usodo napovedal podpredsednik senata Roberto Calderoli.
Čeprav je Prodijeva vlada po 20 mesecih padla, se premier še vedno lahko tolaži s tem, da se je obdržala dlje od povprečja zadnjih 60 let. To namreč znaša komaj leto dni.
Iz senata na nosilih
Prodi je ob 15. uri nastopil pred senatom, zgornjim domom italijanskega parlamenta. Govoril je približno deset minut, senatorji iz levosredinskih strank pa so ga z govorniškega odra pospremili s spontanim aplavzom. Dogajanje v senatu pa je zaznamoval tudi nenavaden škandal, sprla sta se poslanca iz iste stranke, in sicer UDEUR. Stefano Cusumano, eden od treh, ki so mu v začetku tedna odrekli podporo, je namreč napovedal, da bo vseeno glasoval za Prodija, zato ga je njegov strankarski kolega napadel in opsoval. Uporni senator je omedlel in ven so ga odnesli na nosilih. Podobno burna je bila razprava ves čas.
Na UDEUR, sredinsko katoliško stranko, je pred glasovanjem pritiskala tudi opozicija pod vodstvom nekdanjega predsednika vlade Silvia Berlusconija. Na vsak način si je namreč želela zagotoviti njihove glasove.
Opozicijske stranke vse po vrsti podpirajo tudi predčasne volitve. Po javnomnenjskih raziskavah bi namreč na njih dobile kar 12 odstotkov glasov več od trenutno vladajočih strank. V padec vlade niso dvomili. Nacionalno zavezništvo je, prepričano v Prodijev poraz, v Rimu celo pripravilo veliko platno, na katerem so njihovi zavezniki lahko spremljali glasovanje v senatu.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.