Pojavljajo se zahteve po odstopu Pedra Solbesa, komisarja za gospodarske in denarne zadeve, Michaele Schreyer, komisarke za proračun ter Neila Kinnocka, komisarja za administrativno reformo.
Prodi bo na zagovor, ki bo potekal za zaprtimi vrati, prišel oborožen s celo vrsto dokumentov. Poslancem bo predstavil poročilo unijinega protikorupcijskega urada OLAF, poročal bo o ugotovitvah obsežne interne revizije, ki jo je sprožila komisija, orisal pa jim bo tudi pregled finančnega poslovanja vseh generalnih direkcij komisije.
Prodijeva ekipa se namreč brani, da je do afere, ki ima svoje korenine v letu 1999, prišlo preden je nastopila svoje dolžnosti, prav tako pa tudi vztraja, da je začela ukrepati, takoj ko je bila o finančnih nepravilnostih na statističnem uradu EU obveščena. Prve ukrepe so sprejeli v lanskem letu, izvajati in krepiti pa so jih začeli, ko je afera izbruhnila s polno močjo. Zakaj se ni nič zgodilo v vmesnem obdobju, ostaja nepojasnjeno.

Za nepravilnosti nismo vedeli, o njih nismo bili obveščeni, so parlamentarnemu odboru za proračunski nadzor na zagovoru letos poleti zatrdili vsi trije pristojni komisarji. Zato ukrepanje tudi ni bilo mogoče, prav tako ni bilo moč preprečiti nadaljnjih takšnih dejanj, se zagovarjajo. Odbora s tem niso prepričali, saj ta vztraja, da so komisarji že od samega začetka prek internih računovodskih poročil bili seznanjeni z nepravilnosti.
Poneverili naj skoraj milijon evrov
Preiskavo o domnevnih finančnih nepravilnostih na Eurostatu je sprožil OLAF, glavna osumljenca pa sta generalni direktor Yves Franchet in vodja informacijskega oddelka Daniel Byk. Ta naj bi namreč vsoto 900.000 evrov, ki je bila namenjena Eurostatu, preusmerila na drug račun v Luxembourgu, kjer so se za njo izginile vse sledi. Do tega naj bi prišlo v sodelovanju s francoskim svetovalnim podjetjem Planistat, ki je bilo odgovorno za prodajo Eurostata zasebnim uporabnikom. S Planistatom je poleti komisija prekinila pogodbo, prav tako še z nekaterimi drugimi podjetji, s katerimi naj bi osumljenca prav tako sklenila škodljive pogodbe.
Oba osumljena uradnika zanikata obtožbe o nepravilnostih in podkupovanju ter poudarjata, da jo šlo le za iznajdljiv način poslovanja, ne pa osebno bogatenje. Komisija ju je poleti odstavila s položaja, OLAF pa je primer predal francoskemu vrhovnemu tožilstvu, ki je proti Franchetu in Byku že začelo predhodno kazensko preiskavo.