Analiza satelitskih posnetkov, ki zajemajo obdobje 40 let, kaže, da na območju zahodne Antarktike poteka proces, ki se je v zadnjih desetih letih le še pospešil, poročajo znanstveniki univerze v Austinu v ameriški zvezni državi Teksas. Znanstveniki so namreč opazili spremembe ledenih površin.
"Vsakdo lahko preuči omenjeno območje s pomočjo Google Eartha in si ogleda posnetke istih satelitskih podatkov, ki jih tudi mi uporabljamo pri svojem delu. A le s pomočjo pregleda celotnega satelitskega posnetka je mogoče opaziti razliko med dolgoročno spremembo in ciklično talitvijo ledu," je dejal eden izmed znanstvenikov.
Gre za to, da se zaradi taljenja od matične plošče ločijo manjši deli leda, ki se nato še stisnejo pod njo. Tako nastajajo tako imenovane stopnice, plošča pa se vztrajno pomika v notranjost. Znanstveniki so opazili tudi manjše kose, ki se ločijo od matičnega ledu, nato pa se oddaljijo od primarne plošče. Obseg manjših plošč se nato zelo hitro zmanjšuje.
Prvi satelitski posnetek območja sega v leto 1972, zadnjega pa so posneli konec leta 2011. Krizno območje je na posnetkih videti kot razbito ogledalo, katerega steklo se še vedno drži skupaj, a je tik pred zdajci, da se raztrešči. Šivi, kot jih imenujejo znanstveniki, so dobro vidni na posnetkih. Prav tako se vidijo posamični kosi, ki se ločijo od glavne ledene ploskve, pri tem pa plujejo samostojno na vodni gladini, njihov obseg pa se hitro in vztrajno zmanjšuje.
Znanstveniki so tako na obdobju 40 let dokazali, da se na Antarktiki odvija proces, ki bi nas moral močno skrbeti.
Novonastale ledene gore so lahko tudi izredno problematične, tako za podnebje kot tudi za življenje v morju.
Posnetek, ki so ga predstavili znanstveniki:
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.