Problematičnega učenca OŠ Ante Kovačića v zagrebškem naselju Špansko so premestili v drugo šolo, piše današnji spletni Jutranji list. Kot smo že poročali, je več kot polovica četrtošolcev prvi šolski dan ostala doma, saj je starše skrbelo za njihovo varnost.
Devetletnik, sicer odličen učenec, namreč postane nasilen brez razloga in začne fizično obračunavati s sošolci. Starši otrok so se uprli in od šole zahtevali, da ga premestijo. In to se je tudi zgodilo, starši so ga vpisali na drugo šolo, ki pa je že tretja šola, ki jo je devetletnik zamenjal.
"To ni rešitev. Gre za neuspeh celotnega šolskega sistema. Govorimo od devetletnem fantu, z resno težavo, ki ne bo odpravljena z odhodom na novo šolo," je dejal ravnatelj osnovne šole Jozo Hrga. Meni, da se bo stanje na drugi šoli samo še poslabšalo. Dodaja, da se v tem primeru šola ni izkazala, in upa, da se bodo iz tega primera vsi nekaj naučili.
Devetletnik že v prejšnji šoli problematičen
Devetletnik se je na OŠ Ante Kovačića vpisal dve leti nazaj. Prišel pa je iz druge zagrebške šole, kjer naj bi prav tako imel težave. Njegov oče pa naj bi celo fizično napadel učiteljico.
Sprva se je deček na novi šolo dobro počutil, a kmalu po prihodu so se že začele prve težave. Sicer odličnjak je postajal samovoljen, ni sodeloval pri pouku, začel je žaliti tako sošolce kot učiteljice. S sošolci je celo fizično obračunal. Tako naj bi nekega sošolca med drugim pretepel z dežnikom, deklico pa pritisnil ob zid in jo z rokami in nogami udarjal po vsem telesu. Deklico, ki je stekla po pomoč, ko je pretepal sošolca, pa naj bi močno zgrabil za vrat.
Starši otrok so od šole zahtevali, da zaščiti njihove otroke. Kot so dejali, ima vsak otrok pravico, da je varen v šoli, šola pa mu mora to varnost zagotoviti.
Starši v bran otroku
Šola je sprva kontaktirala dečkove starše, ki pa so stopili v bran otroku. Dejali so, da nima težav ter da ga sošolci sovražijo brez razloga. V primer sta se vključila tako policija kot tudi center za socialno delo. Oblikovali so celo posebno ekipo strokovnjakov, v kateri so bili defektolog, pedagog, ravnatelj, šolski zdravnik ter predstavnik centra za socialno delo, za Jutranji list pojasnjuje sogovornik Jutranjega lista. Skupaj so prišli do ugotovitve, da šola potrebuje zunanjo pomoč. Na šoli pravijo, da so se celo obrnili na državno tožilstvo, šolsko ministrstvo in mestni urad za izobraževanje. Našli so združenje, ki nudi psihološko pomoč, a seveda so za storitve zahtevali plačilo, in sicer kar 10.000 kun. Ker šola tega denarja ni imela, se je obrnila na mestni urad za izobraževanje, kjer so jim dejali, da njihov proračun ne pokriva teh storitev.
Ko se je center za socialno delo le odločil, da bo posredoval, pa starši niso želeli sodelovati. Starši so tisti, ki se morajo odločiti za pomoč, a so skozi celo šolsko leto zavračali, da ima njihov otrok težave, še pravi sogovornik.
Šolska psihologinja pa pravi, da je ta zgodba šolski primer, kako določene stvari preprosto ne delujejo. Meni, da bi strokovne službe morale reagirati hitro in učinkovito.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.