"Ko vstopiš v ambulanto na Mislejevi ulici 3 v Ljubljani, je, kot da bi vstopil v Polikliniko. Saj zdravimo čisto vse," razloži vodja ambulante dr. Vida Drame Orožim. Zadnja tri leta so k njim prihajali tudi tisti, ki so zdravstveno zavarovanje sicer imeli, zaradi epidemije koronavirusa pa ne tudi dostopa do svojega zdravnika. "Ker so recimo dobili eno majhno podporo, eno zdravilo, če ga ni jemal 14 dni, je pretila nevarnost možganske kapi, zato smo mi tudi te paciente začeli sprejemati," razlaga Drame Orožimova.
Prvi stik s pacienti je medicinska sestra Martina Petric. Človek ne more ostati ravnodušen, razlaga, ko s ponosom pokaže darilo zahvale, ki ga je nedavno dobila od ukrajinske družine. Ker pomoč v ambulanti išče veliko tujcev, včasih zaradi nepoznavanja slovenščine nastanejo težave pri komunikaciji: "Roke, noge, angleščina, Google prevajalnik, potem pa so tudi prevajalci, ki pridejo z ljudmi, ki so mogoče socialno bolj vešči, potem se da bolje komunicirati. Ne sme pa tukaj priti do napak, vseeno gre za zdravje."
V Ambulanti, ki je odprta od ponedeljka do petka, sodeluje okoli 20 zdravnikov, osem jih je tu redno, prostovoljno poleg svojih služb brez plačila. Med njimi so tudi upokojeni zdravniki. "Kaj bi jaz zdaj počela doma, otroci so odrasli, vnuki so tudi že veliki, me ne potrebujejo več, so samostojni in, hvala Bogu, da jim nisem v napoto. Jaz sem pa nekje še družbeno koristna in tudi to je prijeten občutek in upam, da bom še nekaj časa," pojasnjuje Drame Orožim.

In če je v slovenski Ustavi zapisano, da je socialna in pravna država, je žalostno, da take ambulante obstajajo že 20 let, razlaga pobudnica ustanovitve Pro bono ambulante psihiatrinja in pediatrinja Anica Mikuš Kos: "Država bi morala poskrbeti za vse ljudi, ki živijo na njenem območju, da bi imeli pravico do dobrine zdravstvenega varstva, in ne bi smeli ostati ljudje v praznem prostoru."
In poleg zdravstvene oskrbe v tej ambulanti uporabnikom nudijo psiho-socialno oskrbo. Socialna delavka Alenka Ogrin Vatovec ljudem tako že od samega začetka pomaga, da skupaj ugotovijo, kje se je zataknilo, da so ostali brez zdravstvenega zavarovanja: "Glavni namen mojega dela v ambulanti je, da jaz na nek način poskrbim, da uporabnik ali uporabnica čim prej vstopi v običajen zdravstveni sistem s predpostavko, da je tam njegovo zdravje najbolj zaščiteno."
Saj napovedi, pravi Drame Orožimova, niso nič kaj rožnate, saj se pričakuje, da se bo število ljudi, ki bodo potrebovali njihovo pomoč, zvišalo in je vprašanje, kako dolgo bo tak pritisk ambulanta še zdržala.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.