Tujina

Priznanje Palestine: vzpodbuda za mirovna pogajanja ali napaka?

Ljubljana, 12. 03. 2018 17.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Parlamentarni odbor DZ za zunanjo politiko, ki premleva idejo o slovenskem priznanju Palestine, je na obisk povabil palestinskega in izraelskega veleposlanika. Palestinski veleposlanik sicer meni, da bi to pomagalo napredku mirovnih pogovorov, izraelski pa, da bi bila to napaka.

Izrael-Palestina
Izrael-Palestina FOTO: AP
Odbor DZ, ki se ukvarja z vprašanjem, ali naj Slovenija prizna Palestino ali ne, je na pogovor povabil palestinskega in izraelskega veleposlanika. Oba sta spregovorila tudi v ločenih pogovorih za STA.

 Palestinski veleposlanik Salah Abdel Šafi upa, da bo Slovenija priznala Palestino še pred parlamentarnimi volitvami. Veleposlanik, ki Slovenijo pokriva z Dunaja, meni, da bi, čeprav je Slovenija majhna, slovensko priznanje Palestine lahko sprožilo verižno reakcijo v uniji, saj tudi druge države razmišljajo o tem. "Ko bi videli, da si tudi majhne države, kot je Slovenija, drznejo narediti ta korak, zakaj tega ne bi naredili tudi Irska, Portugalska ali Luksemburg," je dejal.

Šafi je spomnil, da je Slovenija podprla Palestino kot državo nečlanico opazovalko v ZN in njeno članstvo v Unescu. Prav tako je vedno glasovala za resolucije ZN, ki jasno določajo, da je Palestina država, zato je priznanje palestinske države logičen naslednji korak. Kot razume iz pogovorov s slovenskimi predstavniki, so vse "sestavine" za priznanje tu, ostaja samo še ta zelo majhen, a pomemben korak. Veleposlanik upa, da bo do priznanja prišlo pred parlamentarnimi volitvami v Sloveniji.

Veleposlanik je poudaril, da bi bilo priznanje zelo koristno za to, da bi lahko ponovno zagnali mirovna pogajanja z Izraelom. Glavni problem mirovnega procesa, ki s prekinitvami poteka od leta 1991, je po njegovih besedah pomanjkanje simetrije med stranema - okupatorska država in okupirana stran. S priznanjem Palestine pa bi imeli obe strani enake pogoje.

Kot je dejal Šafi, je Izrael Palestincem vedno zanikal pravico do državnosti, zato je bila državnost vprašanje na pogajanjih. S priznanjem palestinske države pa to ne bi bila več tema pogajanj, temveč bi se lahko začeli pogajati o praktičnih vprašanjih, kot so kako končati izraelsko okupacijo, časovni okvir, kaj narediti z mejami in kje jih postaviti.

Veleposlanik zavrača izraelski argument, da se Palestinci ne bodo pogajali, če bo mednarodna skupnost priznala njihovo državo. Palestinska stran se zaveda, da priznanje ne spremeni položaja na terenu, ustvari pa novo pravno stvarnost. Uradno palestinsko stališče je, da je konflikt možno rešiti samo s pogajanji, vojaška rešitev ni opcija. "Želimo se pogajati z Izraelom, vendar pod pogojem, da Izrael prizna, da smo država. Če tega ne sprejme, nima smisla," je dejal Šafi.

Izrazil je bojazen, da bo rešitev dveh držav za vedno izgubljena, če mednarodna skupnost ne bo hitro ukrepala. Izrael pa se bo po njegovih besedah znašel v težkem položaju. "Če nočete rešitve dveh držav, nam dajte državljanske pravice, enake pravice kot Izraelcem, potne liste, volilno pravico in naj Izrael in Palestina postaneta ena država," je kot hipotetično možnost omenil veleposlanik. Ob tem je dodal, da niso Palestinci tisti, ki ne želijo te rešitve, temveč Izrael. "Če nočejo ene države, v kateri bi vsi živeli enakopravno, je edina možnost rešitev dveh držav," je poudaril.

Priznanje bi bilo napaka?

Enostransko priznanje palestinske države brez neposrednih pogajanj med Izraelom in Palestinci bi bilo napaka, pa je opozoril izraelski veleposlanik v Sloveniji Ejal Sela.

Kot je poudaril, je pri priznanju palestinske države treba upoštevati kontekst. "Vsak kontekst je drugačen, samoodločba Slovenije je bila drugačna od na primer Črne gore, Vzhodnega Timorja, Kurdistana, Zahodne Sahare, Tibeta, Katalonije ali Palestine," je dejal.

"Tam, kjer ni konflikta, je vprašanje državnosti drugačno. Pri nas si vsi želimo končanja konflikta in ne nadaljevanja konflikta v drugačni obliki. Zdaj je to konflikt med Izraelom in nekaterimi terorističnimi skupinami na palestinskih ozemljih. Ne želimo si, da se konflikt nadaljuje med dvema državama. Želimo si mir in tudi oni si želijo mir," je poudaril veleposlanik, ki je na desetem obisku v Sloveniji, odkar je decembra 2016 predal poverilna pisma.

Izrael morebitnemu slovenskemu priznanju Palestine posveča več pozornosti, ker gre za zahodno demokratično državo, ki je članica EU. "Slovenija ni kot Iran in nočem užaliti nobene nedemokratične države, ki so priznale palestinsko državo," je dejal Sela.

Izrael se zaveda, da ne more računati na podporo Bangladeša, Pakistana, Irana, Kube ali Venezuele, ne glede na to, kaj bo naredil, "vi pa ste drugačni, z vami delimo enake vrednote človekovih pravic", je dejal veleposlanik.

Opozoril je, da bi slovensko priznanje Palestine pomenilo korak nazaj v odnosih med Izraelom in Slovenijo. Odnosi med državama so zelo dobri, priznanje pa bi lahko vplivalo nanje, na določenih področjih bi se poslabšali, vendar pa veleposlanik ni želel govoriti o podrobnostih, kako. V Izraelu si prizadevajo, da do priznanja ne bi prišlo in da bi se nadaljeval dialog. "V drugih primerih smo videli, da so odnosi nazadovali, da se niso nadaljevali tako, kot bi se lahko."

Kot je dejal, si bodo v Izraelu priznanje Palestine razlagali, kot da je Slovenija podprla drugo stran. "V tem primeru bomo rekli, da se je Slovenija postavila na eno stran in ne bo imela nobene vloge v mirovnem procesu," je opozoril in dodal, da se bodo humanitarne dejavnosti lahko nadaljevale, druge dejavnosti pa ne.

Veleposlanik upa, da se bodo pogajanja med Izraelom in Palestinci kmalu znova začela. Ob tem je dejal, da so v preteklosti zamudili več priložnosti za rešitev konflikta. "Nočem nikogar kriviti, vendar verjetno razumete, da krivda ni naši strani," je zatrdil.

Po njegovem mnenju je eden od razlogov za to, da se Palestinci ne vrnejo za pogajalsko mizo, tudi strah, kako se bo odzvalo palestinsko prebivalstvo. "Pogajanja pomenijo, da ne boš dobil stoodstotno vsega, kar si želiš. Ne mi, ne oni. Kompromis bo. Rešitev ne bo preprosta," je dejal.

Izraelski veleposlanik se boji, da bi priznanje Palestine slabo vplivalo na pogajalski proces in da se Palestinci ne bodo hoteli pogajati. "Zakaj bi se pogajal, če lahko dobiš nekaj brez pogajanj," se je vprašal.

Zgodovina izraelsko-palestinskega spora je sicer izjemno zapletena. Kot je za 24ur.com razložil strokovnjak dr. Bogomil Ferfila, je Izrael postavila kolektivna krivda Zahoda po genocidu nad Judi v drugi svetovni vojni. Konflikt pa traja, ker sta danes obe strani nezmožni razumeti druga drugo.

Horvat želi dodatna pojasnila

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jožef Horvat medtem želi podrobnejša pojasnila vlade o morebitnih posledicah priznanja Palestine, potem pa bo sklical sejo odbora na to temo. Gradivo, ki ga je vlada poslala v DZ po svoji seji v začetku marca, je praktično enako decembrskemu, zato si želi več podrobnosti. Zatrdil je, da je tako odločitev lahko sprejel, "ker gradivo ni odgovarjalo na mnoga odprta vprašanja".

Horvat je po današnji seji OZP, na kateri so se člani odbora za zaprtimi vrati ločeno sestali z veleposlanikoma Izraela in Palestine, pojasnil, da je za nadaljevanje seje odbora, ki je bila prekinjena 31. januarja, potrebno stališče vlade glede vprašanja priznanja državnosti Palestine. Vlada se je 1. marca na svoji seji zgolj "seznanila z informacijo" glede tega vprašanja, stališča pa ni zavzela.

To gradivo, ki je interne narave in ni javno, naj bi vsebovalo analizo morebitnih posledic priznanja Palestine za Slovenijo, tako z diplomatskega, gospodarskega in še kakšnega vidika. A kot je povedal Horvat, je ta analiza "praktično identična" tisti, ki jo je odbor dobil po odločitvi vlade 21. decembra lani, da se nadaljuje s procesom priznanja.

Šele ko bo odbor dobil podrobnejšo analizo, bo nova razprava smiselna, je povedal Horvat. Premier Cerar in zunanji minister Karl Erjavec sta sicer po omenjeni seji vlade 1. marca nakazala, da naj bi odločitev glede priznanja Palestine pravzaprav padla na seji OZP, vlada pa bi potem sprejela temu ustrezen sklep. Vendar Horvat pravi, da bo sejo odbora sklical šele, "ko bodo izpolnjeni pogoji", torej ko bodo poslanci dobili podrobnejša pojasnila o morebitnih posledicah.

Glede današnjega srečanja z obema veleposlanikoma pa je dejal, da so "dobili nekaj pomembnih informacij". "Sklepov danes ni bilo. Šlo je zgolj za pogovor z obema veleposlanikoma in ta pogovor se je izkazal za izjemno koristnega," je opisal Horvat razpravo, ki je potekala za zaprtimi vrati.

Horvat je tudi zavrnil očitke stranke Levica, da zavlačuje s postopkom. "Levica se hudo moti. OZP in jaz kot predsednik odbora nikakor ne zavlačujemo zadeve. Poleg omenjenega gradiva je ključnega pomena stališče vlade do predlaganega sklepa o priznanju. Tega pa ni," je poudaril Horvat.

"Sem pripravljen narediti vse in bom tudi delal vse v skladu z zakonom o zunanjih zadevah in v skladu s poslovnikom DZ," je poudaril Horvat. Spomnil je tudi na stališče zakonodajno-pravne službe DZ, da predlog o priznanju Palestine, ki ga je že leta 2015 v DZ podala Levica, "ni v skladu z zakonom o zunanjih zadevah".

"Predlagatelj priznanja neke države je v skladu z zakonom in v skladu z dosedanjo prakso skozi vso zgodovino samostojne Slovenije lahko izključno vlada," je poudaril Horvat.

Ali bo Sloveniji uspelo izpeljati proces priznanja Palestine do konca še pred koncem mandata DZ, se Horvat ni želel podrobneje opredeljevati. "Težko rečem. Vse je odvisno od vlade, ki ima tu v rokah škarje in platno," je menil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jg57
13. 03. 2018 13.04
+0
za priznanje Palestine obstajajo določeni predpogoji, enako kot so bili predpogoji za Hrvaško preden smo jim dovolili vstop v EU. Pri zadnjem so levaki nekatere predpogoje ignorirali in na "fantastičen dan" dovolili vstop brez urejenih mej, bančnih zadev itd. Sedaj nas in še EU zraven boli glava. Kljub ekstremno slabi izkušnji pa levaki ponovno in za vsako ceno Slovenijo rinejo v drek. Zelo neodgovorno, še bolj neodgovorno pa od nas volivcev, ki smo te politike izvolili.
Uporabnik113189
13. 03. 2018 13.03
+1
Slovenija pač ni velika država in v mednarodnih odnosih mora mali premisliti ali je pametno dvigniti glavo. Priznanje države, ki je v svojem bistvu islamistična, nedemokratična prav gotovo ni v našem interesu. Sploh jo je pa iz dneva v dan manj in priznanje te resnice ne bo v ničemer spremenilo. Le povečalo naše probleme. Če bi šlo za narod, ki se je odločil za svobodno, pluralno družbo, demokratično, kjer ni verskih poglavarjev na oblasti in bi priznanje imelo kakšen smisel in bi bilo vredno tudi malce tveganja. V tem primeru pa bo rezultat samo več težav za nas, za nameček pa bomo izrazili podporo verskim skrajnežem..
Jimi1
13. 03. 2018 11.50
+3
Namesto,da bi se kahl z pokojninami ukvarjal senilno meša drek tam,kjer že brez njega dovolj smrdi . kaj nam je tega treba?
ServerAUTOMATIC
13. 03. 2018 08.57
+2
Mirko, če priznaš Palestino boš zavozil Slovenijo do konca.
User768643
13. 03. 2018 08.12
+4
Pamet v glavo. Kam se silimo? Že s priznanjem Kosova smo naredili napako. Če so naši politiki takšni "frajerji", naj priznajo Katalonijo.
veronqa
13. 03. 2018 08.04
+1
Slovenija je skoraj nulti politični faktor. Če bi naše priznanje zares pomagalo Palestincem, potem da, priznajmo. Pa razen tega, da bodo Palestinci tako dejanje cenili in tudi sami bi se trkali po prsih, kako da mi pa si to upamo, ne bo zgodilo nič, če pustimo ob strani neznansko izraelsko užaljenost in posredno ameriško. EU se mora zganiti, posebno sedaj, ko ni več Anglije bi bilo lažje. Delati je potrebno na tem!
veronqa
13. 03. 2018 08.04
Slovenija je skoraj nulti politični faktor. Če bi naše priznanje zares pomagalo Palestincem, potem da, priznajmo. Pa razen tega, da bodo Palestinci tako dejanje cenili in tudi sami bi se trkali po prsih, kako da mi pa si to upamo, ne bo zgodilo nič, če pustimo ob strani neznansko izraelsko užaljenost in posredno ameriško. EU se mora zganiti, posebno sedaj, ko ni več Anglije bi bilo lažje. Delati je potrebno na tem!
jzkzfzmz
13. 03. 2018 07.41
+4
24 ur. A rabite posnetke, kaj počnejo izraelski vojaki na Palestincih. Otroke strljajo v glavo. Teh posnetkov je koliko hočete. Kljub hitremu brisanju googla jim ne uspe. IN pomembneje. Izrael je okupiral Palestino. Torej bil je napad na suvereno državo in izveden genocid nad prebivalstvom, vse za voljo judov in pohlepa. Vsi vemo, kdo vodi ameriko! No razen tiste ovce, ki berejo samo vas!
morituri
04. 04. 2018 20.53
Edina možnost, da bi Palestino priznali kot državo je ta, da se Palestina dogovori z Izraelci, da jim vrne vsaj toliko ozemlja, da bi imela možnost ustanoviti državo. Izrael je Palestincem odvzel vsaj 80% ozemlja, torej Izrael ni nedolžna ovčka, to moramo pač priznati. Brez tega dogovora med njimi Palestina ne bo nikoli priznana, ker Amerika bo naredila vse, da zaščiti Izrael, seveda je situacija zdaj veliko hujša ko imajo Amerikanci Trumpa za predsednika. Vse to bi naš nesposoben rjavec moral znati in zakaj se zaletava z glavo v zid res ne razumem!!!!! Razumem pa levico, ki tako ali tako nima treznega politika, žal je tudi mesec podlegel neumnostim nekaterim v stranki.
Viggen
12. 03. 2018 21.11
+5
Izrael in "človekove pravice", kateri hec. Apartheid, ki mu vlada skrajno desničarski režim.
supergigi
12. 03. 2018 20.27
+6
Včeraj je bil krasen intervju z Bogomirjem Ferfilo, ki je jasno povedal, da priznanje Palestine ne bi imelo smisla. HAMAS pa želi na ozemlju Palestine, ki ga upravlja uvesti šeriatsko pravo.
redfox
12. 03. 2018 19.33
+19
A ko ste brezglavo hitel priznat Kosovo, niste o tem razmišljali!?
Pikabalonca
12. 03. 2018 19.37
+9
Slovenski KOMUNISTI in LEVIČARJI so hujskali Kosovarje in delali zdraho razdor tam doli, širili sovraštvo, ravno tako v Bosni SEDAJ jo doma v Velenju, Kranju mestih kjer so ZKJ jevci na oblasti.. v NATU, Evropi SKRATKA POVSOD so naredili Slovence za garjave nezaželene..
Kollerik
12. 03. 2018 19.41
+4
Kollerik
12. 03. 2018 19.42
+2
morituri
04. 04. 2018 20.55
Velika razlika je med priznanjem Slovenije ali Palestine. Malo izobrazbe ne bi škodilo!
puspan
12. 03. 2018 19.27
+20
Priznanje Palestine ne bo pripomoglo tem ljudem popolnoma nič, mi pa bomo imeli veliko škodo. Ne vtikajmo nos tja, kjer ne igramo popolnoma nobene pomembne vloge.
MrKrmar
12. 03. 2018 19.27
+12
Napaka jasno vsem, razen Erjavcu.
bb5a
12. 03. 2018 19.20
+12
direstraits
12. 03. 2018 19.17
+10
Koalicija in Erjavec izgubljata pamet, razum, razsodnost, in nas tiščijo med Neuvrščene. Sem za volitve čez en teden, ne čez tri mesece.
Dule Med
12. 03. 2018 19.16
+5
Nisem za Žide, Palestinsko ozemlje je Židovsko, isto kakor je Kosovo vedno bilo Srbsko :
tali?ni tom
12. 03. 2018 19.11
+12
korl bo še dokonca zafural slovensko politiko preden odleti na smetišče zgodovine kot eden najslaših zun.ministrov! še clo dimsi je bil boljši! kaj imamo mi veze z palestinci? to je isto kot da aši manjšinci v najštevilšnejši skupini ki je na sociali trznejo in se spomnijo imet svojo državo v sloveniji češ da so tu že od negdaj! men je apsurdno to sploh da se neki "minister" s tem ubada v primeru palestincev seveda!
TheGrayMask
12. 03. 2018 19.08
+6
Odličitev palestine zahteva velika jajca. Samo to za vas novinarčke je itak nerazumljivo že to, da pišete neumne provokativne članke je absurdno. Seveda je danes denar v igri in se ne gre za to kaj je prav in kaj ni. Ta vrednota je že davno izgubila smisel. Včasih so države sprejelo odločitve na podlagi načel a čeprav je nekdo nekje zapru pipco.
Kollerik
12. 03. 2018 19.42
+1
Pikabalonca
12. 03. 2018 19.03
+9
Še ena NERAZUMSKA POTEZA izrojene LEVICE te, ki bi istopila iz NATA, EVROPE in nas naredila garjave ter osamila in potisnila v totalno IZOLACIJO..
Pikabalonca
12. 03. 2018 19.05
+3
Drugače pa PALESTINE ne bo, bodo samo PALESTINCI saj sami si države ne zaslužijo uničili so pa že eno BOGATO..Palestinci so prvi ki so uničili sosednjo bogato DRŽAVO LIBANON...
Kollerik
12. 03. 2018 19.43
-3
Mogočnež
12. 03. 2018 18.40
+6
Veliko boljša potezabi bila Kohrl, da preseliš Slovensko ambasado v Jeruzalem, vendar za to nimaš hrbtenice in niti ne smeš
morituri
04. 04. 2018 20.59