Slovenija

Privlačna embalaža, a vsebina vse prej kot zdrava

Ljubljana, 01. 06. 2019 19.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Risane figure, junaki iz risank in filmov, žive barve … Vse to so privlačni elementi, ki se pogosto pojavljajo na embalažah prehranskih izdelkov, namenjenih otrokom. A žal so rezultati nove raziskave Inštituta za nutricionistiko pokazali, da ima kar 93 % tovrstnih prehranskih izdelkov manj ugodno hranilno sestavo. Starši naj bodo pri nakupu pozorni, da ne bo vsebnost sladkorjev, soli in nasičenih maščob previsoka.

Rezultati nove raziskave Inštituta za nutricionistiko, ki so bili objavljeni tudi v ugledni znanstveni reviji Nutrients, so precej skrb vzbujajoči. Glavna ugotovitev je, da ima večina živil, ki na embalaži prikazujejo otrokom privlačne elemente, pogosto izrazito manj ugodno hranilno sestavo. Privlačne vsebine se največkrat pojavljajo na žitaricah za zajtrk, sladkarijah in sladoledih.

Živila z otrokom privlačno embalažo imajo pogosto več sladkorjev, soli in nasičenih maščob.
Živila z otrokom privlačno embalažo imajo pogosto več sladkorjev, soli in nasičenih maščob. FOTO: Dreamstime

Kot pojasnjujejo, prehrana v otroštvu zaznamuje prehranske navade v odrasli dobi, saj se že v otroštvu izoblikujejo močne preference do okusov in tudi do blagovnih znamk. Pri izboru živil imata pomembno vlogo ravno oglaševanje in način predstavljanja posameznih prehranskih izdelkov. Učinkom oglaševanja so še posebej podvrženi otroci, zlasti, kadar je način predstavljanja izdelkov takšen, da je otrokom privlačen in se z njim zlahka poistovetijo. Njihovo pozornost hitro pritegnejo različne risane figure in junaki, ki jih otroci poznajo iz risank in filmov. Različne raziskave so namreč potrdile, da so otroci bolj naklonjeni prehranskim izdelkom z njim privlačnejšo embalažo, saj so prepričani, da so tovrstni izdelki okusnejši in bolj zabavni od ostalih, pravijo na inštitutu. A dolgoročno ima takšno predstavljanje živil lahko škodljive vplive, predvsem kadar gre za prehranske izdelke z manj ugodno hranilno sestavo. Mednje sodijo živila z visoko vsebnostjo sladkorja, maščob in soli, ki naj jih otroci ne bi uživali pogosto oz. v večjih količinah.

Pri izbiri živil je pomembno preveriti seznam sestavin ter hranilno sestavo, še posebej vsebnost sladkorjev, soli in nasičenih maščob.

Na Inštitutu za nutricionistiko so zato v okviru državnega raziskovalnega projekta "Sladkor v prehrani", ki ga financirata Ministrstvo za zdravje in Javna agencija za raziskovalno dejavnost, pregledali več kot 10.000 prehranskih izdelkov s slovenskega tržišča.

V okviru projekta so tudi vrednotili hranilno sestavo živil oziroma so se osredotočili na količino dodanih sladkorjev v živila, ki so pogosta sestavina predpakiranih živil. Njihov visok prehranski vnos poveča tveganje za zobno gnilobo, prekomerno telesno maso, sladkorno bolezen in druge zdravstvene težave.

Starši naj bodo pozorni na hranilno sestavo živil.
Starši naj bodo pozorni na hranilno sestavo živil. FOTO: Dreamstime

Kar 93 % prehranskih izdelkov z manj ugodno hranilno sestavo

Kot je pojasnila Živa Lavriša z inštituta, so raziskavo izvedli na vzorcu živil, ki je obsegal več kot 10 tisoč prehranskih izdelkov, ki so bili na voljo v slovenskih trgovinah v letu 2015. Otrokom privlačne grafične elemente na embalažah prehranskih izdelkov so zasledili na dobrih 5 % izdelkov. Risani in fantazijski junaki, žive barve, otroška pisava in ostali otrokom privlačni motivi so se največkrat pojavili v skupinah živil žit za zajtrk, sledile so sladkarije ter sladoledi. Zelo skrb vzbujajoč je podatek, da ima kar 93 % prehranskih izdelkov na embalažah, ki so otrokom privlačne, manj ugodno hranilno sestavo. Pri živilih, na katerih na označbi ni bilo elementov predstavljanja otrokom, je bil delež živil z manj ugodno hranilno sestavo nižji, in sicer 73%, je še pojasnila Lavriša.

Igor Pravst z omenjenega inštituta pripoveduje, da je splošno stanje na tem področju problematično. Prepričan je, da je nujno spodbujanje živilske industrije h krepitvi spreminjanja sestave živil in izboljševanje hranilne sestave. Potrebno je reči ne zavajajočemu označevanju in oglaševanju, na drugi strani pa je pomembno tudi ozaveščanje potrošnikov.

Da je možna dobra praksa, kažejo posamezni primeri, ko so se otrokom privlačni grafični elementi nahajali tudi na živilih z ugodno hranilno sestavo. Na inštitutu staršem priporočajo, naj bodo pri izbiri živil še posebej pozorni na hranilno sestavo.

V Sloveniji je sicer oglaševanje otrokom že delno regulirano, vendar le za oglaševanje na televiziji. Na inštitutu menijo, da bi morale podobne omejitve veljati za označevanje živil. Najbolj učinkovito bi bilo, da se sprejme ukrepe harmonizirano na ravni celotne Evropske unije, so prepričani. 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

the kop
03. 06. 2019 07.16
-2
a sedaj mi bo država narekovala kaj naj jem?! NE HVALA!!
BUONcaffee
02. 06. 2019 20.12
+3
Za vzhodno Evropo, seveda Slovenijo živila slabše kakovosti. Minister še ni ukrepal????
Krta?a 21
02. 06. 2019 12.49
+3
Inšpektorji naj raje poskrbijo da bodo vsi prevaranti odstranjeni iz trgovskih polic. Recimo ekstra deviško oljčno olje je še kar tam. Pa ni ne ekstra deviško, sploh pa ne oljčno.
fracola
02. 06. 2019 11.16
+3
in pol se čudimo zakaj je vedno več debelih otrok.
Uporabnik443897
02. 06. 2019 10.57
+7
Sem se prejšnji teden mudil v Avstriji in namerno šel v Spar trgovino. Samo en primer: Pivo Heniken v flask stekleni po 0,33 ml pakirano 12 kom 9 evrov. Pri nas isto steklena embalaža po 0,27 ml pa 1 evro. Place in pokojnine pa v Avstriji precej večje. Še 2 Milko ve čokolade po 300 g obe skupaj 4,9 evra pri nas pa 7 evrov tudi dve.
Vse strokovnjak
02. 06. 2019 08.57
+10
Taka embalaža in sladkorja polna hrana privlači tudi odrasle. Še na blagajnah vse obložijo s cukri, da ja ne pozabiš kupit. Zakonsko prepovedat presladke izdelke, to je edina rešitev.
Uporabnik443897
02. 06. 2019 11.56
+2
Kot za cigarete in alkohol. Nikoli nisem razumel ljudi in kajenje, čeprav kot najstnik sem zaradi kolegov tudi sam kadil. Ko me sreča pamet in zamenjal družbo nehal in tega je 50 dobrih let. Sploh pa ni poceni, pri škatli na dan lahko greš za 14 dni na morje pa ne v hotel z 1 zvezdico 😏
lumpimonster
02. 06. 2019 08.52
+4
24ur hahahahah prvo nam 30let prodajate to sranje pol am pa take pisete hahahaha
Gunnar
02. 06. 2019 08.39
+8
Za alergije, intolerance in sodobne bolezni je lepo kriva nova vera, ki se imenuje nutricionistika. pred njenim pojavom je vse štimalo, hrana je bila hrana, po pojavu nutricionistike je pa hrana postala "nevarna", sol je postala slana in "preslana" ter v "prevelikih" količinah, sladkor "presladek" in v prevelikih količinah, bela moka takisto, svinjska mast strup nad strupi, rafinirano rastlinsko olje pa nebeška mana itn. banane so imele preveč kalija, meso preveč mesa, mleko preveč mleka in laktoze, domači orehi niso bili več dovolj fancy.... in posledično so zaradi te nove vere, nutricionizma proizvajalci ker niso želeli ukinit svojih izdelkov zaradi te norosti nove vere so se pojavili: Ojačevalci okusov Nadomestki sestavin Umetne arome Sladila Nadomestki soli Na sploh umetna hrana, ker je vsa prava hrana nutricionistom povzročala sive lase, ker je bila preveč zdrava, da bi slednji še obstajali, folk preveč normalno hranjen, da bi ga oni pitali ali hirali itn. Zato je ta nova vera hudič, ki nam uničuhe hrano in želi diktirat kako naj živimo in kakšno hrano imamo na krožnikih.
User1063544
02. 06. 2019 08.15
+1
Menen nasploh zanima zakaj nosijo ti izdelki deklaracijo HRANA? Kdo to preverja? Je hrana zgolj užiten izdelek ali se pod hrano postavlja definicija za izdelke ki so ključnega pomena za zdravo življenje? Potem pa se ljudje čudijo od kod raznorazne alergije, intolerance in "sodobne" bolezni...
User1063544
02. 06. 2019 08.16
+1
Potem pa smo spet pri dveh pojmih ki jih zdaj mečemo skupaj: Zdravo življenje in Življenje v bolnem zdravju..
BogiEmil
02. 06. 2019 08.08
+1
Otrok mora jesti čimbolj pisano, da bo bolj pisano življenje imel ...
AlternativeFacts
02. 06. 2019 07.57
+8
Saj tako je kapitalizem premagal socializem.....Lepa embalaža kapitalizma, njegova vsebina pa totalno strupena....ampak otroci pač padejo na všečno embalažo......
Gunnar
02. 06. 2019 07.53
+7
Se je že kdo vprašal, kaj sploh je zdrava hrana in prehrana in zakaj ta, znanstveno dokazano ne obstaja vsaj ne na tem svetu? Važno da starši sekirajo mularijo da ne sme jest čipsa, sami pa na uvoženi "bio" hrani in raznih "zdravih" praških in zvarkih vprašljivih sestavin in izvorov...
Janka Kranjka
01. 06. 2019 21.12
+33
Velja eno nepisano pravilo: čim bolj se izogibaj prehrane, ki je oglaševana na televiziji.
Lojze512
01. 06. 2019 20.51
+45
Cigarete skrivamo, nezdravo hrano pa v cimbolj privlacno embalazo in na police dostopne otrokom. Nic jasno?!
soncarica84
01. 06. 2019 20.29
+49
Ze po reklamah oglasujejo same nezdrave stvari. Ce pogledas 7 days. Okus ma po pocukranem kartonu z ogabnim nadevom. Ampak ljudje ga pridno kupujejo svojim otrokom.
KrofKrof
01. 06. 2019 20.17
+46
A prav raziskavo je bilo treba izvesti za to, kar vsak normalen človek ve? Res so odkrili toplo vodo.