Raul Castro, ki je položaj prevzel od svojega brata Fidela, ta je bil na oblasti skoraj pol stoletja, se sooča z različnimi zunanjimi pritiski.
ZDA in Vatikan sta že začeli pritiskati na bivšega gverilskega borca, da bi omilil vladino oblast nad življenjem in pozornost preusmeril na več deset zapornikov, ki so zaprti zaradi nestrinjanja s Castrovo vlado. ''Nismo zaprosili ravno za pomilostitev,'' je na vprašanje, če so zaprosili za enega od političnih zapornikov, odgovoril vatikanski sekretar.
Washington pa je kritiziral podajanje moči med brati, ki se je začelo, ko je Fidel julija 2006 zbolel, in izpostavil glavna sporna vprašanja s kubansko vlado. ''Še vedno imamo vlado, ki verjame, da je primerno zapirati ljudi, ki se ne strinjajo s politiko države in zanika osnovne politične in človekove pravice in nadaljuje z diktaturo,'' je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Tom Casey.
Analitiki trdijo, da bodo poteze Raula zelo previdne. Pozvali so ga naj vzpodbudi rast zasebnega sektorja, kot je ribištvo in popravljanje avtomobilov. Posvarili pa so ga tudi, da bodo Kubanci postali zelo nezadovoljni, če bodo njegove reforme le površinske.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.