Avtor prispevka: David Jug

Tamkajšnje oblasti so pred vstopom v Unijo navdušene, vse bolj skeptični pa so prebivalci, posebej na podeželju, kjer je velik del ljudi še vedno odvisen od kmetijstva. V kmetijstvu je zaposlena kar petina Poljakov. Mnogi se bojijo, da bodo po vstopu v Unijo tržišče preplavili izdelki iz drugih evropskih držav, ki jim ne bodo mogli konkurirati. Poljske oblasti upajo, da jim bodo v Bruslju namenili večji del sredstev, ki jih rabijo za prestrukturiranje in razvoj podeželja. «Kmetje se bojimo, da bomo izgubili službo in da bo Evropska unija uničila poljsko kmetijstvo,« pravi eden izmed poljskih kmetov.
Boj z visoko nezaposlenostjo
Stopnja brezposelnosti je v državi izjemno visoka, med prebivalci, mlajšimi od 25 let, kar okoli 40 odstotna. Ker mladi po zaključku šolanja težko najdejo delovno mesto, se oblasti bojijo bega možganov v razvitejše države unije. Analitiki so bolj optimistični, poljsko gospodarstvo je eno najhitreje rastočih v Evropi – tudi po zaslugi tujih neposrednih investicij, ki se bodo, kot ocenjujejo strokovnjaki, po vstopu v elitno evropsko družbo še povečale. S tem pa se bo povečalo tudi število novih delovnih mest.
«Mislimo, da bo zaradi širitve evropsko gospodarstvo raslo hitreje,« pravi poljska komisarka za gospodarstvo Danuta Huebner. «Tudi na Poljskem, kjer se bodo oblikovala nova delovna mesta. Več bo trgovanja, več bo naložb,« pravi.
Vztrajanje pri statusu velike države
Uradna Varšava je veliko prahu dvignila minuli konec minulega leta v Rimu, ko je na medvladni konferenci o novi ustavni pogodbi EU s Španijo trmasto vztrajala pri dogovoru iz Nice, ki državama zagotavlja status velike države, s praktično enakim številom glasov kot jih imata skoraj dvakrat večji Nemčija in Francija.
Najbolj proameriška v Evropi
Sodeč po javnomnenjskih raziskavah je Poljska najbolj proameriško usmerjena država v Evropi. Ko gre za vprašanje varnosti, Poljaki bolj zaupajo Združenim državam kot Uniji. Kot ena prvih držav je podprla ameriško akcijo v Iraku. Po padcu Sadamovega režima pa je v Irak napotila 9.000 vojakov, ki Američanom pomagajo pri vzpostavljanju miru. Zanašanje na moč in vpliv ZDA je lahko dolgoročno zelo tvegana taktika, ocenjujejo poznavalci, a zaenkrat jim ta politika prinaša visoke dividende, predvsem z vidika mednarodne prepoznavnosti.
Zaradi strateškega geografskega položaja bo Poljska po 1. maju ena glavnih kopenskih vezi med unijo in državami nekdanje Sovjetske zveze. V Varšavi so prepričani, da lahko s poznavanjem razmer v Belorusiji in Ukrajini precej pripomorejo k odnosom med omenjenimi državami in Evropsko unijo.