Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je do ponedeljka preložil razpravo o ratifikaciji pristopnega protokola Hrvaške v Nato. Poslanci so sprejeli pobudo premiera Boruta Pahorja, da se pred odločitvijo podrobneje seznanijo z vso dokumentacijo, ki je na voljo. Poslanci so sicer sprva zavrnili predlog SLS o preložitvi te odločitve na kasnejši čas, kasneje pa so vendarle podprli proceduralni predlog iste poslanske skupine, da se poslanci – tako v odboru kot v celotnem DZ – seznanijo z vso dokumentacijo, ki jo je Hrvaška predložila ob vključevanju v Severnoatlantsko zavezništvo. Zunanji minister Samuel Žbogar je poslance sicer opozoril, da gre večinoma za tajne dokumente zveze Nato, kar bo potrebno spoštovati.
Premier Borut Pahor je na seji odboru za zunanjo politiko sicer povedal že znano stališče, da Slovenija nima ne stvarnih ne političnih razlogov, da protokola o vstopu hrvaške v Nato ne ratificira. Slovenija že aprila lani na vrhu Nata v Bukarešti ni imela razlogov za nasprotovanje in jih nima niti zdaj, je znova poudaril Pahor in dodal, da je odločanje o pristopni dokumentaciji Hrvaške v Natu po naravi različno od dokumentacije za vstop v EU. Pri EU gre za prilagajanje pravnega reda, pri Natu pa ne, je dejal.
Enako sta na seji izpostavila zunanji minister Samuel Žbogar in obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki sta se prav tako zavzela, da OZP in kasneje državni zbor podpreta ratifikacijo pristopnega protokola Hrvaške v Nato. V DZ je za to potrebna dvotretjinsko večina poslancev.
Po uvodnem delu so sejo zaprli za javnost, da bi jih premier Borut Pahor podrobneje seznanil še s sredinim obiskom evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna v Ljubljani.
Za preložitev je bilo 14 članov odbora, en pa je bil proti. Poleg tega so na ponedeljek preložili tudi odločanje o ratifikaciji pristopnega protokola Albanije v Nato.
Bo časa za vpogled dokumentacije dovolj do ponedeljka
Poslanci SLS menijo, da ni dovolj, če na ministrstvu za zunanje zadeve zatrdijo, da je s pristopno dokumentacijo vse v redu, ampak je prav, da se o tem, preden glasujejo, prepričajo tudi poslanci sami.
Sicer pa je tudi predsednik SDS Janez Janša danes pojasnil, da v pristopni dokumentaciji, ki jo je Hrvaška predložila za članstvo v Natu, ni nič spornega, zaradi česar Slovenija ne bi ratificirala protokola za vstop Hrvaške v Nato. Je pa podprl zahtevo OZP, da se poslanci pred odločanjem o tem prepričajo tudi sami. Za tovrsten sklep je glasoval tudi Janša, kot je dejal po seji, da bi na ta način "odpravili vsako senco dvoma ali suma, da bi tukaj lahko bilo kaj narobe".
Plenarna seja DZ, v okviru katere naj bi že odločali o ratifikaciji omenjenih pristopnih protokolov, se sicer začne že v ponedeljek popoldne, namen vlade pa je, da bi do ratifikacije prišlo še v okviru te januarske seje. Sicer bi lahko nastala zamuda, ki bi lahko ogrozila v zavezništvu dogovorjen rok, da naj bi Hrvaška in Albanija v Nato uradno vstopili aprila.
Na ministrstvu za zunanje zadeve morajo sedaj za poslance organizirati ogled dokumentacije, ki sicer nosi oznako zaupno. Takšna dokumentacije se pregleda v posebni „tihi sobi“. Glede na obširnost dokumentacije pa je tudi odvisen čas v katerm bodo vsi zainteresirani poslanci lahko dokumentacijo pregledali. Tako je vprašanje, če jim bo to uspelo do ponedeljka, ko se prične januarska seja državnega zbora.
Sanader pričakuje, da bo Slovenija ratificirala protokol
Hrvaški premier Ivo Sanader je v sredo v Zagrebu ocenil, da ne obstaja nobena ovira za sklenitev procesa ratifikacije protokola o vstopu Hrvaške v Nato. Po srečanju državnega odbora za članstvo Hrvaške v Natu je izrazil prepričanje, da bo tudi Slovenija omenjeni protokol ratificirala.
"Ne vidim nobenega političnega problema ali ovire na poti sklenitve procesa ratifikacije," je novinarjem zatrdil Sanader. Kot je dodal, mora protokol ratificirati še osem držav članic Nata. Na novinarsko vprašanje, ali misli, da bo Slovenija zavlačevala z ratifikacijo, je izrazil prepričanje, da ne bo problema in da bo Ljubljana protokol ratificirala.
Proti je SNS, koalicija za, v SDS še razmišljajo
V SNS vstopu Hrvaške v Nato odločno nasprotujejo. Dejstvo je, da je Hrvaška na pristopnih pogajanjih predstavila enake dokumente kot v pogajanjih z EU, je povedal predsednik stranke Zmago Jelinčič. "Če bo državni zbor glasoval za vstop, bo SNS storila vse za naknadni referendum za preklic vstopa. Če ne drugače, bomo spravili ljudi na ceste in pred parlament. Vendar ne tako nežno kot sindikati,“ je še opozoril.
Prvaki koalicijskih strank so se dogovorili, da bodo vsi poslanci njihovih strank glasovali za ratifikacijo omenjenega protokola. Iz SDS pa so sporočili, da bodo o tem odločali v ponedeljek.
Državni svetniki so na sredini seji z 19 glasovi proti 12 pritrdili mnenju komisije DS za mednarodne odnose in evropske zadeve, da bi moral državni zbor preložiti odločanje o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške v zvezo Nato ne glede na sprejeto časovnico vključevanja povabljenih držav v zavezništvo.
Pri tem je po mnenju večine svetnikov treba upoštevati zadržke, ki izhajajo iz odprtih vprašanj v odnosih s Hrvaško. Kot so med drugim zapisali v mnenju, se EU in zveza NATO dopolnjujeta.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.