Nekateri svojci umrlih v terorističnem napadu v ZDA 11. septembra 2001 so slišali nenavadno klikanje, medtem ko so govorili ali prek mobilnega ali stacionarnega telefona. Zato so posumili, da jim prisluškujejo. Zaročenka enega izmed umrlih v zrušenem Svetovnem trgovinskem centru se spominja delčkov pogovorov, ki jih je lahko zaznala v svojem telefonskem pogovoru. Spet drugi pa so bili presenečeni, kako so se v britanskih tabloidih le nekaj dni po napadih znašle podrobnosti o njihovih svojcih. Patricia Bingley, Britanka, ki je v napadu izgubila sina, se je tako čudila podatkom, zapisanim v britanskem tabloidu The Sun. V objavljeni zgodbi o njenem 43-letnem sinu, ki je delal v enem izmed stolpov, so bili namreč osebni podatki, ki jih nihče od sorodnikov novinarjem britanskega tabloida ni povedal.
Na te sume je olje dolil škandal, ko se je v Veliki Britaniji razkrilo, da so novinarji nekaterih tabloidov svoje informacije pridobivali tudi z nezakonitim prisluškovanjem politikom, znanim in žrtvam kriminalnih dejanj, je poročal New York Times.
Po desetih letih so se svojci nekaterih žrtev napada na newyorška dvojčka z vprašanjem, ali jim je bila kršena pravica do zasebnosti, obrnili na ameriško pravosodno ministrstvo. Zahtevali so, naj ameriške oblasti pri britanskih preverijo, ali so njihova imena na prisluškovalnem seznamu. Od poletja jim ministrstvo še ni odgovorilo. Bingleyjeva se ob tem sprašuje: ''Ali je res tako težko preveriti sezname? Znanim tega ni bilo težko ugotoviti. Res bi želela, da nam vlada pove, ali so tudi nam prisluškovali.''
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.