Tujina

Prisilno zadrževanje Arabcev v ZDA

Los Angeles, 20. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Skupine za človekove pravice opozarjajo, da ameriška Služba za priseljevanja in naturalizacijo v kalifornijskih zaporih že več dni zadržuje na stotine Irancev in nekaj Libijcev, Iračanov, Sirijcev ter Sudancev.

Oblasti pravijo, da gre za normalen ukrep zaradi kršitev zakonodaje
Oblasti pravijo, da gre za normalen ukrep zaradi kršitev zakonodaje FOTO: Reuters

V ponedeljek, 16. decembra, se je iztekel rok za moške, starejše od 16 let, iz Irana, Iraka, Sirije, Libije in Sudana, ki nimajo statusa priseljenca z zeleno karto ali ameriškega državljanstva, da se registrirajo pri Službi za priseljevanja in naturalizacijo (INS). Administracija trdi, da so aretirali le tiste, ki so prekršili zakon in v ZDA ostali dlje, kot jim je bilo dovoljeno. Vendar pa islamske organizacije trdijo, da so med aretiranimi tudi ljudje, ki so že leta brez težav živeli in delali v ZDA, kjer imajo družine. Poleg tega se teroristi po njihovem mnenju verjetno ne bi prijavljali na INS.

Odvetniki zaprtih in organizacije za človekove pravice trdijo, da je šlo za največjo past v zgodovini ZDA, v Los Angelesu pa se je pred zaporom zbralo več tisoč demonstrantov, ki zahtevajo izpustitev sorodnikov in se sprašujejo, ali tudi v ZDA uvajajo koncentracijska taborišča. Na protestih so nosili transparente s pozivi "Osvobodite naše brate, očete, sinove in može!" ter "Kaj še pride na vrsto? Koncentracijska taborišča?".Oblasti naj bi aretirale nekje med 500 in 700 ljudi. V Kaliforniji sicer živi skupnost kakih 600 tisoč ljudi, poreklom iz Irana, ki so svojo državo zapustili po islamski revoluciji 1979.

Obravnavajo jih kot teroriste

Sorodniki se pritožujejo, saj aretirane obravnavajo kot osumljene terorizma
Sorodniki se pritožujejo, saj aretirane obravnavajo kot osumljene terorizma FOTO: Reuters

Aretacije v Kaliforniji primerjajo z internacijami japonskih Američanov po začetku druge svetovne vojne in skupaj z odvetniki aretiranih trdijo, da so razmere v nabito polnih zaporih nečloveške. V zaporu jih menda slečejo do golega in temeljito preiščejo ter jih oblečejo v zaporniška oblačila brez spodnjega perila, nogavic in čevljev. Vse obravnavajo kot teroriste in jih prevažajo iz zapora v zapor in jim pri tem ne dovolijo stika s sorodniki ali odvetniki. Spati morajo na betonu, brez odej, ali pa celo stoje, ker so zapori menda prepolni. Tiskovni predstavnik INS Francisco Arcaute te trditve zanika in pravi, da jim dajejo prigrizke in omogočajo dostop do telefonov in stranišč.

Do januarja leta 2003 se bo iztekel rok za prijavo vseh državljanov Afganistana, Libanona, Eritreje, Severne Koreje, Somalije, Tunizije, Jemena in Združenih arabskih emiratov. Registracijo tujcev iz večinoma arabskih držav so v ZDA uvedli po 11. septembru 2001, ker bi naj s tem dobili boljši pregled nad tujci. Če so mislili, da bodo s tem ujeli v mrežo tudi kakšnega terorista so se po besedah demonstrantov seveda krepko zmotili, saj so lahko le poštenjaki dovolj neumni, da se odpravijo v past.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta