Od Neaplja prek Rima, Milana pa vse do Trsta so se priseljenci v Italiji podali na ulice in v zrak spuščali rumene balone. Stavko so pripravili v 60 mestih po vsej državi, z njo pa so želeli opozoriti na pomen, ki ga imajo priseljenci za italijansko gospodarstvo in socialni sistem. Protesti so zato potekali pod sloganom "Dan brez nas".
Priseljenci v Italiji so k splošni stavki pozvali zaradi nove migracijske politike, ki jo načrtuje vlada Silvia Berlusconija. Ta je nove pobude za zaostritev migracijske politike oblikovala po izgredih v Milanu pred dvema tednoma. Izbruhnili so po umoru mladega Egipčana, za katerega naj bi bili krivi priseljenci iz Peruja in Ekvadorja. Minister za socialo Maurizio Sacconi je nato napovedal nacionalni načrt za integracijo priseljencev, ki med drugim predvideva tečaje za boljšo integracijo v družbi, za otroke predvideva jezikovne tečaje, za mladostnike pa kakovostnejše izobraževanje in vzgojo.

Razmišlja se celo o uvedbi kvot za priseljence v četrtih večjih italijanskih mest. Italijanska ministrica za šolstvo Maria Stella Gelmini je celo izjavila, da je varnost pomembnejša od integracije in da je treba preprečiti koncentracijo velikega števila priseljencev v eni sami mestni četrti, "sicer bo težko zagotavljati javni red in mir".
Tudi notranji minister Roberto Maroni je opozoril, da bi se Italija morala izogibati prevelikim koncentracijam posameznih narodnosti na istem območju, saj to lahko vodi v nastanek getov. Zavzel se je za prenovo socialnega modela, ki po njegovih besedah zdaj ne deluje več. V Italiji sicer živi okoli 4,2 milijona priseljencev.
'Niso vsi tujci kar avtomatično kriminalci'
Toda priseljenci, pa tudi druga družbena gibanja, so se zdaj v Italiji spontano organizirali in opozorili, da niso vsi tujci kar avtomatično kriminalci. "Ta vlada se gre institucionalni rasizem. Plačujemo davke kot vsi drugi Italijani in si zaslužimo spoštovanje," je na protestnem shodu v Milanu izjavila priseljenka iz Mehike.
Afriški priseljenci iz Rosarna, kjer so januarja divjali hudi medrasni spopadi, so se v sprevodu podali skozi Rim, na glavnem trgu v Milanu so pripravili učne ure arabščine, največ ljudi, kar 20 tisoč, pa se je stavki pridružilo v Neaplju.
Na transparentih je bilo mogoče videti slogane, kot so "Veliko narodov, en boj", "Priseljevanje ni zločin", "Kakšna rasa si – človeška ali nečloveška?" in v slogu kampanje ameriškega predsednika Baracka Obame "Imigranti – da, zmoremo".
Omenjeni akciji za pravice priseljencev so se pridružili tudi številni sindikati, nekatere opozicijske stranke in organizacije za varstvo človekovih pravic. "Priseljenci želijo pokazati, da tudi oni živijo v Italiji in da je to zelo pomembno tudi za Italijo," je dejal eden od sindikalistov. "Družbi moramo pokazati, da ni alternative integraciji," je dodal.
Podobne proteste, le da v manjšem obsegu, so pripravili tudi v Franciji, Španiji in Grčiji.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.