Tujina

Svet ploska Avstraliji

Džakarta, 03. 12. 2007 10.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
13

Združene države so ostale edina velesila, ki še ne namerava ratificirati Kjotskega protokola.

Konferenco na Baliju spremljajo tudi demonstracije okoljevarstvenikov, ki zahtevajo odločnejše ukrepe proti segrevanju ozračja
Konferenco na Baliju spremljajo tudi demonstracije okoljevarstvenikov, ki zahtevajo odločnejše ukrepe proti segrevanju ozračja FOTO: Reuters
Organizatorji okoljskega vrha so se odločili, da bodo varčevali z energijo in bodo zato klimatske naprave uporabljali v najmanjši možni meri. Prav zato za udeležence vrha velja poseben kodeks o oblačenju, ki narekuje vsakdanja oblačila in odsvetuje suknjiče in kravate.

"Mislim, da lahko govorim v imenu vseh prisotnih, da smo si oddahnili!“ S temi besedami je indonezijski minister za okolje Rachmat Witoelar pohvalil odločitev Avstralije, da vendarle ratificira Kjotski protokol. Novi avstralski premier Kevin Rudd je takoj po prevzemu vodenja vlade podpisal dokumente, izpolnil eno svojih predvolilnih obljub in nakazal, da bo njegova okoljska politika povsem drugačna od tiste, ki jo je vodil njegov predhodnik John Howard. Združene države pa so ostale same - so še edina velesila, ki se upira ratifikaciji protokola.

Novi avstralski premier Kevin Rudd je danes prisegel, takoj nato pa podpisal dokumente, s katerimi je ratificiral Kjotski protokol.

Witoelar je s pohvalo Avstraliji - sledil ji je spontan aplavz prisotnih - odprl okoljsko konferenco Združenih narodov, ki poteka na indonezijskem Baliju. Predstavniki okoli 190 držav poskušajo doseči nov sporazum glede ukrepov za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb po letu 2012, ko se konča prvo obdobje obveznosti Kjotskega protokola.

Kitajska naj bi na prvem mestu med onesnaževalkami v nekaj letih prehitela Združene države. Na sliki je Peking.
Kitajska naj bi na prvem mestu med onesnaževalkami v nekaj letih prehitela Združene države. Na sliki je Peking. FOTO: Reuters
Konferenca na Baliju bo trajala vse do 14. decembra. Zaključila se bo z zasedanjem na visoki ravni, na katerem bo EU vodila "trojka": portugalski minister za okolje Francisco Nunes Correio, evropski komisar za okolje Stavros Dimas in slovenski minister za okolje in prostor Janez Podobnik.

Da mora svet ukrepati, se strinjajo vsi, po pričakovanjih pa se bo zapletlo pri izvedbi. Dogovoriti se namreč morajo, kdo in kako bo financiral uvajanje čistejše tehnologije, kakšno breme naj nosijo države v razvoju, ki čutijo najhujše posledice podnebnih sprememb, kakšni bodo dovoljeni izpusti toplogrednih plinov in kako omejiti izsekavanje gozdov.

Evropska unija pri tem zagovarja stališče, da je čas za ambiciozne odločitve. Sama se je zavezala, da bo do leta 2020 zmanjšala izpuste toplogrednih plinov za 20 odstotkov pod nivo iz leta 1990. Združene države namesto Kjotskega protokola zagovarjajo svoje ukrepe proti proti podnebnim spremembam, medtem ko Indija in Kitajska, ki hitro postajata največji onesnaževalki, nočeta, da bi okoljske zaveze ovirali njun industrijski razvoj.

Če svet ne bo ukrepal, bo gladina morja močno narasla in številni otoki bodo izginili. V nevarnosti je tudi več tisoč indonezijskih otokov, po predvidevanjih znanstvenikov naj bi do leta 2080 voda začela zalivati celo ulice Džakarte.
Če svet ne bo ukrepal, bo gladina morja močno narasla in številni otoki bodo izginili. V nevarnosti je tudi več tisoč indonezijskih otokov, po predvidevanjih znanstvenikov naj bi do leta 2080 voda začela zalivati celo ulice Džakarte. FOTO: Reuters


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dkuznik@gmail.com
05. 12. 2007 03.12
Kmalu bomo lahko celo pozimi hodili v kratkih hlačah - kakšna škoda se godi naravi. Človeštvo se mora res zamisliti, v katero smer pluje svojo barkačo. Sicer pa, dokler bomo še naprej uničevali pragozdove in kurli nafto je pa sploh nesmiselno govoriti o EKOLOGIJI in ENERGETIKI.
Nauders
04. 12. 2007 11.09
a je kdo opazil, da je bilo v novembru zelo malo padavin in poglejte kakšna temperatura je zdajle ?
ping
04. 12. 2007 10.26
Mogoce so ZDA sele na 10 mestu. se je pa treba vprasat, kako zda onesnazujejo okolje v Latinski Ameriki. Tja so preselili vse starejse tovarne, ki ne izpolnjujejo nobenih pogojev za obratovanje. Pojdite tja, pa boste videli, koliko je taksnih ind. obratov (tudi v Afriki), v veliki vecini vse v rokah Americanov. To pa so izredno veliki onesnazevalci, seveda.
coccolinetta@email.si
04. 12. 2007 10.19
Ne se kregat...Itak smo že tako zelo zasmradli naš planet, da n i več rešitve...Kjotski protokol je pa tako ali tako spet samo politična poteza.Ali mislite, da je komu res mar za naše okolje? Po moje še najbolj nam, navadnim smrtnikom, ki se (nekateri) vsaj trudimo ločevati smeti in čimmanj uporabljati avtomobile...
goso
04. 12. 2007 01.38
Bi radi brez co2? Ugasnte premogarce pa plinske! Pa prec! Pa pol? Ja, ni problem, jedrske! Ma kdo kej boljšga?
deattack@email.si
03. 12. 2007 20.54
supci ameriski prov nc mi ni zou ce majo orkan pa jih 50 odpihne k so sami krivi da ne govorim o ostalih naravnih nesrecah povezanih z podnebjem. aja pa se to .. kaj am veze kok onesnezuje .. drzava je industrijska in prispeva svoj delez k onesnezevanju .. sej Avstraija je tud na nevem kerem mestu pa je podpisala ..
svar
03. 12. 2007 17.10
Ni prva ZDA po emisijah toplogrednih plinov na prebivalce: 1. je Qatar, 2 Kuwait, 3.Z. Arabski Emirati, 4. Luksemburg... šele 10. so ZDA. In samo 1 mesto nad Kanado.
Unit@mailinator.com
03. 12. 2007 16.27
Res je, Kitajska malenkostno vodi pred ZDA po izpustih toplogrednih plinov, vendar so daleč največji onesnaževalec na prebivalca še vedno ZDA. Poleg tega je sistem z določenega zornega kota ne-fer: Američani so se bliskovito razvijali zadnjih 60 let ter onesnaževali okolje ter so sedaj bolj ali manj pripravljeni na alternativne vire. Kitajska po drugi strani še ni: Američani so se torej lahko razvijali na račun okolja, Kitajska pa se ne sme? Ali povedano še drugače: Če se pogleda kumulativni (skupni) delež vse svinjarije, ki jo je kdo spustil v okolje, so daleč daleč na prvem mestu ZDA, Kitajska je do danes vsega skupaj spustila kakih 10krat (!!!) manj! Ravno tako Indija. Največji onesnaževalec za ZDA pa sta bila Evropa in Japonska.
DarthRevan
03. 12. 2007 15.34
Civitasstain, zanimivo bi bilo videti podatke na glavo prebivalca. ZDA je recimo še vedno največja svetovna proizvajalka smeti, čeprav je ljudi tam precej manj kot na Kitajskem.
civitasstain@gmail.com
03. 12. 2007 15.20
Kitajska že zdavnaj onesnažuje več zraka in narave, kot ZDA...
ninja.subversion
03. 12. 2007 13.15
@smash2004 lol ti si bedast z svojim "časa je več kot dovolj"! ti bi zdravil le posledice bolezni, ne pa same korenine problema. sramota.
Torpedo
03. 12. 2007 12.54
časa je več kot dovolj da se zgradi primerne nasipe...mislm izjave kot so "voda bo začela zalivati ulice" so bedaste
zavedno.slovenc@email.si
03. 12. 2007 11.34
"Združene države namesto Kjotskega protokola zagovarjajo svoje ukrepe proti proti podnebnim spremembam, medtem ko Indija in Kitajska, ki hitro postajata največji onesnaževalki, nočeta, da bi okoljske zaveze ovirali njun industrijski razvoj." Za prihodnost našega planeta je odgovoren vsak posameznik. Čas je že, da se tega zavedo vse države sveta.