Italija od danes zaradi vrha G8, ki bo med 10. in 12. julijem potekal v mestu L'Aquila, začasno uvaja ponoven nadzor na svojih mejah s Slovenijo, Francijo, Švico in Avstrijo. Ukrep bo trajal do 15. julija do polnoči.
Ta začasna uvedba pa pomeni tudi zastoje. Pred mejnima prehodoma Fernetiči in Škofije je čakalna doba za izstop iz Slovenije do 30 minut. Kolona vozil je na avtocesti dolga 300 metrov, piše Promet.si.
Na mejnih prehodih na Tržaškem agenti italijanske policije niso pretirano ustavljali voznikov, ki morajo pokazati dokument. Kljub temu so kolone nastajale, precej daljše so bile na italijanski kot na slovenski strani. Zmeda in zastoji, kakršnih domačini že dolgo ne pomnijo, so zadnje tri nastajali tudi v samem mestu, kjer so zaradi pripravljalnega vrha G8 zaprli številne najpomembnejše prometnice in parkirišča ob morju.
Poostren nadzor na mejah je povzročil kar nekaj zapletov tudi na Goriškem, čeprav so bili domačini večinoma seznanjeni z novim režimom. Pet največjih nekdanjih mejnih prehodov na Goriškem je zavzela italijanska policija z avtodomi, na drugih promet nadzira italijanska finančna straža. Na goriških mejnih prehodih sicer danes ni bilo zastojev, pričakujejo pa jih jutri, ko bo na cestah več tovornega prometa.
Pripravite potne liste!
Za prehod notranjih meja schengenskega območja je v tem času potreben identifikacijski dokument, osebna izkaznica ali potni list.
Italija bo v skladu z ustaljeno prakso izvajala sistematične mejne kontrole na vseh mejnih prehodih, kontrole pa bodo izvedene ciljno usmerjeno v pogojih upočasnjenega prometa čez mejne prehode. Ob tem so poudarili, da je začasna uvedba ponovnega nadzora meje možnost, ki jo schengenski sporazum predvideva in dopušča. Italija se je zanj odločila iz varnostnih razlogov.
Na Goriškem so sicer po padcu meje porušili številne objekte na mejnih prehodih, tako da je goriška mejna policija dobila v uporabo avtodome, ki bodo nadomeščali prejšnje kabine na mejnih prehodih. Pomisleke in kritike na račun italijanske odločitve o ponovni uvedbi nadzora na mejah so izrazili tako v Italiji kot v Sloveniji, ki sicer meje ne bo nadzorovala.
Od leta 1999, ko je schengenski prostor v celoti zaživel, so države članice schengenskega prostora možnost začasne ponovne uvedbe nadzora notranjih meja iz različnih razlogov grožnje javnega reda in notranje varnosti uporabile skupaj 80-krat.
V skladu z uradno evidenco, ki jo vodi Evropska komisija, se je za ta ukrep do sedaj največkrat odločila Francija (24), sledijo Španija (13), Islandija (5), Finska (5) ter Nemčija, Luksemburg in Avstrija (vsaka po štirikrat).
Med razlogi, zaradi katerih so se države schengenskega prostora odločile za ta ukrep, so izvedba srečanj na vrhu, obiski visokih državnikov, ki zahtevajo posebne varnostne ukrepe, teroristični napadi in grožnje, pa tudi organizacija večjih športnih prireditev, kot je evropsko prvenstvo v nogometu.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.