Tujina

Priprave na sojenje Miloševiću

Rim/Haag, 11. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Beograjski časnik Nacional je objavil seznam oseb, ki naj bi na zahtevo tožilstva pričale na sojenju nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Miloševiću. Glavna tožilka Carla del Ponte pa svari, da pričam v procesu grozijo celo s smrtjo.

Milošević v priporu čaka na sojenje
Milošević v priporu čaka na sojenje FOTO: Reuters

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je za dnevnik Repubblica povedala, da se ljudje, ki bodo pričali v procesu proti Miloševiću, soočajo celo s smrtnimi grožnjami. Del Pontejeva je kot primer navedla Sinišo Vučinića, ki vodi najbolj skrajno frakcijo stranke Miloševićeve žene Mire Marković in javno grozi pričam haaškega sodišča.

Nekatere od prič še niso prepričane, če bodo prišle na sodišče, je še dejala Del Pontejeva. O zaščiti prič se je, kot je dodala, pogovarjala z vodilnimi predstavniki v srbski vladi, katere predsednik Zoran Đinđić ji je zagotovil, da bo ustrezno ukrepal. Če bo potrebno, bodo najbolj ogroženim omogočili celo spremembo identitete ali preselitev v drugo državo.

Milošević ima še veliko privržencev
Milošević ima še veliko privržencev FOTO: Reuters

Glavna tožilka je ob tem tudi izrazila prepričanje, da bo pred sodiščem predstavila dovolj dokazov za obsodbo Miloševića in da bo proces trajal najmanj dve leti. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je ena glavnih prič v procesu proti Miloševiću nekdanji general srbske policije Vlastimir Djordjević. Kot je poročal beograjski časnik Večernje Novosti, je notranje ministrstvo decembra lani haaškemu sodišču svetovalo, naj Djordjevića obravnavajo kot glavno pričo na sojenju za zločine, ki naj bi jih na Kosovu storil Milošević, in ne kot domnevnega osumljenca za vojne zločine.

Beograjski mediji sojenje nekdanjemu predsedniku Miloševiću označujejo za zgodovinskega, istočasno pa napovedujejo, da bodo srbske oblasti še pred koncem meseca haaškemu sodišču izročile še nekaj obtožencev. Šlo naj bi predvsem za štiri Miloševićeve nekdanje najožje sodelavce pa tudi skupino oficirjev, ki jih v Haagu obtožujejo vojnih zločinov na območju Vukovarja.

Peticije v podporo Miloševiću

Mira Marković ni zaprosila za vizum
Mira Marković ni zaprosila za vizum FOTO: Reuters

Več kot 100.000 prebivalcev Srbije je zadnje dni podpisalo peticijo, s katero zahtevajo takojšnjo izpustitev Miloševića iz zapora, so sporočili predstavniki Socialistične stranke Srbije (SPS), katere predsednik je še vedno Milošević. Podpisano peticijo bodo poslali organizaciji ZN v New York in haaškemu tribunalu. Podpise pa bodo sicer zbirali še naprej.

Mira ne gre v Haag

Tiskovni predstavnik nizozemskega zunanjega ministrstva Frank de Bruin je sporočil, da Miloševićeva soproga Mira Marković ni zaprosila za vizum za vstop na Nizozemsko. S tem se je odzval na nedavno izjavo odvetnika Dragoslava Ognjatovića, ki se je jezil, da Markovićeva v torek ne bo navzoča na sojenju svojega soproga, ker "ji nizozemske oblasti niso izdale vizuma."

Objavljen seznam prič

Beograjski časnik Nacional pa je objavil seznam 97-ih oseb, ki bodo na zahtevo tožilstva pričale proti Miloševiću. Gre predvsem za kosovske Albance, na seznamu pa so tudi imena takoimenovanih zaščitenih prič, ki bi v skladu s pravili sodišča javnosti morala ostati neznana. Seznam je časniku dostavil vodja Mednarodnega komiteja za zaščito Slobodana Miloševića Veljko Vulkanov. Med zaščitenimi pričami je menda tudi srbski predsednik Milutinović ter visoka policijska funkcionarja Vlastimir Đorđević in Jovica Stanišić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta