Tujina

Priprave na povračilni napad

Washington, 20. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

ZDA se vse bolj intenzivno pripravljajo na povračilni napad na teroriste in tiste, ki jih podpirajo. 150 vojaških letal so že premestili v oporišča na območju Perzijskega zaliva.

V Washingtonu nočejo razkriti natančnih lokacij premestitve, zelo verjetno pa je, da bodo letala pristala v Bahrainu, Kuvajtu, Saudski Arabiji ali Turčiji, kjer imajo ZDA oporišča. Viri iz Pentagona še trdijo, da utegnejo Američani v kratkem izvesti še drugo premestitev letal, tako da naj bi bilo v Zalivu v polni pripravljenosti okoli 150 letal. Intenzivne priprave vojaških enot potekajo tudi v vojaških bazah po ZDA. Samo v oporišču Fort Bragg v Severni Karolini se uri 42.000 vojakov.

Premestitev letal je prvi konkretni znak o pripravah na povračilne ukrepe ZDA. Zaenkrat sicer ni poletelo še nobeno letalo, v operacijo Neomejena pravica pa so med drugim vključeni lovci F15 in F16 ter bombniki B1. Iz pristanišča Norfolk v Virginiji je že pred tem proti Sredozemlju odplula skupina ladij ameriškega pomorskega letalstva.

2200 marincev na poti v Perzijski zaliv

Skupina 2200 ameriških marincev, izurjenih za posebne operacije, je iz oporišča v Severni Karolini odpotovala proti Perzijskemu zalivu, so sporočili vojaški viri. 26. enota ekspidicijskega korpusa se je v Morehead Cityju vkrcala na tri amfibijska plovila, je sporočil tiskovni predstavnik oporišča Camp Lejeune, Jay Connolly. Plovila Bataan, Shreveport in Whidbey Island so del flote 14 ladij na čelu z letalonosilko Theodore Roosevelt, ki je sicer že včeraj izplula iz Norfolka v Virginii.

Connolly je še pojasnil, da je bila namestitev marincev predvidena že zdavnaj v okviru običajne zamenjave vojakov v Zalivu. Enote iz ekspidicijskega korpusa so izurjene za posebne naloge, kot je na primer evakuacija veleposlaništev.

Za morebiten napad se pripravlja tudi padalska enota. Tadžikistan je medtem na mejo z Afganistanom napotil dodatne enote vojakov, zaradi morebitnega navala beguncev iz Afganistana. Oblasti se namreč bojijo, da bi z begunci v državo vstopili tudi teroristi.

Uzbekistan in Tadžikistan sta zanikala poročila, da se bodo na njunem ozemlju namestila ameriška vojaška letala. Dnevnik Washington Post je namreč v četrtek poročal, da bodo nekatera ameriška vojaška letala, za katera je bil v sredo izdan ukaz o premestitvi, nameščena v oporiščih v teh nekdanjih sovjetskih republikah. Pentagon, ki je v sredo izdal ukaz o premestitvi vojaških letal v oporišča na območju Perzijskega zaliva, ni uradno sporočil, kam so letala namenjena. Po poročanju medijev naj bi bila letala sicer nameščena v Kuvajtu, Saudski Arabiji, Omanu in na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu. Po Zalivski vojni pred desetimi leti je na Bližnjem vzhodu že nameščenih 20.000 ameriških vojakov, polovica od tega na krovih bojnih ladij.

Iz ameriškega pomorskega oporišča Jokosuka na Japonskem je danes izplula še ena ameriška vojaška ladja. Kot je še povedal tiskovni predstavnik ameriške mornarice, gre za rušilca USS Cushing. Ta naj bi se po napovedih japonske agencije Kjodo pridružil letalonosilki USS Kitty Hawk nekje v Indijskem oceanu. Že v ponedeljek sta iz Jokosuke izpluli križarka USS Vincennes in uničevalec USS Curtis Wilbur. Iz letalskega oporišča Kadena pa je vzletelo več tovornih letal vrste C-130. Namenjeni naj bi bili v Perzijski zaliv, Indijski ocean in območje Bližnjega vzhoda.

Medtem so ameriški in japonski vojaški viri sporočili, da so specialne enote zelenih baretk, ki so bile nameščene v ameriškem oporišču na Okinavi, že razporejene v neimenovanih bližnjevzhodnih državah. Poleg tega naj bi se danes začel odhod glavnine vojakov z Okinave. V protiterorističnih operacijah naj bi namreč sodelovalo kar 12.000 vojakov z Okinave.

Rumsfeld je zavrnil zahteve Rusije in Kitajske, da bi morale ZDA za povračilne napade dobiti mandat ZN. "Gre za samoobrambo", je dejal.

Bela hiša je poudarila, da v boju proti terorizmu ne bo prišlo do prenagljenih akcij. Ameriški obrambni minister Rumsfeld pa je dejal, da imajo ZDA pod drobnogledom več držav, ki skrivajo teroriste, in proti njim ni izključil možnosti vojaških napadov. Rumsfeld držav ni želel poimenovati. Bush je napovedal, da bo danes spregovoril v kongresu o dogodkih po terorističnih napadih na ZDA. "Deželi sem dolžan dati pojasnilo," je v Beli hiši povedal Bush. Ob tem se je zahvalil vodstvu kongresa, ker mu je omogočilo, da spregovori o aktualnih razmerah po napadih. Ameriški predsednik ima običajno v kongresu govor le enkrat letno.

Opozorilo ameriškim državljanom, ki so na območju možnega napada

Ameriško zunanje ministrstvo je v današnjem sporočilu za javnost posvarilo ameriške državljane, naj zdaj, ko se ZDA v Perzijskem zalivu in osrednji Aziji pripravljajo na povračilne ukrepe, ne potujejo v Jemen in Turkmenistan. Kot so sporočili iz State Departmenta, so Združene države iz obeh držav že umaknile večino diplomatskega osebja in drugih ameriških državljanov. Zahodni diplomati so se doslej umaknili iz Afganistana in sosednjega Pakistana, Turkmenistan pa prav tako meji na Afganistan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20