Ameriški vohunski sateliti so na področju Severne Koreje, kjer je Pjongjang že opravil jedrski poskus, ponovno odkrili povečano dejavnost ljudi in vozil, kar lahko pomeni, da Severnokorejci pripravljajo izvesti nov jedrski poskus.
Severnokorejske obasti so sicer poudarile, da si želijo miru, vendar so pripravljene na vojno. Severna Koreja je ostro zavrnila resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov in predvidene sankcije in ponovno poudarila, da jo razumejo kot posledico sovražne politike ZDA proti njihovi državi ter svojevrstno vojno napoved.
Trenutno le ugibanja
Predstavniki ZDA in obveščevalne službe še ne morejo potrditi, da gre za priprave na nov jedrski poskus. Predstavniki južnokorejske vlade v Seulu so poudarili, da se zavedajo možnosti drugega jedrskega poskusa. Poudarili so, da te možnosti ne morejo izključiti.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, ki bo v kratkem odpotovala v Azijo, bo skušala napetosti zaradi Severne Koreje in njenega jedrskega programa omiliti. Upa tudi, da Severna Koreja ne bo izvedla novega jedrskega poskusa.
Članice VS ZN so pred nekaj dnevi soglasno sprejele resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji zaradi jedrskega poskusa. V resoluciji so jedrski poskus ostro obsodili in ga označili za "jasno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti".
Ameriški predsednik George Bush je v ponedeljek menil, da bo po sprejetju resolucije VS ZN severnokorejski voditelj Kim Jong Il moral sprejeti "nekatere odločitve". V pogovoru za ameriško televizijsko postajo Fox je še ponovil, da se ZDA ne nameravajo dvostransko srečati s Severno Korejo in da zagovarjajo večstranske pogovore, na katerih naj bi režim v Pjongjangu prepričali, da se odpove jedrskemu programu.
V Južno Korejo je medtem danes prispel glavni ameriški jedrski pogajalec Christopher Hill. Ob prihodu v Seul je dan potem, ko je Washington potrdil, da je Severna Koreja minuli teden izvedla prvi jedrski poskus, pozval h kaznovanju Severne Koreje za njeno "brezobzirno" ravnanje.
Hill sicer ni mogel potrditi, ali se režim v Pjongjangu pripravlja na drugi jedrski poskus, vendar je poudaril, da mora mednarodna skupnost doseči, da bo Severna Koreja "drago plačala svoje brezobzirno ravnanje".
EU obsodila jedrski poskus Severne Koreje
Jedrski poskus Pjongjanga ogroža stabilnost v regiji ter mednarodni mir in varnost, so v Luksemburgu poudarili zunanji ministri EU. Severno Korejo so pozvali, naj takoj podpiše in ratificira pogodbo o popolni prepovedi jedrskih poskusov ter naj se odpove nadaljnjim jedrskim poskusom in izstreljevanju raket.
Jedrski poskus grožnja miru v regiji
Ruski premier Mihail Fradkov in njegov južnokorejski kolega Han Myeong-Sook sta severnokorejski jedrski poskus označila za grožnjo miru in stabilnosti v regiji, Pjongjang pa pozvala k vrnitvi k dialogu.
"Upamo, da Severna Koreja ne bo izvedla drugega jedrskega poskusa. To bi le še poslabšalo razmere," je po pogovorih v Seulu dejal Fradkov. Sogovornika sta se še dogovorila, da bodo rešitev severnokorejskega vprašanja iskali s pomočjo dialoga in sankcij, podobnih tistim, ki so jih uvedli ZN. Seul in Moskva se po besedah Fradkova tudi strinjata, da bi se moral Pjongjang vrniti k šeststranskim pogajanjem o njenem jedrskem programu, na katerih poleg obeh Korej in Rusije sodelujejo še ZDA, Kitajska in Japonska.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.