45-letna princesa Haya, polsestra jordanskega kralja Abdulaha, je v začetku leta zapustila svojega moža, dubajskega šejka Mohameda bin Rašida al Maktouma, in se s 7-letnim sinom in 11-letno hčerko najprej zatekla v Nemčijo, kjer je zaprosila za politični azil. Pri begu naj bi ji pomagal nek nemški diplomat, za začetek novega življenja pa je s seboj odnesla tudi 31 milijonov funtov (skoraj 35 milijonov evrov), poroča Daily Mail.
Zdaj se po poročanju BBC-ja v strahu za svoje življenje skriva v Londonu in se s pomočjo odvetnikov pripravlja na ločitveni boj. Vzrok za beg so po besedah virov blizu nje na novo odkrita dejstva o lanskem pobegu šejkove hčerke Latife, ki so jo močno razburila. Posledično je bila pod nenehnim pritiskom svojega moža in njegove družine, zaradi česar se tam ni več počutila varno. Boji se, da bodo zdaj ugrabili tudi njo in jo odpeljali nazaj v Dubaj, še poroča BBC.
![Princesa Haya se je v strahu pred svojim oblastnim možem zatekla v London.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/4767ef60d3_62274463.jpg?v=d41d)
Šejk: Naj gre k tistemu, s katerim se je zapletla!
69-letni šejk Mohamed je podpredsednik in premier Združenih Arabskih Emiratov (ZAE), emir Dubaja in navdušen lastnik dirkalnih konjev. Njegovo premoženje je ocenjeno na deset milijard evrov. Par se je poročil leta 2004, ona pa je ena od njegovih šestih žena. Z vsemi naj bi imel sicer 23 otrok, še poroča BBC.
Po ženinem izginotju jo je šejk na Instagramu obtožil izdaje in zapisal, naj "gre k tistemu, s katerim se je zapletla". Oblasti v Berlinu je pozval, naj princeso, njegovega sina in hčerko izročijo ZAE. Njihov negativen odgovor pa je med državama izzval začetek diplomatske krize.
Princesa Haya pa ni prva ženska, ki je zapustila oblastnega šejka. Enako je storila tudi njegova 37-letna hčerka Šamsa, ko je bila stara 19 let, a so jo njegovi možje ujeli in pripeljali nazaj. Njegova 33-letna hčerka Latifa pa je s pomočjo nekdanjega francoskega tajnega agenta pobegnila lani, a jo je indijska policija ujela na ladji ob indijski obali in jo odpeljala nazaj v Dubaj. Nobene od teh hčera javnost po pobegu ni več videla, aktivisti za zaščito človekovih pravic trdijo, da ju družina vse od tedaj zadržuje v ujetništvu.
"Kadar koli nekdo zaprosi za politični azil, to stori, ker je ogroženo njegovo življenje, ker je trpel zlorabo, nasilje ali druge kršitve njegovih pravic," je povedala Radha Stirling, vodja organizacije Pridržani v Dubaju (Detained in Dubai). "Vemo, da je njegova hčerka, princesa Latifa, ZAE zapustila zaradi pretiranega nadzora svojega očeta. Zdi se, da je enako storila tudi princesa Haya," je še dejala.
![Princesa Haya in dubajski šejk Mohamed na eni izmed konjskih dirk v Veliki Britaniji leta 2012.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/6cae15efac_62274464.jpg?v=d41d)
'Princesa Haya je le vrh ledene gore'
Ob zgodbi princese Haye, ki je v medijih precej odmevna, pa organizacija Pridržani v Dubaju opozarja tudi na zgodbo povsem nepoznanih deklet – življenje savdskih sester Due in Dalale Kalid je prav tako ogroženo, pa nimata milijonov, s katerimi bi si na poti do svobode lahko pomagali.
![Dua in Dalala Kalid](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jul2019/79c6316351_62274452.jpg?v=d41d)
"Medtem ko cel svet spremlja pobeg princese Haye, ki naj bi s seboj odnesla milijone, se sestri Kalid skrivata v Turčiji v nenehnem strahu za svoje življenje in si obupano prizadevata za azil, preden ju družina najde," so zapisali in opozorili, da je zatiranje žensk v zalivskih državah široko razširjeno. "Niso vse ženske, ki bežijo od svojih nasilnih družin, kraljeve krvi. Latifa in Haya sta le vrh ledene gore. Nasilje v družini in zatiranje žensk je tako močno razširjeno, da ga najdemo tudi v najvišjem družbenem sloju. Niti žene in hčerke voditeljev niso varne, situacija za običajne ženske pa je še veliko slabša."
Kot je povedala Radha, princesa Haya sploh še ni spregovorila, pa je njena zgodba že zasenčila zgodbo Due in Dalal, ki na družbenih omrežjih že več tednov, odkar sta v nevarnosti, prosita za pomoč. Zdaj, ko sta se odrekli islamu in imena svojih mučiteljev javno objavili, je njuno življenje resno ogroženo.
"Dua in Dalal sta trpeli zlorabo, diskriminacijo, tiranijo in podrejanje vse od otroštva do danes. Še po pobegu v Turčijo ju preganjajo, strah pred deportacijo in vrnitvijo v grozljive pogoje pa ju spremlja vsak dan. V Savdski Arabiji bosta obtoženi izdaje, opustitve, pobega ... za takšne grehe jima grozi, da bosta javno obglavljeni. Vsak dan, ko sta v Turčiji, sta ogroženi. Navsezadnje so savdske oblasti umorile Džamala Hašokdžija. Nimata milijonov na bančnih računih in kontaktov visoko v družbi. Nista slavni in nista kraljeve krvi. To, kako se bo mednarodna skupnost odzvala na njun primer, bo pokazalo, kako resni smo glede pravic žensk v arabskem svetu, ker gre za dve povsem običajni dekleti z veliko poguma, a brez sredstev," so še zapisali.
Moška dominacija je v tej regiji endemična in če ne bo sprememb, bo od doma bežalo vse več žensk, še opozarjajo. "Nujno je, da zahodne države tem trpinčenim ženskam ponudijo zatočišče in jim omogočijo novo življenje, brez zatiranja. Sčasoma bo družba v zalivskih državah spoznala, da mora narediti spremembe."
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.