Po včerajšnjem približno deset ur trajajočem zaslišanju kandidata za vrhovnega sodnika ZDA Bretta Kavanaugha v senatnem odboru za pravosodje, v okviru katerega je pred ameriške senatorje stopila tudi dr. Christine Blasey Ford in spregovorila o podrobnostih spolnega napada, ki naj bi ga republikanski sodniški kandidat zakrivil pred nekaj manj kot štirimi desetletji v Marylandu, se je ob 19.30 uri po srednjeevropskem času začelo glasovanje članov odbora o tem, ali bo Kavanaugh postal uradni kandidat za položaj vrhovnega sodnika ZDA.
Samo glasovanje je pospremilo dramatično dogajanje v ozadju velike dvorane. Razlog za več kot 20-minutno zamudo je bilo čakanje na republikanskega senatorja Jeffa Flaka iz Arizone, znanega tudi kot občasnega krtika ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki so ga v trenutkih pred glasovanjem demokratski senatorji prepričevali, da se jim pridruži v 'glasovih proti Kavanaughu'. Čeprav je Flake v četrtek izrazil pomisleke glede podpore, je na koncu vendarle glasoval tako kot večina njegovih republikanskih kolegov. Je pa ob tem poskrbel tudi za hladen tuš, ko je člane odbora pozval, da se FBI še pred velikim glasovanjem v celotnem stočlanskem senatu loti preiskave o podrobnostih domnevnega spolnega napada na Blasey Fordovo. "Mislim, da bi bilo primerno, da se glasovanje celotnega senata odloži za največ teden dni," je predlagal Flake.
Še pred razpravo o njegovem predlogu se je predsedniku odbora Chucku Grassleyju, senatorju iz Iowe, mudilo z glasovanjem. Senatorji so v nadaljevanju z 11 glasovi za in 10 proti Kavanaughu izglasovali zeleno luč. Po razglasitvi rezultata pa je Grassley zahteval odmor. Prvi komentarji na celotno dogajanje na današnji seji s strani posameznih članov odbora so bili, da pravzaprav "ne vedo, kaj točno se dogaja".
Trump še naprej trdno prepričan v svojega kandidata
Na današnje z dramo pospremljeno dogajanje se je že odzval tudi predsednik Trump, ki še naprej trdno stoji ob svojem kandidatu. Povedal je, da bo prepustil senatorjem, da sprejmejo končno odločitev. Na vprašanje, kakšno se mu je zdelo četrtkovo zaslišanje Blasey Fordove, je odvrnil, da je bilo njeno pričanje "zelo prepričljivo".
"Mislil sem, da je bilo Brettovo pričanje prav tako res nekaj, česar še nisem videl, bil je neverjeten trenutek v zgodovini naše države," pa je komentiral tudi včerajšnji nastop Kavanaugha.
Vztraja, da ni kriv
Včerajšnja izpoved domnevne žrtve Blasey Fordove pred odborom se je zdela verodostojna tako demokratom kot republikancem, vendar pa je bil za ohranitev enotnosti drugih odločilen ognjevit nastop Kavanaugha, ki je s solzami v očeh vztrajal pri nedolžnosti in ostro kritiziral demokrate.
Predsednik odbora Grassley je ob razpisu glasovanja o potrditvi kandidature dejal, da ne vidi nobenega razloga, da Kavanaughu odrekajo sedež na vrhovnem sodišču ZDA. Demokratski člani odbora so izražali ogorčenje, ampak zaman, saj so v manjšini. Republikanci imajo namreč v senatu 51 sedežev, demokrati skupaj z dvema neodvisnima pa 49. Vendar pa kljub temu vse še ni bilo izgubljeno, saj bi lahko demokrati njegovo kandidaturo preprečili, če bi proti njemu glasovala zgolj dva republikanca.
Temelji dogajanja na današnji seji, ki ga je dodobra zaznamoval predlog preiskave FBI s strani senatorja Flaka, so se začeli postavljati že zjutraj, ko je senator iz Arizone sporočil, da bo Kavanaugha na današnjem glasovanju podprl, nakar so ga na hodniku senatne zgradbe obkrožile jezne protestnice. Senator je gledal v tla, ko se je umaknil v dvigalo pred izjavami, da je ženskam poslal sporočilo, naj bodo še naprej tiho o spolnih napadih, saj njihova pričanja ne pomenijo nič.
Več podrobnosti s četrtkovega zaslišanja Christine Blasey Ford pa lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.