Epidemija kolere je na Haitiju zahtevala že 1523 življenj, medtem ko se je zaradi nje dober mesec od izbruha epidemije v bolnišnicah zdravilo 27.933 ljudi. Kot še kažejo najnovejši uradni podatki, je bolezen v zadnjih dveh dneh zahtevala 108 življenj.
V prestolnici Port-au-Prince, kjer po januarskem katastrofalnem potresu v šotorskih naseljih še vedno živi več kot milijon ljudi, je za posledicami kolere umrlo 140 ljudi. Oblasti se bojijo, da bi se v teh naseljih lahko bolezen hitro širila, saj nimajo ustreznih sanitarnih pogojev.
Visoka predstavnica Združenih narodov Valerie Amos je zato zaprosila za vsaj 1000 medicinskih sester in sto zdravnikov, kronično pa primanjkuje tudi vseh potrebščin za ustrezno zdravljenje, od mila do vreč za mrliče. "Očitno je treba storiti več,“ je dejala Amosova. "A ne gre le za denar, ključni so ljudje. Sem mora priti več zdravnikov, medicinskih sester, več ljudi, ki bi izobraževali tukajšnje prebivalce.“
Obrniti se nameravajo na države in organizacije, ki bi lahko v kratkem času priskrbeli več medicinskega osebja. Primer je Kuba, ki ima že zdaj na Haitiju okrog 400 zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev. "Zajeziti moramo izbruh in zmanjšati odstotek ljudi, ki umirajo, in vse to moramo narediti čim prej,“ je odločna Amosova.
Svetovna banka je medtem sporočila, da bo Haitiju namenila deset milijonov dolarjev. Del denarja naj bi bil porabljen za neprofitne organizacije.
Vodja mirovne misije ZN na Haitiju Edmond Mulet pa je danes ponovil, da so bili vsi testi na kolero, ki so jih opravili pri nepalskih modrih čeladah, negativni. Med Haitijci se je namreč razširilo prepričanje, da so prav oni zanesli bolezen na otok.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.