Skoraj dva meseca po odmevni smrti leva Cecila, ki ga je za zabavo ustrelil ameriški zobozdravnik, je v javnosti odjeknila še ena žalostna vest. Tarča divjih lovcev je postal tudi Yongki, ogrožen sumatrski slon, ki je bil v Indoneziji znan po pomoči pri zaščiti drugih ogroženih vrst. Yongkija so našli mrtvega v nacionalnem parku Bukit Barisan Selatan na otoku Sumatra.
Yongkija so našli brez njegovih 90 centimetrov dolgih oklev, ki so mu jih nasilno odstranili. Umrl je priklenjen na verige, saj njegovi oskrbniki niso želeli, da bi odtaval iz svojega tabora.
A tame elephant yesterday killed by irresponsible people4 the sake of taking the tusks,(RIP Yongki) pic.twitter.com/twoNJ9ZkPX
— Edwin Sinurat (@Winsinurat) September 21, 2015
Po podatkih Svetovnega sklada za naravo so sumatrski sloni kritično ogrožena vrsta, saj se njihova populacija giblje le med 2.400 in 2.800. Slonovi okli pa so na črnem trgu vredni veliko denarja, še posebej na Kitajskem.
Oblasti sumatrskega nacionalnega parka še niso ugotovile kako je Yongki, star 35 let, umrl. Pogost način, ki se ga poslužujejo divji lovci je zastrupitev. ''Žalujemo za slonom, ki nam je pomagal pri reševanju sporov in je pomagal gozdnim čuvajem pri varovanju gozda, in bil je dober slon,'' je povedal Nazaruddin. Yongki je namreč pomagal pri patruljiranju po gozdu, miril pa je tudi divje slone, ki so grozili, da bodo poteptali lokalne vasi.
Vest o slonovi smrti je sprožila številne odzive na socialnih omrežjih, predvsem v Indoneziji. V angleško govorečih državah takih odzivov, sploh če jih primerjamo s smrtjo leva Cecila poleti, še ni.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.