V Turčiji so ponoči prijeli še enajst moških, ki naj bi sodelovali pri spodletelem vojaškem udaru proti predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu pred dvema tednoma. Šlo naj bi za skupino, ki bi morala med pučem zajeti Erdogana, ko je bil na dopustu v Marmarisu na jugozahodu države, a ji to ni uspelo.
Erdogan je bil namreč ob začetku poskusa vojaškega udara 15. julija v hotelu v turističnem središču Marmaris, ki so ga pučisti prav tako napadli in razdejali, a ga je Erdogan še pred tem zapustil. Še isti večer je v Istanbulu povedal, da so napadalci na hotel izvedli bombni napad.
Po spodletelem napadu se je nato ta skupina pučistov zatekla v bližnji gozd, kjer pa so jih zdaj opazili lokalni prebivalci in jih naznanili oblastem, poroča britanski BBC. Policija in specialne enote so nato v nedeljo zvečer sprožile akcijo za njihovo prijetje, pri tem pa je po poročanju turških medijev prišlo tudi do streljanja.
Po poskusu državnega udara je bilo sicer v Turčiji aretiranih, pridržanih ali odpuščenih že več deset tisoč ljudi, ki naj bi bili povezani s poskusom državnega udara. Čistke so doletele številne pripadnike vojske in zaposlene v sodstvu, javni upravi in tudi izobraževalnem sistemu.
Erdogan odgovornost za poskus vojaškega udara pripisuje v ZDA živečemu kleriku Fethullahu Gülenu.
Po zborovanju v Kölnu Turčija na pogovor poklicala nemškega odpravnika poslov
Turško zunanje ministrstvo je danes na pogovor poklicalo odpravnika poslov na nemškem veleposlaništvu v Turčiji, potem ko na nedeljskem zborovanju privržencev turškega predsednika Erdogana v nemškem Kölnu oblasti niso dovolile, da bi udeležence prek video konference z velikih zaslonov nagovoril Erdogan in drugi turški politiki.
Kot so še pojasnili na nemškem veleposlaništvu v Ankari, je na pogovor odšel odpravnik poslov, saj veleposlanika ni v mestu.
Tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva Martin Schaefer se je na ukrep Ankare že odzval z besedami, da tovrstna povabila diplomatskim predstavnikom niso nič neobičajnega. "Gre za vsakodnevni dogodek - normalno je, da predstavnika države pokličejo na zunanje ministrstvo države gostiteljice. To se dogaja v Turčiji, to se dogaja tudi v Berlinu. Torej ni neobičajno," je dejal novinarjem.
Odločitev o prepovedi je nemško ustavno sodišče sprejelo v soboto zvečer iz formalnih razlogov, saj pooblastilo pravnega zastopnika organizatorjev ni ustrezalo zakonskim zahtevam.
Odločitev je Turčija že obsodila. Erdoganov predstavnik za odnose z javnostmi Ibrahim Kalin jo je označil za nesprejemljivo. Na shodu so sicer prebrali Erdoganovo izjavo, zbrane pa je nagovoril turški minister za šport Akif Cagaty Kilic.
Zborovanja se je udeležilo od 30.000 do 40.000 ljudi, kljub protidemonstracijam skrajnih desničarjev in levičarjev pa večjih težav ni bilo, tako da je zborovanje minilo mirno.
Na ulicah mesta je bilo sicer v strahu pred nasilnimi izgredi 2700 policistov. Po neuspelem poskusu državnega udara v Turčiji 15. julija je v Nemčiji, kjer živi okoli tri milijone Turkov, ki je največja turška diaspora v tujini, namreč prišlo do spora med podporniki in nasprotniki Erdogana, zato so se oblasti bale, da bi lahko prišlo do nasilja. V Kölnu sicer živi kar tretjina vseh Turkov v Nemčiji.
Zbrani, ki so z udeležbo na zborovanju izkazali nasprotovanje poskusu državnega udara, so se z minuto molka najprej spomnili na smrtne žrtve spodletelega puča ter napadov v Parizu, Münchnu in drugih krajih. Na shodu so prebrali tudi izjavo, v kateri so poudarili, da so se zbrali, da bi izrazili podporo "pravni državi, enotnosti, miru in neodvisnosti".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.