Kot so navedli predstavniki ameriških tajnih služb, naj bi 49-letna Amaševa odigrala ključno vlogo pri ponovni vzpostavitvi delovanja iraškega biološkega orožja po zalivski vojni leta 1991. Na številnih videoposnetkih, ki so jih Iračani predvajali med vojno, je bila Amaševa edina ženska med moškimi, ki so sedeli za Huseinovo mizo. Po mnenju ameriških predstavnikov, naj bi bila Amaševa med novo generacijo iraških voditeljev, ki jih je v vladajočo iraško stranko Baas imenoval Sadam Husein.
Mosul z novim mestnim svetom
V Mosulu, tretjem največjem iraškem mestu, je okoli 250 predstavnikov plemen in verskih skupin, ki so se zbrali pod pokroviteljstvom ameriške vojske, izbralo 24-članski mestni svet, ki naj bi to mesto na severu Iraka vodil po padcu dosedanjega režima. Svet vodi arabski župan, podžupan pa je Kurd.
"V dobro Mosula in Iraka si bom prizadeval za odkrito sodelovanje z vami in koalicijo," je v nagovoru svetu in ameriškemu generalu Davidu Petraeusu dejal novi župan, upokojeni general Ganem al Boso.
Nova vlada že maja?
Nekdanji ameriški general Jay Garner je napovedal, da bodo prehodno vlado v Iraku oblikovali do sredine maja. Prehodno vlado naj bi sestavila devetčlanska skupina, v kateri bodo tudi voditelji nekdanje iraške opozicije. "Menim, da bo sedem, osem ali devet voditeljev skupaj oblikovali vodstvo," je dejal Garner in dodal, da je še prezgodaj govoriti o tem, kako naj bi to vodstvo delovalo. Po njegovih besedah naj bi bila prehodna iraška vlada, ki bo delovala v sodelovanju z Američani in Britanci, imenovana do sredine maja.
Britanci imajo v Iraku zopet diplomata
Velika Britanija ima v Iraku znova svojega diplomata. Christopher Segar bo vodil pisarno za britansko diplomatsko predstavništvo v Iraku. "Ne uporabljamo izraza veleposlaništvo in veleposlanik, ker v Iraku še ne obstaja nobena vlada, kateri bi veleposlanik lahko predal poverilna pisma," so še pojasnili. London je veleposlaništvo v Bagdadu zaprl med Zalivsko vojno leta 1991. Segar je še pojasnil, da je vnovična vzpostavitev diplomatskega predstavništva v Iraku simbol prizadevanj britanske vlade za sodelovanje z Irakom in Iračani s ciljem ponovne vzpostavitve odnosov med državama na različnih področjih.
Kakšna bo vloga ZN pri iskanji orožja?
ZN kratkoročno ne morejo igrati nobene vloge pri iskanju, identificiranju ali zasegi orožja za množično uničevanje v Iraku, je med obiskom v Moskvi izjavil ameriški državni podsekretar za nadzor nad oborožitvijo in mednarodno varnost John Bolton. Kot je še dodal, pa ni izključeno, da bi ZN pozneje lahko odigrali neko vlogo. Gre za vprašanje, o katerem še ni bila sprejeta odločitev, je še dejal Bolton.
Ameriške sile so medtem iz Bagdada umaknile večjo količino iraškega orožja, ki so ga odpeljale z več kot 150 tovornjaki, so sporočili iz centralnega poveljstva ameriške vojske (Centcom) v Kuvajtu. Kot so še pojasnili na Centcom, so odstranili orožje, ki so ga uničili, medtem ko bodo ostalo orožje ohranili, da ga bo za urjenje lahko uporabila iraška vojska.
V Bagdadu ustrelili vojaka
V iraški prestolnici Bagdad je neznanec včeraj streljal na ameriškega vojaka in ga huje ranil. Napadalec je bil Iračan, incident pa se je zgodil na nekem cestnem križišču, je sporočilo osrednje poveljstvo ameriške vojske. Ranjenega vojaka so prepeljali v ameriško vojaško bolnišnico, davi pa je bilo njegovo zdravstveno stanje stabilno.