Kosovska policija je potrdila, da so v sodelovanju z italijanskimi policisti v Brescii prijeli kosovskega Albanca, ki naj bi načrtoval in vzpodbujal teroristična dejanja in poskušal novačiti borce za odhod na bojišča v Siriji in Iraku. Preiskali so tudi njegovo hišo v kraju Elez Han na meji z Makedonijo in našli več orožja. Zanj se domneva, da je bil glavni načrtovalec v skupini, so poročali kosovski mediji.
Še trojico te domnevne teroristične celice so prijeli v Italiji, za še nekaj osebami pa so razpisali tiralico. Šlo naj bi za pripadnike IS, kot taki pa so se predstavljali tudi na svojih profilih na spletnem družbenem omrežju Facebook, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Kosovski dnevnik Koha Ditore je medtem poročal še, da se je sedem državljanov Kosova pred kratkim vrnilo iz Sirije, kjer so se borili v vrstah IS. Nastanili pa so se v Makedoniji v več vaseh v okolici Skopja.
Po začetku ruskega bombardiranja Sirije letos jeseni naj bi sicer vrste IS zapustilo več borcev z območja Zahodnega Balkana in se vrnilo v svoje domovine, navaja makedonska tiskovna agencija Mia.
Nemčija v boj proti IS
Nemška vlada kanclerke Angele Merkel je danes potrdila načrt, da v boj proti džihadistom Islamske države (IS) v Siriji in Iraku pošlje nemške vojake. Sodelovali bodo pri letalskih napadih na to teroristično skupino, kontingent pa bo lahko štel do 1200 vojakov. Odločitev vlade mora sicer formalno potrditi še bundestag.
Sodelovanje v letalskih napadih na IS v Siriji in Iraku je odgovor Berlina na teroristične napade v Parizu 13. novembra, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
V operaciji naj bi sodelovalo več nemških izvidniških letal tipa tornado. Na območje bodo napotili tudi fregato, ki naj bi pomagala pri zaščiti francoske letalonosilke Charles de Gaulle. Nemci pa bodo sodelovali tudi z eno "letečo cisterno" za polnjenje letal z gorivom med letom, satelitskim izvidovanjem in poveljniškimi kapacitetami, navaja dpa.
Mandat misije je za zdaj omejen na leto dni, kar je sicer pri tovrstnih operacijah v tujini običajno. Vendar pa v nemški vojski ocenjujejo, da bi boj proti IS lahko potekal precej dlje časa. Kot je za televizijo ARD dejal predsedujoči združenja nemških vojakov Andre Wüstner, bi boj proti IS, če bi ga vzeli resno, lahko trajal tudi več kot deset let.
IS namreč ni prisotna le v Siriji in Iraku, ampak tudi v Severni Afriki in Maliju. Zgolj letalski napadi pa ne bodo zlomili te teroristične milice. "Če želimo premagati IS in jo uničiti, potem bi se morali tega problema lotiti z velikim angažmajem. To pa ni možno rešiti le z vojaškimi sredstvi," je še opozoril Wüstner, kot povzema dpa.
ZDA v boj pošiljajo specializirane enote
Ameriški obrambni minister Ash Carter je med današnjim zaslišanjem v odboru za oborožene sile predstavniškega doma ameriškega kongresa dejal, da ZDA v Irak na pomoč Kurdom v boju proti Islamski državi (IS) pošiljajo tako imenovane specializirane enote, ki bodo posredovale tudi čez mejo v Siriji.
Proti IS se za zdaj učinkovito borijo le Kurdi v Iraku in Siriji, Carter pa pravi, da jim bodo ameriški specialci pomagali prav tako na obeh straneh meje z vodenjem racij ali drugih akcij, kot je lov na teroristične šefe ali osvobajanje talcev. Vendar ne še zdaj, ampak sčasoma. Američani bodo prav tako sčasoma lahko izvajali tudi samostojne operacije brez Kurdov, Iračanov ali drugih, je še dejal ameriški obrambni minister.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.