Deseterica je bila aretirana v Preševu na jugu države, osumljena pa je zločinov proti civilnemu prebivalstvu po koncu kosovskega konflikta. Skupina naj bi tako med junijem in oktobrom 1999 v kraju Gnjilane na jugovzhodu Kosova ugrabila 159 srbskih civilistov in jih ubila vsaj 51.
Policija je osebe aretirala na podlagi ukaza iz urada srbskega tožilca za vojne zločine Vladimira Vukčevića, ki aretirane bremeni tudi umorov, posilstev, pohabljenja, mučenja in ropanj, s katerimi so želeli nealbansko prebivalstvo pregnati iz občine Gnjilane.
Po besedah srbskega notranjega ministra Ivice Dačića je policija vdrla v 17 hiš, pri tem pa je poleg orožja našla tudi druge dokaze, da so osebe res bile pripadniki OVK.
Iščejo še tri
Srbske oblasti zaradi istih razlogov iščejo še tri osumljence, ki pa se zadržujejo na Kosovu. Srbija bo zato od misije ZN na Kosovu (Unmik) zahtevala, naj posameznike preda oblastem, saj obstajajo proti njim trdni dokazi, je še povedal Dačić.
Območje doline Preševa je bilo prizorišče albanskega upora v letih 2000 in 2001, ki se je končal z dogovorom, s katerim je albanska manjšina dobila večje pravice. Albanski skrajneži so takrat zahtevali priključitev območja h Kosovu.
Več mesecev trajajoči spopadi so se takrat končali ob posredovanju Združenih narodov in Nata ter s sporazumom, ki je tamkajšnji albanski etnični skupnosti podelil širše pravice, za gospodarsko zaostalo regijo pa je predvidel bolj intenziven gospodarski razvoj.
V treh južnosrbskih občinah Preševo, Medvedja in Bujanovac živi približno 70.000 Albancev. Eden od njihovih voditeljev in edini albanski poslanec v srbski skupščini Riza Halimi je že poudaril, da današnje aretacije ne bodo prispevale k stabilnosti v regiji.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.