V soboto je Savdska Arabija preko državne televizije sporočila, da je pogrešani novinar Džamal Hašokdži mrtev. Umrl naj bi v pretepu, potem ko se je z več posamezniki sprl na konzulatu v Istanbulu. Kot so pojasnili, naj bil vzrok za novinarjevo smrt zadavitev, a dokazov, ki bi to potrdili, niso posredovali. Medtem so se pred savdskim konzulatom v soboto popoldne zbrali prijatelji in podporniki Hašokdžija in od oblasti v Rijadu zahtevali njegove posmrtne ostanke.
A Rijad sedaj pravi, da ne vedo, kje je truplo umrlega novinarja. Priznal pa je bila njegova smrt "strašna napaka" napovedal, da bodo odgovorni za njegovo smrt kaznovani. Savdski zunanji minister Adel al Džubeir je obsodil poskus prikritja tega dogodka, kar da je "nesprejemljivo v vsaki vladi". Preiskava o tem, kaj se je zgodilo in kje je truplo, po njegovih besedah še poteka. Al Džubeir je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še zatrdil, da prestolonaslednik Mohamed bin Salman o dogodku v savdskem konzultatu v Istanbulu ni vedel ničesar.
Medtem ko je Turčija pred dnevi sporočila, da so Hašokdžijevo truplo najverjetneje razkosali, pa je savdski predstavnik, ki želi ostati neimenovan za tuje medije trdil, da so truplo zavili v preprogo in predali "lokalnemu sodelavcu", da se ga znebi.
Želijo truplo, da ga dostojno pokopljejo
"Vrnite nam Džamala, da ga lahko vsaj dostojno pokopljemo. Da lahko vsi, ki so ga imeli radi pridejo na njegov pogreb," je povedal Turan Kislakci, vodja turško-arabske medijske organizacije.
"Točno pred 18 dnevi se je zgodil brutalen umor. Upali smo, da bo Hašokdži tako kot Saad Hariri vendarle prišel iz konzulata, a smo čez tri dni žal izgubili upanje," je še dodal. Saad Hariri je libanonski predsednik vlade, ki je bil zadržan v Savdski Arabiji lanskega novembra.
"Želimo pravico za Džamala. 18 jih ni dovolj. Želimo tiste, ki so umor naročili," so na shodu vzklikali prijatelji pokojnega novinarja.
Džamalova zaročenka, Hatice Cengiz, se je na smrt partnerja odzvala na Twitterju. Objavila je posnetek, na katerem Hašodžiju med intervjujem v naročje skoči mačka, kar novinarja dodobra nasmeji.
"Vzeli so mi tvoje telo, a tvoj prelep nasmeh bo ostal v meni za vedno," je zapisala.
Umrl med pretepom?
Ameriški predsednik Donald Trump je novinarjem povedal, da verjame savdskim pojasnilom, čeprav po njegovem mnenju nekatera vprašanja še naj ne bi bila razjasnjena. V soboto je zatrdil, da bo poklical savdskega kralja Salmana in od njega zahteval pojasnila.
Ko so ga novinarji vprašali o Hašokdžijevih poškodbah je Trump povedal: "Nihče ne ve. A vendarle nekdo že ve, a kot je rečeno, nihče od preiskovalnih ekip ne ve ničesar." Ameriški predsednik je še izrazil zaskrbljenost, da trupla nikoli ne bodo našli. Hkrati pa je zatrdil, da njegova administracija ni ne slišala, ne videla videa, na katerem bi se videlo mučenje novinarja. Tako je zanikal poročanja, da naj bi zunanji minister Mike Pompeo že pregledal posnetke.
"Pompeo ni videl ne slišal nobenih posnetkov, povedal vam bi, če bi bilo tako. Do zdaj vemo, da jih nihče ni videl," je še povedal.
Turčija: 'Ne bomo dovolili pometanja pod preprogo!'
Turške oblasti medtem ne verjamejo v kredibilnost savdskih pojasnil. Predstavnik za odnose z javnostmi vladajoče stranke Omer Celik je povedal, da Turčija z razlago ni zadovoljna, saj po njihovem mnenju Hašodži ni umrl v nesrečnem pretepu, ampak so njegov umor načrtovali.
"Turčija bo razkrila, karkoli se je zgodilo. Nihče ne bi smel nikoli dvomiti o tem," je dejal Celik in izrazil dvom v kredibilost razlage, ki jo o ozadju umora ponuja Savdska Arabija. Zatrdil je, da turška vlada ne bo dovolila, da se primer pomete pod preprogo. "Nikogar ne želimo obsoditi že vnaprej, ampak kljub temu ne bomo dovolili prikrivanja stvari," je dejal v prvem odzivu Turčije na izjavo savdskih oblasti, da se je Hašodžijeva smrt zgodila po nesreči. "Za nas je to, da se odkrije resnica, vprašanje časti. Primer bomo vzeli pod drobnogled z vsemi sredstvi, ki jih imamo na razpolago," je še povedal.
Zavezniki Savdske Arabije s pojasnili zadovoljni, drugi ogorčeni
Regionalni zavezniki Savdske Arabije so s pojasnili kraljeve palače zadovoljni in hvalijo njihovo "transparentnost", mednarodna skupnost pa je napad obsodila in zahteva dodatna pojasnila.
Nemška kanclerka Angela Merkel je zavrnila savdska pojasnila o dogodku, po njenih besedah je nemška vlada pričakovala jasnost v zvezi smrtjo in okoliščinami. Kot so sporočili, morajo biti tisti, ki so odgovorni za smrt novinarja kaznovani, informacije, ki so jih posredovali na savdskem konzulatu pa so za nemško vlado nezadovoljive.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je za nemško javno televizijo dejal, da ni razlogov, da bi Berlin odobril prodajo orožja Rijadu, dokler ne bo jasno, kaj se je zgodilo z novinarjem. S tem je pod vprašajem odločitev o prodaji nemških topniških sistemov Savdski Arabiji, poroča Reuters na svoji spletni strani. "Dokler traja preiskava in dokler ne vemo, kaj se je zgodilo, ni nobenega razloga za sprejemanje pozitivnih odločitev o izvozu orožja v Savdsko Arabijo," je dejal Maas.
Za temeljito preiskavo sta se v soboto zvečer zavzeli tudi Francija in Kanada. Slednja je ocenila, da savdskim pojasnilom "primanjkuje verodostojnosti in konsistentnosti".
Nemčija je septembra odobrila prodajo orožja Savdski Arabiji v vrednosti skoraj 417 milijonov evrov, kažejo podatki nemškega ministrstva za gospodarstvo. S tem je kraljevina, ki izvaja letalske napade v Jemnu in je pod drobnogledom zaradi spornega izginotja savdskega novinarja, po Alžiriji drugi največji kupec nemškega orožja.
Federica Mogherini, visoka predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko je vse vpletene pozvala k temeljiti, kredibilni in predvsem transparentni preiskavi.
S pojasnili Savdijcev pa niso zadovoljni niti pri Washington Postu, kjer je bil zaposlen pokojni. "Vlada Savdske Arabije je v zdanjih treh tednih sramotno in ponavljajoče javnosti posredovala laž za lažjo. Podali niso nikakršnega dokaza, tako da ne morejo pričakovati, da bo svet verjel njihovim pravljicam, da je Džamal umrl med pretepom. To ni pojasnilo, to je prikrivanje resnice," so bili odločni.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.