52-letni strojevodja Francisco Jose Garzon Amo včeraj ni želel odgovarjati na vprašanja policije o tem, kaj se je v usodnih trenutkih dogajalo na vlaku, ki se je iztiril v sredo nekaj kilometrov pred mestom Santiago de Compostela v Španiji. Sodnik ga bo znova skušal zaslišati jutri. Če bosta uvedeni uradna preiskava in obtožnica, bi se pot do sodnega epiloga lahko vlekla več mesecev ali celo let.
Strojevodja je tudi uradno obtožen povzročitve smrti iz malomarnosti, je sporočil notranji minister Jorge Fernandez Diaz. Strojevodja je aretiran, odpeljali so ga na policijsko postajo, že od same nesreče je bil v bolnišnici pod nadzorom policistov.
Še vedno ni znano, kakšne so bile pravzaprav njegove poškodbe – kot kaže, gre za lažje poškodbe – nekateri poročajo o poškodbah glave, kar gre sklepati tudi iz fotografij, ki so nastale takoj po nesreči, poleg tega pa naj bi imel še zlomljena rebra.
Za zdaj ni znano, ali je obtožen še kdo drug.
Znano je, da je vlak v ovinek pripeljal s preveliko hitrostjo. Namesto 80 kilometrov na uro je vlak drvel s hitrostjo 190 kilometrov na uro. Predsednik administracije za železniško infrastrukturo Gonzalo Ferre je povedal, da je Garzon naredil usodno napako, ker je začel zavirati prepozno. Zavirati bi moral že štiri kilometre pred ovinkom. Ferre je še dejal, da so drugi mehanizmi in varnostni sistemi delovali brezhibno.
Garzon je takoj po nesreči dejal, da je ''zaj...'' in da želi umreti. Priznal je, da je vozil 190 kilometrov na uro, zdaj pa se je zavil v molk.
"Če je vozil 200, je peljal po progi, ki to dovoljuje"
Strojevodji, ki je v Španiji postal ena najbolj osovraženih oseb, so v bran stopili njegovi prijatelji. Garzonu je v bran stopil sodelavec Angel Rodriguez pri podjetju Renfe. Skupaj sta delala že od leta 1982. Za španski časnik El Mundo je povedal, da strojevodja ni bil eden tistih, ki hitijo, in da je vozil preudarno. Med kolegi je zato tudi krožila šala, ko je kakšen od vlakov zamujal, češ ''zdaj prihaja Garzon''.
Rodriguez ga je opisal kot izkušenega voznika, ki še ni imel nesreče in je na progi, na kateri se je zgodila nesreča, začel delati pred letom in pol. Predsednik uprave železniškega podjetja Renfe Julio Gomez Pomar je dejal, da je Gazon na progi vozil več kot leto in da je usodni del proge prepeljal že okoli 60-krat. Prav zato bi moral ovinek dobro poznati, je dejal Gomez Pomar. Pred tem je Gazon vozil na progi Madrid–Barcelona, na kateri pa vlaki dosegajo hitrosti tudi do 310 kilometrov na uro.
Rodriguez ne verjame, da je hudi nesreči botrovala le človeška napaka, ampak da je moralo biti še nekaj več.
Francisco Cardenas pa je spregovoril o fotografiji o vožnji vlaka s hitrostjo 200 kilometrov na uro, ki jo je Garzon domnevno objavil na Facebooku. Cardenas je dejal, da je Garzon več let delal na počasnejših progah, v zadnjih letih pa je vozil na medkrajevnih progah, kjer lahko vlaki vozijo tudi s hitrostjo več kot 250 kilometrov na uro. ''Če je peljal 200, je bilo to na tirih, ki dovoljujejo take hitrosti,'' je dejal Cardenas.
Sporočilo ujete v ponesrečenem vlaku
Španski mediji poročajo tudi o zgodbah preživelih. "Nesreča. Ne vem, ali se mi bo uspelo rešiti. Zadušljivo." To je sporočilo, ki ga je takoj po nesreči 46-letna Susana Relano poslala možu Arcadiu. Ta jo je čakal na železniški postaji v Coruni in bil presrečen, ko je čez pet minut sledilo novo sporočilo: "Živa in zdrava". Arcadio pravi, da je bilo to najdaljših pet minut v njegovem življenju. Susani se je uspelo rešiti iz vagona oziroma razbitin le z nekaj praskami.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.