V Makedonijo bo danes prispelo še zadnjih 70 vojakov iz predhodnice zveze Nato, ki bodo preverili, kako sprte strani spoštujejo pred dnevi podpisano premirje.
Zveza Nato namreč v Makedonijo ne bo poslala načrtovanih 3.500 pripadnikov mednarodnih sil, dokler se spopadi ne končajo. Ključnega pomena za odločitev o namestitvi vojakov zveze Nato naj bi bil današnji obisk poveljnika zavezniških sil v Evropi, generala Josepha Ralstona v Makedoniji, ki bo ocenil varnostne razmere v državi.
Politični voditelj albanske Osvobodilne narodne vojske (ONV) Ali Ahmeti je na novinarski konferenci v Šipkovici potrdil, da bodo pripadniki ONV zvezi Nato izročili orožje. Na sedežu zveze Nato v Bruslju pa so ocenili, da so obljube ONV v skladu s strategijo zavezništva v Makedoniji. "V bistvu gre za to, kar smo se minuli teden dogovorili z Albanci," je dejal neimenovani predstavnik Severnoatlantske zveze v Bruslju.
V operaciji Nujna žetev bodo vojaki Nata razoroževali le pripadnike t.i. Osvobodilne narodne vojske, saj pripadniki Albanske narodne vojske (ANV) niso privolili na razorožitev, sta v Skopju potrdila poveljnika operacije, danski general Lange in britanski general White-Spunner. Albanska narodna vojska je pred dnevi pozvala k nadaljevanju oboroženega boja vse do razdelitve Makedonije oziroma do ustanovitve Velike Albanije. Viri iz Skopja so poročali, da albanski skrajneži na uniformah menjajo oznake, da bi se izognili razorožitvi, ki jo predvideva mirovni sporazum.
Sicer so včeraj ponoči albanski skrajneži napadli položaje makedonske policije in vojske na Popovi Šapki, streljali pa so tudi na civilne cilje v vaseh Rateje in Žilče severno od Tetova. Na območju Kumanova so s granatami napadli položaje policije, opaziti je bilo tudi velike premike skrajnežev.
Pregnanci iz območja Tetova že drugi dan v mestu Stenkovac blokirajo glavno cestno povezavo med Skopjem in mejnim prehodom Blace na meji z ZRJ. Na ta način preprečujejo prehajanje mednarodnim mirovnim silam na Kosovo. Okoli 50 protestnikov, med njimi so tudi ženske in otroci, od mednarodne skupnosti zahteva osvoboditev vasi na območju Tetova in vzpostavitev pogojev za varno vrnitev domov. Zahtevajo tudi plačilo odškodnine, ker naj zveza Nato albanskim skrajnežem ne bi preprečila dobave orožja s Kosova. Vstop na Kosovo je skupina zato prepovedala vozilom Evropske unije, mirovnih sil KFOR, Evropske unije in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Cesta ostaja odprta le za vozila makedonske vojske in policije.