Pisma prostovoljcev, ki so se v Iraku in Siriji pridružili islamskim skrajnežem, v želji, da bi postali džihadisti, razkrivajo, da svojo odločitev obžalujejo. Pisma je objavil francoski časnik Le Figaro, v njih pa prostovoljci, pravijo, da se počutijo "ogoljufane".
Eden od prostovoljcev tako v pismu razkriva, da je nezadovoljen z dolžnostmi, ki mu jih nalagajo. Drugi se pritožuje nad tehnološkimi omejitvami, kot je recimo ta, da ne more uporabljati svoj IPod. V tretjem pismu prostovoljec zapiše: "Delal sem že vse mogoče. Med drugim sem čistil orožje in premikal trupla ubitih borcev. Prihaja zima. Razmere postajajo težke," je zapisal.
Njihovi sorodniki že sodelujejo z ekipo odvetnikov in iščejo načine, kako svoje bližnje pripeljati domov. Eden od odvetnikov pravi, da gre za težko nalogo. Stopili so že v stik s policijo in sodstvom. A vedno bolj velja prepričanje, da so ti ljudje ob vrnitvi domov tempirane bombe. Hkrati pa oblasti ne želijo tistim, ki se želijo vrniti domov, to onemogočiti.
Ne gre za prvo poročanje o razočaranih prostovoljcih, ki so se pridružili boju. Svojo zgodbo je razkril že 23-letni Areeb Majeed, ki se je v Iraku pridružil boju, nato pa se je vrnil v domačo Indijo. Kot pravi, je bila ena od njegovih nalog tudi čiščenje stranišč. Ko je bil ranjen, pa mu niso želeli pomagati. "Šele, ko sem moledoval, so me odpeljali v bolnišnico," pojasnuje 23-letnik.
Zadnje poročilo Združenih narodov razkriva, da se je islamskim skrajnežem pridružilo več kot 15.000 posameznikov iz 80 držav, od tega 500 iz Velike Britanije in več kot 1000 iz Francije.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.