Tožilstvo je na haaškem procesu proti nekdanjemu vodji bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću, predstavilo vse dokaze. Kot zadnja je v procesu, ki se nanaša na dogajanje med vojno v Bosni v letih 1992–1995, nastopila zaščitena priča, sodišču znana kot priča KDZ071.
Po glasu sodeč gre za starejšega moškega, ki je sodišču povedal, kako je preživel pokol v Srebrenici.
Povedal je, da so sile pod vodstvom Radka Mladića 13. julija 1995 zajele okoli 2000 muslimanskih moških in jih odpeljale v skladišče v okolici Srebrenice. Tam so jih Mladićevi vojaki postrelili, ko je bilo streljanje končano, pa so se vojaki šalili in se veselili, je povedala priča pred sodiščem za zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Moški je povedal, da je pod mrtvimi trupli negibno preživel 24 ur, preden si je upal pobegniti. Splazil se je izpod kupa trupel in pobegnil na koruzno polje.
Nekoč najmogočnejšega vodjo bosanskih Srbov, danes 66-letnega Karadžića, obtožnica v enajstih točkah bremeni genocida, zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v Bosni, v kateri je umrlo okoli 100.000 ljudi, 2,2 milijona pa sta ostala brez strehe nad glavo.
Med Karadžićeve najhujše zločine spada genocid v Srebrenici, v katerem je bilo julija 1995 v nekaj dneh ubitih 7000 muslimanov, pokol pa velja za najhujšega na evropskih tleh po koncu druge svetovne vojne.
V navzkrižnem zaslišanju je Karadžić pričo vprašal, ali je pred izbruhom vojne poznala kakšnega bosanskega Srba. Moški mu je odgovoril, da jih je poznal veliko in pred vojno nikoli ne bi verjel, da se lahko zgodi kaj tako grozljivega.
Karadžić, ki sam skrbi za svojo obrambo, je moškega na prostoru za priče opozoril na nekatere luknje v njegovi zgodbi, med drugim je od njega zahteval podatek o barvi buldožerja, s katerim naj bi zasipavali trupla. Vznemirjeno ga je moški vprašal o kakšni barvi govori in dodal, da je skušal preživeti, ne pa opazovati barve težke mehanizacije.
Priča je še povedala, da so po pobegu on in še nekaj preživelih na območju skušali najti hrano. "Klatili smo se naokrog kot živina," je povedal. "V reki pa so plavala trupla,'' je še dodal.
Karadžić je bil sicer aretiran na avtobusu v Beogradu julija 2008, torej kar 13 let po tem, ko je haaško sodišče zanj izdalo tiralico. Sojenje se je začelo oktobra 2009, a je doživelo več prekinitev. Tožilstvo je s predstavitvijo dokazov sicer začelo že 13. aprila 2010. Karadžić se je sicer izrekel za nedolžnega v vseh točkah obtožnice, od sodišča pa je minuli mesec zahteval, naj mu da čas za pripravo obrambe do marca prihodnje leto.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.