V zadnjih dneh so se v morju ob plažah pri Pulju pojavile meduze, poroča Glas Istre, ki so ga obvestili bralci. Vse so bile v plitvini in relativno majhne. Sumijo, da gre za kompasne meduze, ki lahko močno opečejo, pri bolj občutljivih lahko povzročijo resne težave in v samo najhujših primerih smrt.
Prejšnje leto je Danilo Degobbis iz Centra za raziskovanje morja v Rovinju za Glas Istre pojasnil, da gre za meduzo, ki se je nekoč pojavljala vsakih pet let, zdaj pa jo opazijo večkrat. Po njegovih besedah bi morali biti kopalci zelo pozorni na nevarno in dokaj prepoznavno meduzo.
Svetoval je, naj na plažo vzamejo pribor za prvo pomoč ali čisti amoniak in druge pripravke, ki jih je mogoče kupiti v lekarnah. Po njegovem mnenju bi morali imeti občutljivi in osebe, alergične na pik ose in čebele, s seboj injekcijo proti strupu, saj bi bil lahko ožig kompasne meduze za njih tudi usoden. Smrt bi lahko nastopila tudi pri kopalcu, ki bi pogoltnil meduzo, je dejal in spomnil na primer potapljača, ki se mu je to zgodilo pred nekaj leti, načeloma pa njen ožig ni smrtonosen.
V slovenskem morju je pet vrst meduz
V slovenskem morju poleg kompasne meduze po pojasnilih Morske biološke postaje Piran najdemo še uhatega klobučnjaka, morski klobuk, morsko cvetačo, občasno tudi mesečinko. Morski klobuk, ki je večinoma v globini in ga zato težko opazimo, ni nevaren, prav tako imajo za človeka skoraj nezaznaven ožig uhati klobučnjaki, nenevarna je tudi morska cvetača. Še največ zabeleženih pekočih ožigov so v 70. in 80. letih ugotovili pri mesečinkah.
Meduze so planktonski organizmi. Čeprav lahko plavajo v globini, niso dobri plavalci in lahko plavajo le na majhne razdalje, zato se raje prepustijo toku, ki jih nosi okrog. Njihova življenjska doba je do enega leta, lahko tudi manj. Ko se njihov življenjski ciklus končuje, začnejo odmirati in postanejo šibke, zato jih več vidimo naplavljenih ob obalah in mandračih.
Kako si pomagati, če vas opeče meduza?
Če vas oplazi meduza, se vam bo verjetno na tem mestu pojavila rdečica, lahko pa tudi večji ali manjši izpuščaji in mehurji. Če ne pride do hujše reakcije, lahko poškodovano mesto kar sami takoj sperete z morsko vodo in skušate odstraniti ožigalke, ki so ostale na koži. Če vam ne uspe, si lahko pomagate s kakšnim bolj topim predmetom ali roko v rokavicah.
Opečeno mesto lahko nato ohladite z ledom, ki pa naj ne pride v neposreden stik s kožo, zato ga zavijte v tanko in čisto krpo ali plastično vrečko. Pozneje si lahko opečeno mesto mažete tudi s hladilnimi mazili. Nekateri prisegajo tudi na kis ali na paradižnikov sok. Več o pomoči ob ožigu meduz, vbodu morskega ježka in piku strupenih rib ...
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.