
V spopade so posegli tudi ameriški vojaški helikopterji in pri tem uničili eno hišo. Pripadniki t.i. Mahdijeve vojske skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra se sicer že od nedelje spopadajo z enoto ameriške vojske, ki je od odhajajočih španskih vojakov prevzela oporišče med Nadžafom in Kufo.
Tiskovni predstavnik al Sadra je danes za arabsko televizijo Al Džazira dejal, da bo Mahdijeva vojska napadla vsako oporišče, ki jih bodo med Kufo in Nadžafom postavile ameriške sile. Al Sadr, ki ga s tiralico iščejo ameriške sile, se je utrdil v Kufi. Nadžaf, ki je od Kufe oddaljen kakih deset kilometrov in velja za eno najpomembnejših svetih mest šiitskih muslimanov, že od začetka aprila nadzira Mahdijeva vojska.
Ameriške sile so okoli Nadžafa namestile okoli 2500 dodatnih vojakov, da bi izvajale pritisk na al Sadra. O napadu na Nadžaf ali Kufo ameriške sile zaradi nepredvidljivih posledic verjetno ne razmišljajo. Po mnenju opazovalcev pa nameravajo ameriške sile na novo pridobljeno oporišče med obema mestoma izkoristiti za prekinitev prometnih povezav Mahdijevi vojski.
Nova brigada zavzema položaje v Faludži
Novoustanovljena brigada Faludža, ki naj bi skrbela za varnost v Faludži zahodno od Bagdada, je danes zavzela položaje v mestu, s katerih so se umaknili ameriški marinci. V predmestje Faludže Golan, kjer so še pred dnevi potekali spopadi med iraškimi uporniki in ameriškimi silami, je vkorakalo 300 vojakov, ki so nosili staro iraško zastavo in vzklikali islamska gesla.
Poveljnik brigade Faludža Mohamed Latif je napovedal skorajšnje odprtje vseh cest, ki vodijo v mesto. Kot zadnjo točko, ki jo bodo zavzele njegove enote, pa je Latif omenil železniško postajo. V Faludžo, kjer so se razmere normalizirale, se je danes vrnilo še 80 družin. Ulice mesta so znova polne ljudi in avtomobilov.
Ameriške sile v Iraku so nekdanjega visokega častnika iraških oboroženih sil in iraške vojaške obveščevalne službe Latifa za poveljnika iraških sil v Faludži imenovale v ponedeljek. Latif bo poveljeval brigadi Faludža, katere prvi bataljon je pod poveljstvom nekdanjega generala iraške vojske v času režima Sadama Huseina, Džazima Mohameda Saleha. Ameriški marinci, ki so obkolili Faludžo, so pred dnevi sprejeli Salehov predlog, po katerem bi iraški general kot poveljnik iraških vojakov lahko uvedel red v tem sunitskem muslimanskem mestu.
Bremer Iračanom izročil tudi ministrstvo za kulturo

Ameriški upravitelj Iraka Paul Bremer je danes v Bagdadu Iračanom uradno predal vodenje ministrstva za kulturo, potem ko je od konca marca Iračanom že predal vodenje ministrstev za zdravstvo, izobraževanje in javna dela. Irak ima sicer 25 ministrstev, od katerih jih 13 vodijo šiiti, pet Kurdi, pet suniti, enega kristjani, enega pa Turkmenci.
Bremer je ob tem zagotovil, da pomeni predaja ministrstva novo etapo v smeri suverenosti Iraka. Pohvalil je tudi delo, ki ga je v letu dni opravil iraški minister za kulturo Mufid al-Džaziri, in obljubil, da bo koalicija tudi v prihodnje pomagala Iraku, da dobi nazaj umetniška dela, ki so jih po padcu Bagdada ukradli iz nacionalnega muzeja.