Ob opozorilni stavki pri nemškem letalskem prevozniku Lufthansa, zaradi katere je Lufthansa odpovedala skoraj vse za danes predvidene lete, so letališča večinoma prazna, saj so bili potniki pravočasno obveščeni, tako da kaosa ni bilo.
Na letališču v Frankfurtu, Lufthansinem vozlišču, so terminali danes večinoma prazni, saj so bili potniki na to dobro pripravljeni, je povedal predstavnik sindikata Verdi, ki je organiziral stavko, Gerold Schaub. Mirno je tudi na letališčih Köln/Bonn, Düsseldorf, Leipzig/Halle in Stuttgart, so povedali predstavniki letališč.
Na večini letališč v Nemčiji se je zjutraj začela celodnevna opozorila stavka zaposlenih pri Lufthansi, zaradi katere bo družba danes izvedla le 32 od skupno 1720 predvidenih letov. Odpovedanih je bilo največ letov v Nemčiji in po Evropi. Družba je za potnike na notranjih letih zagotovila brezplačen prevoz z vlaki, mogoče je bilo tudi spremeniti rezervacije letalskih vozovnic.
Sindikat Verdi zahteva 5,2-odstotno povečanje plač v letu dni ter garancije za delovna mesta okoli 33.000 zaposlenih. Lufthansa na drugi strani ponuja povišanje plač za določene skupine zaposlenih za več kot tri odstotke v 29 mesecih, garancije za zaposlene pa letalska družba pogojuje z daljšim delovnim časom in preložitvijo napredovanj.
Stavka vpliva tudi na promet slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways.
Adria je tako danes opravila le dva leta med Ljubljano in Frankfurtom. Odpovedala je ostala dva leta v Frankfurt ter lete na relacijah Ljubljana–München, Priština–Frankfurt in Priština–München. Potnike, ki imajo vozovnice za pot v München ali nadaljujejo pot iz Münchna, pa so pozvali, naj se obrnejo na njihov klicni center.
Sicer pa velja posebno opozorilo potnikom, ki potujejo iz Frankfurta v Ljubljano. Ti se lahko na let prijavijo le prek spleta ali na samopostrežnih avtomatih, potovali pa bodo lahko samo tisti z ročno prtljago, saj zaradi stavke prtljage ne bo moč oddati. Zaradi stavke lahko prihaja tudi do zamud drugih letov, opozarja Adria.
Na ZPS opozorili na pravice potnikov
Ob stavki je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) opozorila na pravice potnikov do primerne oskrbe in vseh potrebnih informacij.
Če je let odpovedan ali zamuda daljša od pet ur, lahko potnik potovanje prekine in zahteva vrnitev na odhodno letališče ter vračilo kupnine za neizkoriščene dele poti. Potnik se s prevoznikom lahko dogovori tudi za drugačno pot.
Potniki, katerih leti bi bili zaradi stavke odpovedani ali bi prišlo do večjih zamud (več kot dve, tri ali štiri ure glede na dolžino poleta) pri odhodih, so upravičeni do oskrbe. Letalski prevoznik mora potnikom ponuditi obroke in napitke ter jim omogočiti dva brezplačna telefonska klica ali dve e-sporočili. Poleg tega mora potnikom, katerih let bo izveden šele naslednjega dne, omogočiti prenočitev. Če prevoznik kljub temu ne zagotovi oskrbe, naj si potniki sami organizirajo vse potrebno in pozneje na podlagi računov zahtevajo povračilo stroškov od prevoznika.
Oskrbo mora zagotoviti dejanski letalski prevoznik, torej prevoznik, ki naj bi prizadeti let opravil. To velja ne glede na to, ali gre za izredne razmere ali ne. Letalski prevoznik mora izvesti vse potrebne organizacijske ukrepe, da bi bili potniki čim manj prizadeti. Še zlasti mora po koncu stavke poskrbeti, da bodo nevšečnosti za potnike čim manjše in bodo ti v najkrajšem možnem času prispeli na cilj.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.