
V častitljivi starosti 104 let, le teden pred svojim 105. rojstnim dnem, je umrl eden najbolj znanih arhitektov na svetu, Brazilec Oscar Niemeyer. V bolnišnici je bil že od začetka prejšnjega meseca, saj je imel težave z ledvicami in želodcem, usodna pa je bila okužba pljuč, ki jo je staknil ta teden.
Niemeyer je svoj pečat pustil v številnih mestih po svetu, najbolj pa se je proslavil z oblikovanjem monumentalnih stavb v brazilski futuristični prestolnici Brasilia. Tudi zato v domovini velja za nekakšno nacionalno ikono, skupaj z nogometno legendo Pelejem in pionirjem bossa nove Tomom Jobimom.
Njegova kariera se je začela v 30. letih minulega stoletja, v svojem stanovanju ob Copacabani pa je delal vse do odhoda v bolnišnico. Med najbolj prepoznavne stavbe poleg tistih v Brasilii – tam je vsekakor treba izpostaviti katedralo, s katero si je leta 1988 prislužil Pritzkerjevo nagrado, ki velja za arhitekturno Nobelovo nagrado – sodi sedež Združenih narodov v New Yorku. Tudi sam goreč komunist je izdelal načrte za stavbo francoske komunistične partije v Parizu, s katero je navdušil celo najbolj zagrizene politične rivale. V rojstnem Riu de Janeiru je postavil muzej moderne umetnosti, ki se ga je zaradi značilne oblike prijelo ime leteči krožnik, ter znameniti sambadrom, kjer se odvija največji pustni karneval na svetu.

Brasilia
Brasilia, kamor so leta 1960 prenesli prestolnico Brazilije, je bila zgrajena v vsega štirih letih. Mesto ima obliko letala in čeprav je načrt zanj izrisal njegov prijatelj Lucio Costa, je Niemeyer poskrbel za skoraj vse pomembne vladne stavbe. Odlikuje jih preprosta, a inovativna gradnja, k izčiščeni obliki prispeva tudi značilna bela barva. Mesto številni opisujejo z besedo vesoljsko, kakršno se je zdelo tudi ruskemu kozmonavtu Juriju Gagarinu, ko ga je preletel leta 1961. "Zdelo se mi je, da sem prispel na drugi planet," je povedal.

Zaprisežen egalitarist Niemeyer si ni zatiskal oči pred resnico o "svojem" mestu. Zgrajeno je bilo za 500 tisoč ljudi, danes pa jih tam živi kar 2,5 milijona. Bogati so se nastanili v razkošnih vilah, revnim pa so ostala predmestja daleč od središča Brasilie. Ideja, da bi z novo prestolnico prisegli za Brazilijo značilen razkorak med bogatimi in revnimi sloji, se tako ni uresničila. "Takrat je bilo videti, da prihaja nova doba, danes pa je Brazilija takšna, kot je bila, dežela zelo bogatih in zelo revnih," je razočarano ugotavljal v intervjuju leta 2001.
Niemeyer je, kot je povedal, navdih za svoja dela našel v oblinah žensk, ki se se sončile na plažah v Riu. Kljub navdušenju nad lepšim spolom in bohemskim življenjem pa je bil kar 76 let poročen s prvo ženo Annito Baldo. Drugič se je poročil pri častitljivih 99 letih, vzel je dolgoletno sodelavko Vero Lucio Cabreiro. Njegova edina hči, arhitektka, oblikovalka in galeristka Anna Maria, je umrla junija letos, stara 82 let.
Niemeyerjeva krsta bo do pogreba v predsedniški palači, še eni od stavb iz dolgega seznama njegovih del.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.