Odnosi med Rusijo in Turčijo ostajajo napeti. Čeprav Rusija zagotavlja, da zaradi sestreljenega letala ne namerava vstopiti v vojno s Turčijo, številne skrbi kopičenje vojaške prisotnosti Rusije v regiji. Med drugim je ruski obrambni minister napovedal, da bodo na mediteransko obalo namestili raketni sistem S-400 z dosegom 250 kilometrov.
Turška stran sicer vztraja, da je Rusija nedovoljeno vstopila v njihov zračni prostor, Rusi imajo svojo različico zgodbe in pravijo, da je bilo njihovo letalo sestreljeno nad ozemljem Sirije. Za nameček pa državi druga drugi očitata podpiranje terorizma.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes za francosko televizijo France 24 dejal, da bi Turčija ravnala drugače, če bi vedela, da je letalo, ki so ga v torek sestrelili v bližini sirske meje, rusko. Dodal je, da mu ruski predsednik Vladimir Putin ni dvignil telefona, ko ga je poklical po sestrelitvi ruskega letala. "Če bi vedeli, da gre za rusko letalo, bi morda opozarjali na drugačen način," je še dejal turški predsednik, ki je pred tem zavrnil, da bi se Turčija opravičila za strmoglavljene ruskega letala.
Putin: Turčijo smo imeli za našo prijateljico
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes poudaril, da na sestrelitev letala gledajo kot na izdajo. Še bolj boli dejstvo, da je to storila država, katero je Rusija imela za prijateljico. Zdi se mu nemogoče, da turške zračne sile ne prepoznajo ruskih letal.
Od koga Turčija kupuje nafto?
Putin je danes opozoril, da je do pojava džihadistične skupine Islamska država prišlo, ker določene države niso ukrepale in "ker sodelujejo s teroristi". "Vsakršno upravičevanje terorizma in prizanašanje terorizmu bi morali obravnavati kot de facto sodelovanje pri terorizmu in sodelovanje pri zločinih," je dejal.
"Teroristov in njihove nezakonite trgovine z nafto, ljudmi, mamili, artefakti in orožjem niso le prikrivali oz. jih prikrivajo, ampak nekdo na ta način še naprej služi denar," je dejal Putin. "Služijo na stotine milijonov in milijard dolarjev," je pristavil ruski predsednik. Rusi tako znova opozarjajo na turško vlogo pri vzponu Islamske države.
Erdogan zavrnil očitke, da Turčija podpira IS
Erdogan je ostro zavrnil očitke Rusije, da Turčija od IS odkupuje nafto in s tem podpira teroriste. Od Moskve je zahteval, da predloži dokaze za te trditve, očitke pa označil za "emocionalne". "Sram naj vas bo. Ti, ki pravijo, da kupujemo nafto od IS, naj to dokažejo. Sicer boste obrekovalci," se je odzval turški predsednik.
Poudaril je, da je boj Turčije proti IS nesporen. "Stališče naše države do IS je jasno od samega začetka. Tu ni vprašajev. Nihče nima pravice oporekati našemu boju proti IS in nas obtoževati," je dodal.
Putin odgovarja
Putin je na te Erdoganove besede dejal, da je teoretično možno, da turške oblasti ne vedo o dobavah nafte iz Sirije, a da je to nekako težko za verjeti.
Medvedjev napovedal prve povračilne ukrepe
Erdogan se je odzval tudi na napovedi ruskega premierja Dmitrija Medvedjeva, ki je dejal, da je že naročil, da se pripravi terminski načrt o zamrznitvi skupnih turško-ruskih projektov. Tudi te ukrepe je označil za "čustvene".
Med ukrepi, ki jih nameravajo sprejeti Rusi, je zaustavitev skupnih gospodarskih projektov, omejevanje finančnih in trgovinskih transakcij in sprememba carinskih tarif. Ukrepe bodo sprejeli tudi na področjih turizma in prometa, je še dejal Medvedjev. Nabor teh ukrepov naj bi imeli pripravljen že v dveh dneh, da bi jih potem lahko tudi kar se da hitro začeli izvajati, je še dejal predsednik ruske vlade.
Turčija se ne bo opravičila. Še več. Od Rusije zahteva opravičilo
Na današnjo Putinovo izjavo, da bi se morala Turčija zaradi sestrelitve letala opravičiti Moskvi in ji ponuditi plačilo odškodnine, je turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu dejal, da se ne bodo opravičili. "Ne moramo se opravičiti, ko imamo prav," je dejal. Dodal je, da je v sredinem telefonskem pogovoru ruskemu kolegu Sergeju Lavrovu izrazil obžalovanje Ankare. Odzval se je tudi Erdogan, ki je dejal, da Rusija zaman pričakuje opravičilo. Še več. Zaradi kršitve turškega zračnega prostora Ankara od Moskve zahteva opravičilo.
Rusi naj zapustijo Turčijo
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pozval ruske državljane, naj zaradi obstoječih terorističnih groženj ne hodijo na turško ozemlje. Vse, ki so že v Turčiji, pa je pozval, naj se vrnejo v domovino.
Odpoklicali svojega veleposlanika v Moskvi
Turške oblasti so svojega veleposlanika v Moskvi odpoklicale, in sicer v luči "fizičnih napadov na turške misije in podjetja v Rusiji".
Sestreljeni pilot bi se rad vrnil v boj
Ruski pilot Konstantin Murakhtin, ki je preživel turško sestrelitev letala, pravi, da je pripravljen, da se vrne v boj. Kot je dejal, želi z nadaljevanjem sodelovanja v napadih v Siriji "plačati dolg" za mrtvega prijatelja - pilot Oleg Peskov njunega zadnjega poleta namreč ni preživel.
Murakhtin, ki je za svoje letalske spretnosti v ruski vojski prejel tudi nagrado, sicer vztraja, da letalo ni zašlo v turški zračni prostor, prav tako naj ne bi bilo nobenih opozoril, da letalo izvaja nedovoljen vstop v tuj zračni prostor. Turška vojska je sicer objavila zvočni posnetek, na katerem se sliši, kako glas opozarja rusko letalo, da se približuje turškemu zračnemu prostoru in ga poziva, naj spremeni smer. Prav tako Turki pravijo, da niso vedeli, da sestreljujejo rusko letalo.
A Murakhtin pravi, da bi lahko Turki pilota opozorili še kako drugače kot s sestrelitvijo, če so ocenili, da letita preblizu meje.
Ruski predsednik Putin je medtem sporočil, da bodo Peskova posthumno nagradili z najvišjim državnim odlikovanjem za pogum. 52-letnik je bil poročen, imel je 16-let staro hčerko in 8-letnega sina. Župan mesta Lipetsk, kjer je družina živela, je napovedal, da bodo družini odplačali hipoteko, ki so jo najeli za pred kratkim kupljeno stanovanje.
Država bo odlikovala tudi vojaka, ki je umrl med reševalno akcijo v sestreljenem helikopterju. Bil je poročen in oče 4-letnega sina.
KOMENTARJI (1273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.