Danes je med sojenjem Andersu Breiviku pričal moški, ki je preživel bombni napad v Oslu pred vladnim poslopjem, a so mu morali zaradi hudih poškodb amputirati nogo. "Nenadoma me je nekaj zadelo, zelo močan val, ki me je dvignil v zrak in me vrgel vstran," je povedal 56-letni Tore Raasok, ki je zaposlen na ministrstvu za promet.
Raasok je eden izmed osmih ljudi, ki so preživeli omenjeni bombni napad in so pričali pred sodiščem ter pojasnili, kako so poškodbe vplivale na njihovo življenje. Raasok je povedal, da so ga ob eksploziji v obe očesi zadeli koščki oken, hkrati pa mu je zdrobilo obe nogi. Levo so mu morali pozneje amputirati, ne more pa več uporabljati tudi leve roke. Zaradi eksplozije je moral Raasok prestati deset operacij. "Se je pa dobro izšlo za moje oči. Vidim namreč približno tako slabo, kot sem pred dogodkom," se je nekdanji strasten smučar nekoliko poslužil črnega humorja.
Tožilec Svein Holden pa je v povsem resnem tonu dejal, da je vse to težko poslušati. "Vendar pa so ti primeri del obtožnice, zato morajo žrtve uperiti luč na posledice tega, kar se je zgodilo," je nadaljeval.
Kristian Rasmussen, ki je bil prav tako žrtev bombe, ki jo je Breivik podstavil pred vladno poslopje, pa je povedal, da je v času eksplozije v svoji pisarni ravno pisal elektronsko pismo. "V komi sem bil 12 dni in bila je velika negotovost, če bom sploh preživel," je pojasnil 31-letnik. Utrpel je namreč hude poškodbe glave, vključno s hudimi krvavitvami možganov, imel je zlomljen vrat in tudi hude rane v abdomnu. V bolnišnici je moral preživeti skoraj dva meseca. Ker je okreval tako počasi, so mu družina in prijatelji, za to kar se je zgodilo pozneje na otoku Utoya, povedali skoraj en teden po tem, ko se je zbudil iz kome. Bali so se namreč, da bi lahko znova padel v komo.
Pričali so tudi drugi preživeli in večina jih je v veliki meri izgubila sluh. Breivik pa med pričanjem ni pokazal nobenih čustev, prav tako se ni odzval na poročilo o včerajšnjem protestu pred sodno dvorano, ki se ga je udeležilo okoli 40.000 ljudi. Ti so zapeli pesem, ki jo sam najbolj sovraži.
V prihodnje bodo pred sodiščem nastopile tudi priče, ki so preživele Breivikov strelski pohod na otoku, na katerem je 33-letnik pobil 69 ljudi, večinoma starih med 14 in 19 let. Sam je umore priznal in dejal, da obžaluje, da ni pobil še več ljudi, vztraja pa, da ni kazensko odgovoren, ker naj bi bili žrtve levičarski izdajalci, ki politično podpirajo migrante, s čimer pomagajo uničevati evropsko kulturo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.