"Danes je zame in za mojo družino uničujoč dan, obupani smo." S temi besedami se je oče 26-letnega Chrisa Harperja-Mercerja odzval na sinov strelski pohod. "Šokirani smo, govorimo z oblastmi, a v tem trenutku vemo prav toliko kot javnost," je še dodal.
Strelec, ki je na ameriškem študentskem kampusu Umpqua Community College v Oregonu ubil devet ljudi, sedem ranil, nato pa umrl še sam, je med "potencialnimi žrtvami" iskal kristjane, poroča CNN.
Ena od ranjenih, Anastasia Boylan, je, preden so jo odpeljali na operacijo hrbtenice, očetu in bratu dejala, da je strelec prišel v učilnico in streljal. Medtem ko je ponovno polnil orožje, je študentom, ki so se skrili po mize, ukazal, da vstanejo in jih vprašal, ali so kristjani.
In ko so vstali je dejal, "dobro, ker ste kristjani, boste videli Boga v roku ene sekunde". "Potem jih je ustrelil," je še povedala. Čeprav ima Boylanova hude poškodbe hrbtenice, zdravniki pričakujejo, da bo napad preživela.
Ali je strelec storil samomor ali so ga ustrelili policisti, še ni povsem jasno, je pa šerif John Hanlin sprva ostro zavrnil, da bi razkril identiteto strelca. "Prav to "priznanje" je najbrž iskal in ne bom mu dal tega zadovoljstva," je bil jasen.
A mediji so se kmalu dokopali do imena Chris Harper Mercer, ki je po poročanju CNN prišel na kampus oborožen do zob in "pripravljen na dolg boj". Med drugim so pri njem našli tri pištole in puško.
Oblasti pravijo, da je zgolj hiter odziv pristojnih preprečil, da bi bilo število žrtev še večje.
Čeprav vprašanje motiva še ni dokončno razrešeno, je "slava" očitno ena od možnosti, saj se je Mercer o tem razpisal na spletu, v katerem je govoril o Vesterju Flanaganu, moškemu, ki je med javljanjem v živo ustrelil novinarko in snemalca, sicer svoja nekdanja sodelavca.
"Opažam, da so takšni ljudje pogosto samotarji, nihče jih ne opazi. A takoj ko se prelije malo krvi, za človeka, ki je bil prej nihče, vedo vsi," je pisal in ljudi pozval, naj si ogledajo posnetek Flanaganovega streljanja.
Strelec je študente ubijal in ranil v vsaj dveh učilnicah, so preiskovalci povedali za CNN. "Slišali smo pok, kot bi počil balon. Vedeli smo, da je nekaj narobe, zato smo se skrili. Objeli smo se in se skrivali za nahrbtniki," je dejala ena od študentk. In dodala, da so takoj poklicali na pomoč in o streljanju obvestili družine: "Nismo vedeli, kaj se bo zgodilo."
Pri strelcu so našli 13 kosov strelnega orožja - šest so jih našli na kampusu, kjer se je odvil njegov morilski pohod, še sedem kosov orožja pa so našli v njegovem stanovanju.
Sosedje: Strelec je bil vseskozi videti živčen
Neimenovana sorodnica strelca je dejala, da sta skupaj z materjo večino življenja preživela v Los Angelesu in da sta se šele nedavno preselila v Oregon. Strelca je sorodnica opisal kot tihega, da se je nekoč pridružil vojski, zakaj je izstopil pa ne ve.
Sosedje so za ameriške medije povedali, da sta se z materjo držala sama zase in da se je strelec zdel živčen. Nikoli se ni želel pogovarjati, ni imel prijateljev ali dekleta. Z materjo pa sta si bila zelo blizu.
Obama je bil vidno prizadet
Na streljanje se je odzval ameriški predsednik Barack Obama, ki je zahteval spremembo politike do posedovanja orožja. "Misliti na žrtve in moliti zanje ni več dovolj," je dejal vidno prizadet predsednik.
"Politična izbira je, ali bomo dovolili, da se to zgodi vsakih nekaj mesecev," je dejal in dodal, da gre za kolektivno odgovornost do družin, ki v teh dogodkih izgubljajo svoje bližnje, predsednikov govor povzema Seattle Times.
V 15. izjavi o množičnem streljanju je Obama še dejal, da je vse skupaj že postalo rutina: "Poročanje je postalo rutina, tudi to odzivanje je postalo rutina ..." In pribil: "Smo edina napredna država na Zemlji, kjer se to dogaja vsakih nekaj mesecev."
Američani in orožje
O tem, kako smrtonosen je problem množičnih streljanj in strelnega orožja v ZDA, medtem kaže statistika, ki jo zbirajo v okviru projekta Mass Shooting Tracker. Tam ugotavljajo, da je bilo od začetka letošnjega leta pa do danes, v ZDA 9.940 smrti zaradi strelnega orožja, od tega 294 množičnih streljanj, ki so v 274 dneh leta vzela 378 življenj.
84 dogodkov je medtem mogoče kategorizirati kot morilske pohode. FBI kot morilski pohod kategorizira dogodek, v katerem je storilec (ali več storilcev), brez "faze ohlajanja" umoril vsaj dve osebi. In za primerjavo - zaradi terorizma je v ZDA od leta 1970 do leta 2014 umrlo 3.521 ljudi. V to številko so vključene tudi žrtve napada na WTC.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.