Gospodarstvo

Irski do četrt milijarde evrov poroštva

Toronto, 22. 11. 2010 07.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
D.Š./V.L./B.G./STA/Reuters
Komentarji
341

Slovenija bo Irski pomagala s poroštvom v višini med 200 in 250 milijonov evrov. S tem rešujemo evro, je poudaril Pahor, ki si življenja s tolarjem ne predstavlja več.

"Slovenska vlada dela vse, kar je v njeni moči, da Slovenijo počasi, a zanesljivo vodi iz krize," je zagotovil Pahor.
"Slovenska vlada dela vse, kar je v njeni moči, da Slovenijo počasi, a zanesljivo vodi iz krize," je zagotovil Pahor. FOTO: 24ur.com

Irska, ki se je zaradi recesije znašla na robu bankrota, je tudi uradno zaprosila za pomoč. "Slovenija pozdravlja zaprosilo in se je v duhu solidarnosti pripravljena odzvati v okviru skupnih mehanizmov, ki obstajajo," je dejal premier Borut Pahor.

Slovenska vlada dela vse, da bi Slovenijo popeljala iz krize, a vsem državam ne gre tako dobro, je dejal Pahor. "Ko pomagamo vladam drugih držav, da se izvlečejo iz finančnih težav, pomagamo, da se evro okrepi in ostane valuta prihodnosti! Ne predstavljam si, da bi se Slovenija vrnila v tolar in borila trdo vojno valut," je še dodal.

Kot pravi, je o višini pomoči še preuranjeno govoriti, a po prvih ocenah naj bi Slovenija prispevala od 200 do 250 milijonov evrov. "Slovenski delež je določen z deležem v evropski centralni banki. Torej ne gre za odhodek iz državnega proračuna, ne gre za posojilo, pač pa gre za poroštvo. To bi zapadlo v izplačilo le v primeru, če bi Irska postala insolventna,“ pravi Pahor in dodaja, da si Slovenija brez evra ne zna zagotoviti trdnosti.

Državni proračun za prihodnji dve leti, ki ga je prejšnji teden sprejel DZ, Sloveniji po Pahorjevih besedah omogoča, da se bo do leta 2012 prebila skozi okrevanje in znižala primanjkljaj na 3,5 odstotka BDP. To je po njegovih besedah nujen ukrep, če bomo želeli ostati v skupni držav, ki najhitreje okrevajo.

Pomoč Grčiji je bilo posojilo, pomoč Irski pa bo poroštvo, ki bo potekalo prek mehanizma za finančno stabilnost držav članic EU, pojasnjujejo na vladi. "Imamo ta obrambni mehanizem, ki premore 440 milijard evrov in sodelovati moramo vsi!"

Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je ob tem pojasnil, da je pretirano živahna gospodarsko rast med letoma 2005 in 2008 države v Evropi prizadela v različni meri. "Tiste, ki so obdobje visoke rasti izkoriščale za naložbe v tehnološki razvoj in izvozne trge, so danes v boljšem položaju kot tiste, ki so predvsem podpirale domačo potrošnjo, ki se je izkazala skozi gradbeno in nepremičninsko dejavnost," je povedal.

V takšne težave sta po Gasparijevih besedah zašli predvsem Španija in Irska kot "najbolj očitna primera", v Sloveniji pa lahko te težave spremljamo v manjši meri in predvsem v gradbeništvu. "Te države bodo zaradi tega plačale visoko ceno za normalizacijo svojih gospodarstev," je dejal minister in pojasnil, da je aktivnost EU in evro območja usmerjena predvsem v to, da bo Irska kot država ostala solventna.

Anglo-Irish banka
Anglo-Irish banka FOTO: Reuters

Pozdravljajo odločitev Irske

Finančni ministri skupine gospodarsko najmočnejših držav (G7) so sporočili, da pozdravljajo njeno odločitev, da zaprosi za finančno pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Sporočilo za javnost, ki ga je izdalo kanadsko ministrstvo za zunanje zadeve pravi, da usklajena akcija EU in IMF odraža skupno odločenost za hitro in odločno ukrepanje za zmanjšanje nastajajočih tveganj, ohranjanje tržne stabilnosti in varovanje globalnega okrevanja.

Prav tako je evropska centralna banka sporočila, da pozdravlja prošnjo Irske za pomoč. Gre za zagotavljanje finančne stabilnosti za vso EU in evroobmočje, so sporočili iz banke. "Prepričani smo, da bo ta program prispeval k stabilnosti irskega bančnega sistema," so še zapisali.

Irski premier Brian Cowen je v nedeljo potrdil, da je država zaprosila za finančno pomoč EU. Cowen ni razkril, koliko bi Irska potrebovala za pomoč svojim bankam, ki imajo težave z likvidnostjo, belgijski finančni minister Didier Reynders pa je dejal, da gre za manj kot 100 milijard evrov.

Mednarodni denarni sklad je prav tako pripravljen pomagati z večletnim posojilom. "Skupina IMF, ki je trenutno zaradi dogovorov tehnične narave na Irskem, bo začela pogovore z irskimi oblastmi, Evropsko komisijo in Evropsko centralno banko glede ekonomskega programa," je povedal upravni direktor IMF Dominique Strauss Kahn.

Pred tem so se o istem problemu, prav tako na skupni telefonski konferenci, pogovarjali finančni ministri evroskupine in v izjavi poudarili, da bo finančna pomoč Irski obvarovala finančno stabilnost evra, območje evra in EU. Dogovor je tudi pozdravila Evropska centralna banka in potrdila, da bo pomoč prišla tudi iz držav, ki niso v območju evra. Podrobnosti o pomoči naj bi finančni ministri dogovorili v prihodnjih dneh.

Banke bodo prodali ali združili

Irska se je sicer zaradi gospodarski težav znašla tudi v politični krizi, poroča BBC. Koalicijska zelena stranka je že pozvala k predčasnim volitvam januarja, saj menijo, da Irci potrebujejo politično stabilnost. Opozicijska laburistična stranka pa je pozvala k razpustitvi parlamenta in prav tako k čimprejšnjim predčasnim volitvam.

Irska bo svoje banke zmanjšala, združila ali prodala, je dejal irski finančni minister Brian Lenihan in dodal, da irske banke zaradi tveganj, ki so jih prevzemale, niso postale grožnja le državi, ampak celotnemu območju evra. Lenihan je še dejal, da so irske banke postale v celoti odvisne od posojil Evropske centralne banke (ECB) in bodo verjetno vsaj leto dni izključene z normalnih kreditnih trgov.

Poudaril je, da Irska ne pričakuje, da bi lastniki prednostnih obveznic petih s strani države podprtih bank prevzeli izgube, kar naj bi se po napovedih nemške kanclerke Angele Merkel v končni fazi zgodilo po uveljavitvi novih pravil EU za preprečevanje kriz leta 2013. "Kot suverena država smo vedno priznavali plačilo prednostnega dolga. Nisem zaznal nobenih pritiskov za to, da dolga ne bi priznali," je dejal Lenihan.

Lenihan se strinja s kolegi iz drugih evropskih držav, da je treba irske banke, ki so si agresivno izposojale denar in ga vlagale v nebrzdan irski, britanski in ameriški nepremičninski trg, zmanjšati in jih preusmeriti izključno v podporo irskim varčevalcem, lastnikom nepremičnin in podjetjem. Večine njihovega preostalega premoženja v tujini se bo "treba znebiti".

Irski finančni minister Lenihan je poudaril, da Irska "ni obubožana" in da ima še več kot 20 milijard evrov lastnih denarnih rezerv. Upa, da se bo lahko zgledovala po Južni Koreji, ki je leta 1997 prejela pomoč IMF in se naslednje leto znova vrnila na trg.

Zmanjševanje pravic in bonitet

Štiriletni načrt za reševanje krize na Irskem naj bi vključeval nov davek na nepremičnine, poleg tega pa bo treba znižati že pridobljene bonitete zaposlenih. Irska ministrica za turizem Mary Hanafin je dejala, da bodo štiriletni načrt za reševanje krize v sodelovanju z IMF objavili v sredo. Minister Lenihan je prav tako dejal, da bodo irske banke v prihodnje manjše, prodale pa naj bi tudi premoženje.

denar
denar FOTO: Reuters

Težave tudi v drugih državah?

Strokovnjaki so že večkrat izrazili strah, da bi se irske težave lahko razširile tudi na druge države, predvsem na Španijo in Portugalsko, ki se soočata z velikim primanjkljajem, kar bi lahko povzročilo sistemsko krizo v celotnem EU področju. Nemški finančni minister Wolfgang Schaeuble je dejal, da če sedaj najdejo pravi odgovor na irske težave, potem to ne bo ogrozilo ostalih držav. Vendar pa nekateri ekonomisti niso tako optimistični in opozarjajo, da je prošnja Portugalske za finančno pomoč neizogibna.

Irska ima zelo velike težave s stabilizacijo finančnega sektorja, ki se je zaradi poka nepremičninskega balona in številnih slabih naložb v času finančne krize znašel tik pred propadom, država pa je zanj že namenila milijarde evrov. Irska se je tako pridružila Grčiji, za reševanje katere sta EU in IMF letos namenila 110 milijard evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (341)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kawboy
23. 11. 2010 18.59
Potem pa še pomagajte oškodovanim delavcem tako domačim kot tujim, kadar nam delodajalci ne izplačujejo denarja po veljavni zakonodaji o delavnih razmerjih in to z svojimi oziroma državnimi poroštvi in garancijami.
kleopatra-1
23. 11. 2010 17.05
in kaj je pravzaprav bilo narobe s tolarjem? Finančno nam je kar dobro šlo, kot se spomnim. Ampak so samo spomini - odkar imamo evro, je šlo vse v k
Tonček Balonček
23. 11. 2010 12.26
Blagor Hrvatom in Srbom, ki jim ni treba tega, še niso zreli za Evropo!
korintos1
23. 11. 2010 12.04
kawboj39; Ti v imenu ljudstva. A so te indijanci malo na soncu pekli?
faconi
23. 11. 2010 10.15
za kaj pa ne bi dal irski ,...... če dajemo odpravnine direktorjem ki si jih ne zaslužjo zakaj pa neb dal irski !!!!!
Viki83
23. 11. 2010 10.05
Najprej Grčija zdej Irska halo tukaj v Sloveniji ljudje nimajo za kruh, brez strehe nad glavo, službe v stečaj itd...Sramota nasmesto da se nam pomaga se pomaga drugim. Žalostno res.
resslovenka
23. 11. 2010 09.16
Mi smo res eni samaritani. Za druge.
cebelca25@hotmail.com
23. 11. 2010 08.46
Slovenska vlada dela vse, kar je v njeni moči, da Slovenijo počasi, a zanesljivo vodi iz krize," je zagotovil Pahor Komu to meglo prodajaš? V še večjo krizo oziroma čisti bankrot nas vodiš
butnskalca
23. 11. 2010 08.28
Dobro jutro, najprej je bila Grčija, sedaj Irska nato sledi Portugalska, verjetno še Španija in tako naprej........ To bo največja piramidna igra v zgodovini........zmagovalec ( posojilo dajalci) pa bodo lastniki cele Evrope ( sveta)........... Ni kaj dosti več za dodat..............verjetno nas res zopet čaka suženjstvo!! Teh kreditov nebo vrnila niti Grčija, Irska ali katrerakoli druga država! Ali kdo misli, da ga bo v njihovem imenu lahko vrnila Slovenija, Italija, Slovaška, Avstrija, Francija???? Niti slučajno........
Dejan Zajebancije
23. 11. 2010 07.52
Pa kaj bluzijo naši politiki??? SAJ NE RABIMO MI TOLARJA?! IRSKA NAJ NEHA UPORABLJATI EVRO IN GRE NAZAJ NA SVOJE FUNTE, če ima gnilo gospodarstvo in skorumpiran finančni sitem!! Mi pa, kot bogata država za kakršno nas imajo, nimamo nobenega problema in ni razloga, da ne bi še naprej uporabljali Evro! Zakaj vsi mislijo, da če jim mi ne pomagamo, bomo mi imeli nazaj Tolar?? Evropa mora samo počistiti s tistimi državami, ki ji delajo škodo, ne pa da jim pomaga z nekimi posojili, ki NIKOLI ne bodo poplačana!!! Izključiti jih je treba iz območja Evra, dokler si same ne opomorejo (se razprodajo, ali kakorkoli drugače uredijo). Zakaj bi mi reševali druge? Ker imamo vsega dosti al kaj? Ker imamo visok standard, visoke plače in nimamo kam z denarjem??? Borat, ne naredi te neumnosti in ne daj jim niti centa! Če jim bomo karkoli dali, bodo morali naši politiki za to krajo tudi kazensko odgovarjati!!!
blanla
23. 11. 2010 07.45
O trije poslanci so se že zbudili grešniki . tisto v Slaviji pa je resnica .
Slovenc07
23. 11. 2010 07.21
Sej nam bo pol irska prodala dve ribiške ladje in bo dolg poplačan. Pahor in vsi v parlamentu ste eni norci! 20 let še nismo bili samostojni in vi ste že državo prodali evropski uniji.......svaka vam čast!
kawboy
23. 11. 2010 07.20
Mi smo že sami preveč zadolženi, da bi lahko pomagali še ostalim državam, ki imajo boljši standard kot pa mi. Se vam ne zdi, kaj bi nas radi do smrti zadolžili, na koncu bomo pa tudi mi bankrotirali, če slučajno ne bodo te države vrnile denarja. V kaj se spuščate in kaj delate? Država nima niti dovolj denarja za brezplačno pravno pomoč, vi pa o nekih garancijah in poroštvih. A živite na luni? Pozivam Pahorja ter vse ostale, da takoj in nepreklicno odstopite in to v IMENU LJUDSTVA. Podpiramo samo tiste banke, ki bodo založile in posodile denar one so se zagarantirale in ne bodo v izgubi , mi pa.
Damir Gabor
23. 11. 2010 07.05
Vprašajte tiste ki so tako veselo sprejeli evro za našo valuto , če se ne bo pomagalo tem državam bomo vsi skupaj potonli sicer pa že par let tonemo . Ni mi jasno da nekateri nočete videti da ni samo Pahor kriv za to . Dobro bi bilo če bi odprli Sveto pismo pa prebrali kaj je Jožef svetoval faraonu . Nekateri niste nič boljši kot Jožefovi bratje vem namreč da marsikateri poslanec piše tu komentarje in podpihuje ljudi , Ko jih poslušaš v parlamentu pa se jih deset prijavi k razpravi pa vsi eno in isto bluzijo in rešujejo kar so zavozli že pred leti . Prav rad bi vprašal Janšo zakaj si ni upal sprejeti pokojninske zdravstvene in ostalih reform ki bodo še sledile na štiri oči . Ampak Janša ne pogleda človeka v oči niti ko mu roko da to je doživela moja soseda na enem sprejemu v hotelu Slavija v Mariboru . Je rekla da še ni srečala človeka z tako negativno energijo . Sicer pa tak starejši pravijo in tudi jaz tak pravim Bog vse vidi Bog vse ve , greh se delati ne sme . Pa blagoslovljen Božič in Srečno Novo leto vam želim odhajam namreč na Irsko službeno seveda .
Gr@bnv@ler
23. 11. 2010 06.58
vse je ok! sej mamo keš! edino kar bomo storil je mal povišal davke pa dajatve in znižal plače ter penzije saj ljudje so to vajeni....a? a da bi mel ministri manj ugodnosti? hahaha , hja ministri oz. sama vlada dela zelo veliko in težko delo zato potrebuje takšne plače, tudi ko izgubimo službo. a? da bi mel vsi te privilegije? hahah no ne bi bilo pametno ker nismo ekvivalenti z ostalimi državljani.....pravi Pahor, se nasmeje in odide v svojo kripo katrco ker tudi on nima denarja saj gre ves denar v? no v? spet nasmešek in spelje
NDM
23. 11. 2010 06.39
BRAVO PAHOR, TAKO SE DELA ,KAR DAJAJ DENAR. KOGA BOŠ TI RABIL KO BOŠ ZAFURAL DRŽAVO OZ. SI JO ŽE PA BOŠ DOBIL ZAUŠNICO BOGI SLOVENCI KO IMAMO TAKO VLADO. NAJ BOŽIČEK PRINESE NOVO VLADO,KI BO VREDNA ZAUPANJA ,TVOJA JO NI VREDNA...... PA BREZ ZAMERE BORUT IMEL SEM TE ZA DOBREGA ČLOVEKA.
Trkoglav
23. 11. 2010 06.36
Ej Borut, a če oblubim da presedlam z Laškega na Guiness dobim tudi jaz tvojo finančno podporo. Tako skromno. 1000 EUR na mesec. Poroštvo, sej veš. Ti vrnem;)
laufer
23. 11. 2010 05.18
Pahor, kje je sanacijski finančni načrt Irske? Kje imaš pamet?
loden
23. 11. 2010 02.28
Ja, sej Pahor, če bi bil evro vezan na tvojo vlado, bi mel zdej že bankovc za 10.000, če ne še več....
kleopatra-1
23. 11. 2010 02.21
Problem je v pravični delitvi premoženja. Pohlep je najhujša reč, ki vlada našemu planetu. Naš trenutni monetarni sistem ne more zagotavljati visokega standarda bivanja za vse, ker je zasnovan na osnovi povečevanja dobička. Naravnan je na zaviranju uporabe metod, ki bi najbolje služile interesom ljudi in okolja. Denar usmerja ekonomijo samo v korist tistih, ki so lastniki in nadzorniki kapitala. Današnja praksa razdeljevanja virov na monetarni način je nesmiselna in neprimerna za naš obstanek. Sodobna družba ima dostop do visoko naprednih tehnologij, ki lahko vsakemu omogoči dostop do hrane, bivališča, obleke, zdravstvene oskrbe itd. Mogoče je, da bi lahko vsakdo užival visok standard bivanja z vsemi dobrinami, ki jih lahko uspešna civilizavija dobi. To je mogoče doseči z inteligentno in humano uporabo znanosti in tehnologije.