Eden najbogatejših mož na Islandiji je hkrati postal eden najbolj kontroverznih. Sedaj se mora braniti pred obtožbami, da je njegovo podjetje za kitolov nelegalno ubilo sinjega kita.
Skupina Sea Shepherd, ki se bori proti kitolovu, trdi, da je podjetje v sredo pokončalo sinjega kita v kraju Hvalfjordur na Islandiji. Njihove fotografije prikazujejo posadko, odeto v oranžna oblačila, ki preučuje ogromni trup, piše CNN.
"Nikoli nismo ujeli sinjega kita v naših vodah, vse odkar so zaščiteni," pa pravi Kristján Loftsson, direktor podjetja Hvalur hf in dodaja: "Vidimo jih v oceanih. Ko se približaš sinjemu kitu, je tako razločen, da ga pustiš pri miru".
Loftsson trdi, da je šlo za brazdastega kita ali križanca, ki po islandskih zakonih ni zaščiten. A da če je šlo za sinjega kita, je bil njegov umor nenameren. Prav tako zatrjuje, da večina Islandcev podpira kitolov. A okoljevarstveniki se ne strinjajo. Adam A. Pack, raziskovalec in profesor biologije pravi, da fotografije jasno kažejo, da je šlo za sinjega kita.
Je šlo za sinjega kita ali hibridno vrsto?
Sinji kit je zaščitena vrsta že vse od leta 1996, znašel se je tudi na rdečem seznamu Svetovne zveze za varstvo narave (IUCN). Po podatkih zveze sinjega kita namerno niso ujeli že vse od leta 1978. V prejšnjem stoletju so jih blizu izumrtja pripeljali lovci na kite. V prvi polovici 20. stoletja so za pridobivanje kitove masti pobili okoli 360.000 sinjih kitov.
Islandske oblasti so v izjavi za javnost sporočile, da "zadevo obravnavajo izredno resno in da ustrezni organi preiskujejo dogodek". Opravili bodo genetsko testiranje, s katerim bodo določili vrsto kito. A testiranje lahko traja mesece, preden bodo znani rezultati.
Dodajajo, da prve informacije kažejo na to, da naj bi bil ubiti kit križanec sinjega in brazdastega kita.
Sinji kit na robu izumrtja
Sinji kit velja s 30 metri in 160 tonami za največjo žival na svetu. Naseljuje predvsem polarna morja, v času parjenja pa zaide tudi v toplejše vode. Pred kitolovom naj bi na Antarktiki živelo okoli 240.000 sinjih kitov, zdaj naj bi jih bilo le že okoli 2000.
Fotografije organizacije Sea Shepard so sprožile pravo ogorčenje med islandsko javnostjo. Čeprav boj proti kitolovu ni nov, je ta primer pritegnil večjo pozornost, saj gre za izredno redko in zaščiteno vrsto kita. Kljub ostrim kritikam, s katerimi se mora sedaj soočiti Loftsson – med drugim so ga v javnosti poimenovali za "prevarantskega kitolovca," ta pravi, da so Islandci narod morja ter da kitolov ni problem, dokler se držijo pravil in kvot.
Predpisi so sicer preprečili izumrtje največjega sesalca na svetu, a vrsta sinjega kita si še zdaleč ni opomogla od prekomernega lova v preteklosti. Po vsem svetu naj bi jih živelo le še od 10.000 do 25.000.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.