Zgodba se je brala kot scenarij za film. Pred Rdečim križem v Berlinu se je pojavil fant, ki je trdil, da mu je ime Ray in da je večino življenja preživel z očetom v gozdu. Ko je ta umrl, pa ga je 17-letni fant pokopal in se odpravil iskat civilizacijo.
Mediji so fantu nadeli vzdevek "gozdni deček", oblasti in dobrodelne organizacije so poskrbele, da mu ni ničesar manjkalo. Vse to se je dogajalo septembra leta 2011. Potem pa je junija lani odjeknila novica, da je fant, s čigar zgodbo so čustvovali tudi izven nemških meja, prevarant.
V resnici je bil fant takrat star 21 let. Ime mu je Robin in je Nizozemec.
Na dan so začele prihajati zgodbe o njegovem odraščanju in šolanju, a sam je o svoji plati zgodbe večinoma molčal.
Zdaj ga je v stanovanjski skupnosti Neukölln, kjer živi, izsledil novinar nizozemskega časopisa Algemeen Dagblad.
Tega je "gozdni deček" sicer najprej odpravil z besedami, da ne daje izjav, saj se je naučil, da ljudem ni pametno zaupati, a se je nato le razgovoril.
Pojasnil je, da je s kolegom prišel v Nemčijo, kjer še vedno živi, ko je na Nizozemskem postalo "prevroče". Dolgoval je namreč 8000 evrov najemnine, ugotovil pa je tudi, da nekdanja prijateljica pričakuje njegovega otroka. Zato je sklenil, da je čas, da odide.
"V Nemčiji mi gre dobro. Imam 76 kilogramov, kar je 20 več, kot sem jih imel doma, imam streho nad glavo in denar," razlaga.
Berlin je izbral, ker je bila enosmerna vozovnica za vlak tja najcenejša. S prijateljem sta prvih nekaj noči v nemški prestolnici preživela na zabavah, spoznavala sta nove prijatelje.
Težava je nastala, ko je zmanjkalo denarja. Prijatelj se je vrnil domov, Robin pa je tri dni preživel na ulici in se nato pojavil s svojo nenavadno zgodbo. "Vedel sem, da me bodo drugače poslali nazaj v Hengelo," pravi.
Ker je oblastem dejal, da je star 17 let in torej mladoleten, jim ni preostalo drugega, kot da poskrbijo zanj. "Nikdar nisem trdil, da sem vse življenje živel v gozdu," pravi.
Oblasti so za fantovo oskrbo – stanovanje, hrano in žepnino – porabile 30.000 evrov, ki jih še vedno hočejo nazaj.
"Ko je policija po Evropi objavila fotografijo, sem najprej pomislil, da bi pobegnil. Nato pa sem se odločil, da bom ostal in rešil svoje težave," pravi.
Kmalu potem je dobil službo natakarja v restavraciji s hitro prehrano, kjer pa je vmes zaradi boljše ponudbe že dal odpoved.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.